Reklama

Niedziela Kielecka

Dziękczynnie za plony

Gdzie w diecezji dziękowano Stwórcy za opiekę i za dary ziemi, otrzymane z Jego hojności?

Niedziela kielecka 35/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

dożynki

TER

Proboszcz ks. Janusz Marzec wręczył chlebki uczestnikom Eucharystii

Proboszcz ks. Janusz Marzec wręczył chlebki uczestnikom Eucharystii

Dożynki odbyły się między innymi w Mniowie. Mszy św. polowej przewodniczył proboszcz wspólnoty ks. Tadeusz Bielecki. Po Eucharystii odbyła się ceremonia przekazania włodarzowi gminy chleba wypieczonego z tegorocznych plonów.

Dożynki odbyły się także w Jaworzni, tam świętowali mieszkańcy gminy Piekoszów. Bogatą oprawę miały także dożynki w Daleszycach. Uroczysta Msza św. odprawiona została na daleszyckim rynku, podczas której poświęcono wieńce, a po Eucharystii rozpoczęło się wspólne świętowanie.

Również w parafii Ćmińsk, po 2 latach pandemicznej przerwy, odbyło się „Święto chleba”. 14 sierpnia w kościele Trójcy Świętej proboszcz parafii ks. Janusz Marzec sprawował dziękczynną Eucharystię za otrzymane plony. Przed Mszą św. ks. Proboszcz powitał w progach świątyni wójta gminy Miedziana Góra Damiana Sławskiego oraz towarzyszące mu osoby, które niosły kosze kwiatów i owoców. Kapłan odebrał z rak włodarza chleb upieczony z tegorocznej mąki. Teresa Ślusarczyk i Zofia Suchenia, przedstawicielki miejscowości Bobrza, której mieszkańcy w tym roku przygotowywali „Święto chleba”, poprosiły ks. Proboszcza o przewodniczenie Eucharystii. – Jak co roku spotykamy się na przełomie lata i jesieni, aby cieszyć się tym, co podarowała nam ziemia. To piękny staropolski zwyczaj, który przypomina nam, że Bóg jest szafarzem wszelkich łask, a plony ziemi są współdziałaniem Stwórcy i człowieka. Wiara, oddanie pracy, umiłowanie polskości to bezcenne atuty polskiej wsi, które łączą mieszkańców we wspólnoty. Pamiętajmy o szacunku dla chleba, bo jest wiele krajów, gdzie tego chleba brakuje – mówiły, prosząc Boga, „aby w wolnej Ojczyźnie nigdy nie zabrakło chleba”.

Szanujmy chleb

Reklama

W homilii ks. Marzec mówił m.in. o szacunku dla chleba: – Jeśli będziemy mądrymi ludźmi, jeśli będziemy szanować chleb, to chleba nam nigdy nie zabraknie. Przypominał, że nie zawsze chleb, dar od Boga, jest przez nas szanowany. Zachęcał, abyśmy szanowali chleb oraz swoich rodziców. Ks. Marzec mówił o tym, że za chleb trzeba dziękować Bogu i ludziom, nie tylko podczas święta, ale zawsze, każdego dnia. Przypomniał również, że Jezus, zostawił siebie dla nas w chlebie Eucharystii i my każdego dnia mamy możliwość obcowania ze Zbawicielem właśnie w tej wielkiej tajemnicy wiary.

Po Mszy św. ks. Proboszcz pobłogosławił małe chlebki, a następnie wręczył je każdemu uczestnikowi Eucharystii. Na placu przy kościele odbył się festyn rodzinny. Na scenie wystąpili lokalni artyści, zespół Bobrzanki, orkiestra dęta ze Strawczyna, młodzież ze scholi w kościele parafialnym w Ćmińsku. Były zabawy i konkursy, a członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizowali loterię fantową.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rolnicy podziękowali Bogu za plony

[ TEMATY ]

dożynki

Ryszard Wyszyński

Dożynki dolnośląskie – najważniejsze rolnicze święto w regionie - zostały zorganizowane w tym roku 14 września w Strzegomiu i były połączone z dorocznym świętem plonów diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję