Reklama

Franciszek

Franciszek do mieszkańców Bośni i Hercegowiny: przybywam jako posłaniec pokoju i dialogu

Przybywam jako posłaniec pokoju i dialogu – stwierdził Franciszek w swoim przesłaniu video do mieszkańców Bośni i Hercegowiny, wyemitowanym przed sobotnią wizytą w Sarajewie. Papież zaznaczył, że przybywa aby katolików umocnić w wierze, wesprzeć dialog ekumeniczny i międzyreligijny, a nade wszystko, aby zachęcić mieszkańców tego kraju do pokojowego współistnienia.

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zachęcił do jedności w modlitwie, aby ta podróż apostolska mogła przynieść oczekiwane owoce dla wspólnoty chrześcijańskiej i dla całego kraju.

Ojciec Święty przypomniał, że mottem jego wizyty będą słowa „Pokój wam”, którymi zmartwychwstały Pan pozdrowił uczniów, pojawiając się między nimi w Wieczerniku w wieczór Wielkanocny. „To On, Pan jest naszą siłą i nadzieją, obdarzając nas swoim pokojem, abyśmy go przyjęli w naszym sercu i upowszechniali z radością i miłością” - powiedział Franciszek. Jednocześnie zaznaczył, że pragnie przybyć jako posłaniec pokoju, aby wszystkim wyrazić swój szacunek i przyjaźń. „Pragnę głosić każdej osobie, każdej rodzinie, każdej wspólnocie miłosierdzie, czułość i miłość Boga” - zapewnił papież.

Ojciec Święty dodał, że łączy się z mieszkańcami Bośni i Hercegowiny w miłości oraz bliskości duchowej. Zachęcił tamtejszych katolików, aby wraz innymi obywatelami tego kraju byli świadkami wiary i miłości Boga, działając na rzecz społeczeństwa dążącego do pokoju w braterstwie i wzajemnej współpracy.

Reklama

Papież przybędzie do Sarajewa w najbliższą sobotę 6 czerwca o godz. 9.00. Z lotniska uda się do pałacu prezydenckiego, gdzie pół godziny później odbędzie się ceremonia powitania, po czym Franciszek odbędzie rozmowę z trzyosobowym Prezydium Republiki i spotka się z przedstawicielami władz, do których wygłosi przemówienie.

O 11.00 na stadionie Koševo papież odprawi Mszę św., w czasie której wygłosi homilię. Następnie w siedzibie nuncjatury apostolskiej spożyje obiad z biskupami Bośni i Hercegowiny.

Na 16.20 planowane jest w katedrze spotkanie z kapłanami, zakonnicami, zakonnikami i seminarzystami, do których Franciszek przemówi, podobnie jak podczas spotkania ekumenicznego i międzyreligijnego w prowadzonym przez franciszkanów międzynarodowym ośrodku studenckim (o 17.30) i z młodzieżą w Młodzieżowym Ośrodku Diecezjalnym im. Jana Pawła II (o 18.30).

Krótka ceremonia pożegnania odbędzie się na sarajewskim lotnisku o 19.45, po czym o 20.00 samolot z papieżem na pokładzie odleci do Rzymu.

2015-06-02 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w wywiadzie: nie trzeba bać się Synodu

[ TEMATY ]

wywiad

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół nie powinien się obawiać drogi synodalnej przy rozwiązywaniu swych problemów – to jedna z myśli wyrażonych przez Franciszka w obszernej rozmowie z czołowym argentyńskim dziennikiem „La Nación”. Autorka wywiadu – rzymska korespondentka pisma Elisabetta Piqué zadała papieżowi wiele innych pytań, dotyczących m.in. jego ewentualnej podróży do ojczyzny i sytuacji w tym kraju, reformy Kurii Rzymskiej, Banku Watykańskiego, Ameryki Łacińskiej itp.

Synod Biskupów nie jest parlamentem, lecz stanowi „przestrzeń otwartą i chronioną przez Ducha Świętego” – przypomniał Ojciec Święty w odpowiedzi na pytanie dziennikarki o niedawne zgromadzenie tego gremium nt. rodziny. Za uproszczenie uznał twierdzenia, jakoby ojcowie synodalni byli podzieleni na dwa przeciwstawne sobie obozy. Ważne jest, aby „mówić jasno i słuchać z pokorą” – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Zasadzono „Dąb Stanisław” ku czci śp. abp. Stanisława Nowaka

2022-08-08 11:07

[ TEMATY ]

Cielętniki

Dąb pamięci

Dąb Stanisław

Angelika Rutkowska

Parafia Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach 7 sierpnia w niezwykły sposób uczciła pamięć pierwszego metropolity częstochowskiego śp. abp. Stanisława Nowaka.

Obok zabytkowej 700 letniej lipy został zasadzony „Dąb Stanisław”. – To symbol pierwszego „żywego pomnika” upamiętniającego wieloletnią posługę abpa Stanisława Nowaka w archidiecezji częstochowskiej. Chcieliśmy w ten sposób uczcić zmarłego księdza arcybiskupa za wielkie dobro jakie zostawił naszej archidiecezji i naszej parafii. Ten dąb będzie przypominał jego życie, dzieło i nauczanie, które nam zostawił. Cieszę się, że świadkami tego wydarzenia jest nasza młodzież, która w dniu dzisiejszym przyjęła sakrament bierzmowania – podkreśla ks. Piotr Rutkowski, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zamiast huku armat rozbrzmiewa modlitwa, choć nie zawsze tak było...

2022-08-08 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W roku 1620 król Zygmunt III Waza zdecydował o przekształceniu Jasnej Góry w fortecę...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję