Reklama

Niedziela Świdnicka

Podziękowali za dobro, siły i nadzieję

W sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej zainaugurowano obchody rocznicy Sierpnia ’80. Pielgrzymi przybyli z całego Dolnego Śląska.

Niedziela świdnicka 36/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Sierpień '80

Ryszard Wyszyński

Procesja różańcowa w kierunku sanktuarium

Procesja różańcowa w kierunku sanktuarium

W 42. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” i 50. rocznicę święceń kapłańskich ks. Jerzego Popiełuszki odprawiona została Msza św. z wprowadzeniem relikwii błogosławionego kapelana „Solidarności” i świętego papieża Polaka oraz instalacją drewnianego krzyża z wyjątkową zawartością.

Gospodarze i goście

W pielgrzymce na Górę Igliczną uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a wśród nich: Grażyna Siemion, siostrzenica księdza Popiełuszki, posłanki do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa i Anna Zalewska, poseł na Sejm RP Andrzej Melak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ ”Solidarność” we Wrocławiu Kazimierz Kimso, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Tadeusz Łozowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie Krzysztof Rusinek. Przewodnicząca Rady Oddziału Powiatu Kłodzkiego NSZZ „Solidarność” przypomniała, że w latach 70., to właśnie w okolicach Góry Iglicznej spotykali się działacze walki o niepodległość. – Dziś, gromadząc się tu po raz dwudziesty szósty, dziękujemy za napotkane dobro, siły i nadzieję – mówiła Barbara Janowicz.

Dziękczynną Eucharystię sprawował ks. kustosz Wojciech Iwanicki, wraz z ks. prał. Edmundem Szarkiem z Warszawy i ks. kan. Tadeuszem Farysiem, kapelanem Związku NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń górniczych dawnego regionu wałbrzyskiego.

Święty i błogosławiony

Reklama

Mszę św. poprzedziła uroczysta procesja różańcowa, z wniesieniem relikwiarzy obu świętych oraz drewnianego krzyża, w asyście leśników i sygnalistów myśliwskich, pielgrzymów z Warszawy, pocztów sztandarowych dolnośląskiej „Solidarności” z Wrocławia i Wałbrzycha. W wygłoszonej homilii ks. Iwanicki przypomniał historyczną obecność kard. Karola Wojtyły na Ziemi Kłodzkiej oraz jego późniejsze nauczanie papieskie o „Solidarności” zawarte w dokumentach, przemówieniach i homiliach. Kapłan odniósł się także do postaci i męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przypominając i rozważając wymowę jego życiowego zawołania „Zło dobrem zwyciężaj”. – Jak się patrzy na życiorysy bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II, to widać, że ich świętość była mocno osadzona w codzienności życia. Nie unosili się pięć cm nad ziemią, ale cierpieli, walczyli ze swoimi słabościami, zmagali się z przeciwnościami. Byli księżmi z krwi i kości – mówił ks. Iwanicki, dodając, aby jak najwięcej czerpać z idei „Solidarności”.

Dary z Warszawy

Kustosz maryjnego sanktuarium otrzymał od Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki replikę sutanny, w której męczennik został wyłowiony z tamy na Wiśle oraz medal „Zło dobrem zwyciężaj”, który wręczono również uhonorowanym gościom. Na zakończenie Mszy św. ks. Iwanicki otrzymał urnę z ziemią z grobu ks. Popiełuszki i poświęcił krzyż z fragmentem trumny błogosławionego. Wszystkie te święte pamiątki po kapelanie „Solidarności” zostały przywiezione z Warszawy jako dar dla miejscowego sanktuarium. Po uroczystości pielgrzymi oraz wszyscy pozostali uczestnicy zostali zaproszeni na piknik w pobliskiej Marianówce.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: walka na Ukrainie musi zakończyć się zwycięsko - podobnie jak walka robotników w 1980 r.

[ TEMATY ]

Sierpień '80

PAP/Adam Warżawa

Walka na Ukrainie musi zakończyć się zwycięsko - podobnie jak walka robotników w 1980 roku - mówił w środę w Gdańsku, w 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, premier Mateusz Morawiecki .

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Morawiecki, że "tak, jak wtedy (w 1980 r.) rozpoczęte zostało dzieło zrzucania kajdanów niewoli Rosji sowieckiej - tak dziś trzeba też wspomnieć w tym momencie o innych, naszych bohaterach współczesności, o ukraińskich żołnierzach, cywilach, którzy walczą o wolność na Ukrainie, o wolność waszą i naszą".

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję