Reklama

Niedziela Świdnicka

Dożynkowy krajobraz diecezji

Po zakończonych żniwach rolnicy dziękują Bogu za plony, a mieszkańcy i samorządowcy odwdzięczają się gospodarzom za trud wkładany przez nich każdego dnia w uprawę roli.

Niedziela świdnicka 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

dożynki Świdnica

Hubert Gościmski

Biskup i proboszczowie otrzymali bochenki chlebów upieczone z tegorocznej mąki

Biskup i proboszczowie otrzymali bochenki chlebów upieczone z tegorocznej mąki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co roku podsumowaniem zbiorów rolnych są dożynki. W tym roku diecezjalne święto plonów zaplanowano na niedzielę 11 września w Wambierzycach, zaś wojewódzkie – tego samego dnia w Udaninie. Postanowiliśmy jednak cofnąć się trochę w czasie i przyjrzeć się wybranym gminnym uroczystościom dożynkowym zorganizowanym na terenie naszej diecezji.

Gmina Świdnica

Niewielka i na co dzień dość spokojna Opoczka w ostatnią niedzielę sierpnia tętniła życiem. Na terenie przy boisku sportowym zgromadzili się mieszkańcy okolicznych wiosek i miejscowości, by wspólnie podsumować mijający sezon rolniczy. Dożynki rozpoczął uroczysty korowód, w którym przedstawiciele każdego z sołectw wnieśli własnoręcznie przygotowane wieńce żniwne; zostały one poświęcone podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W okolicznościowym słowie skierowanym do zebranych ordynariusz świdnicki nawiązał na początku do odczytanej tego dnia Ewangelii i zwrócił uwagę, że dzięki pokorze człowiek może poznać prawdę o sobie. Dodał także, że pokora otwiera przed człowiekiem serce dla innych oraz wskazuje drogę ku Bogu. Dalej podkreślił, że to Bóg – jako główny gospodarz świata – sprawia, że ziemia wydaje plony.

– Wiedząc o tym, kierujemy ku niebu naszą wdzięczność. Dziękujemy z pokorą za chleb i wszystko, co w ostatnim czasie mogliśmy zebrać z pól. Przy tej okazji musimy też stale przypominać sobie, jak wielką wartość ma ziemia. To ona jest matką, która stale nas karmi, z ziemi bierze się chleb i inne płody rolne – powiedział.

Następnym punktem dożynek było Misterium Chleba w wykonaniu zespołów „Krąg”, „Mokrzeszów” i „Ale Babki”. Choreografię taneczno-muzycznego spektaklu przygotowali Maria i Wojciech Skiślewiczowie, a muzykę na żywo przygrywała kapela Zdzisława Christa. O dobrą atmosferę zadbali też członkowie zespołów ludowych z gminy Świdnica. Na scenie pojawił się również Sławomir, który wraz z żoną Kajrą i zespołem rozgrzał dożynkową atmosferę i porwał publiczność w rytm swoich największych przebojów.

Reklama

Gmina Międzylesie

Ostatnia niedziela sierpnia to także data dożynek w Goworowie położonym w gminie Międzylesie. Rozpoczęły się one w godzinach popołudniowych od Eucharystii, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

– Nie ma prawdziwej postawy wdzięczności wobec Boga bez wdzięczności wobec bliźniego, tak jak nie ma prawdziwej miłości Boga bez miłości bliźniego. Chodzi tu o wdzięczność naszym rolnikom, sadownikom, ogrodnikom czy pszczelarzom – wskazał w homilii biskup pomocniczy. – Postawa dziękczynienia powinna być nam szczególnie bliska teraz, w czasie Eucharystii, która jest szczytem wszelkiego dziękczynienia, jakie stworzenie może wyrazić swojemu Stwórcy. Podczas Eucharystii bierzemy bowiem udział w dziękczynieniu samego Jezusa Chrystusa i z Nim składamy dzięki Bogu Ojcu za wszystkie Jego dobrodziejstwa, a zwłaszcza za całe dzieło zbawienia – powiedział.

Kolejnymi elementami dożynkowego świętowania był ceremoniał chleba i zwyczajowe ośpiewanie wieńców. Radosną atmosferę podtrzymały zespoły ludowe, które zaprezentowały się w specjalnej choreografii. Elementem programu wieńczącym cały dzień była zabawa taneczna, w którą chętnie włączyli się starsi i młodsi.

Gmina Dobromierz

Dzień wcześniej, 27 sierpnia, rolnicy świętowali zakończenie żniw w Roztoce. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył bp Adam Bałabuch. W wygłoszonym kazaniu pochylił się nad symboliką chleba.

– W czasie Mszy św. kapłan przypomina nam, że chleb jest owocem pracy rąk ludzkich, który otrzymujemy z Bożej hojności. Także w modlitwie Ojcze nasz prosimy: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Za chleb dziękujemy, ale też prosimy dobrego i miłosiernego Boga, by nie zabrakło go dla nikogo na świecie, żeby nie było głodnych z powodu wojny, czy obojętności lub egoizmu bogatych, którzy niszczą miliony ton żywności, której brakuje innym – zaapelował biskup.

Reklama

Po zakończonej Eucharystii w stronę placu nad stawem wyruszył korowód wieńców przygotowanych przez gospodynie z okolicy. Po dotarciu na miejsce rozpoczęły się kolejne punkty dożynkowej zabawy, podczas której były m. in. występy artystyczne lokalnych zespołów. Każde z sołectw przygotowało także swoje stoisko ze swojskimi przysmakami i licznymi atrakcjami.

Gmina Nowa Ruda

Również w Ludwikowicach Kłodzkich weekend rozpoczął się od dożynek. Okazją do podziękowania za zebrane w tym roku plony była plenerowa Msza św. odprawiona przez ks. Rafała Śliwińskiego, nowego proboszcza parafii św. Michała Archanioła. Następnie rozpoczęły się tradycyjne uroczystości dożynkowe. Podczas całego wydarzenia można było spróbować przekąsek, wśród których wyróżniała się dziczyzna serwowana przez myśliwych. Każdy mógł zdobyć także sadzonkę kosodrzewiny, którą rozdawali leśnicy z Jugowa, przy okazji wyjaśniając zasady pielęgnacji drzewka. Dożynki uświetniły występy lokalnych grup artystycznych, a gwiazdą wieczoru był zespół Trebunie-Tutki wykonujący tradycyjną muzykę góralską.

Gmina Stare Bogaczowice

W Starych Bogaczowicach ostatnia sobota wakacji upłynęła pod znakiem wdzięczności za dary ziemi zebrane w tym roku. Uroczystej Eucharystii, która rozpoczęła świętowanie dożynek, przewodniczył ks. kan. Jacek Biernacki, a o oprawę muzyczną liturgii zadbała Kapela Góralska Janicki. Członkowie zespołu przygrywali również podczas barwnego korowodu, który wyruszył z kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w stronę stadionu, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie dożynek. Mieszkańcy i przybyli goście mogli poczęstować się chlebem wypieczonym przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Lubomina. Przez cały dzień nie brakowało atrakcji dla całych rodzin, gier i zabaw z nagrodami, dodatkową atrakcją była loteria fantowa. Dożynki zakończyły się wieczorną zabawą taneczną.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współpraca człowieka z Bogiem

Przedstawiciele trzydziestu trzech sołectw gminy wiejskiej Świdnica wzięli udział w tegorocznym dziękczynieniu za plony.

Zgodnie z tradycją rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze dziękowali za to co udało im się wyhodować i zebrać. Mieszkańcy sołectw Wilków i Niegoszów były tegorocznymi współgospodarzami dożynek. Obie miejscowości wraz z Jagodnikiem i Miłochowem tworzą wspólnotę parafii w Pszennie, gdzie odbywały się tegoroczne uroczystości. Przybyłych przed wejściem do świątyni powitali księża: proboszcz par. św. Mikołaja ks. kan. Kazimierz Gniot i proboszcz par. św. Anny w Grodziszczu ks. kan. Mateusz Pawlica.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmierć dziecka jest niewytłumaczalna i nie do zniesienia

2024-03-02 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Żadne sentymentalne lub banalne słowa nie mogą opisać utraty dziecka i one nie próbują tego robić" - powiedział Franciszek w sobotę rano na audiencji dla włoskiej grupy stowarzyszenia Talità Kum rodziców, którzy stracili dziecko.

Papież Franciszek nie udzielił żadnych "retorycznych lekcji" rodzicom ze stowarzyszenia Talità Kum z północnowłoskiego miasta Vicenza, którzy stracili dziecko, ponieważ - jak sam podkreślił w swoim przemówieniu - "utrata dziecka jest doświadczeniem, które nie akceptuje teoretycznych opisów i odrzuca banalność religijnych lub sentymentalnych słów, jałowych zachęt lub fraz okolicznościowych, które, starając się pocieszyć, ranią jeszcze bardziej tych, którzy tak jak wy toczą ciężką wewnętrzną walkę każdego dnia".

CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Niemiec u papieża Franciszka: rozmowa o globalnych wyzwaniach

2024-03-02 15:18

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek po raz pierwszy przyjął na prywatnej audiencji kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Następnie odbyło się spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wyraził wielką wdzięczność za "szczegółowy dialog z papieżem".

W oświadczeniu dla dziennikarzy po wizycie w Watykanie w sobotę po południu Scholz powiedział, że "ze względu na czasy, w których żyjemy, naturalnie zgodzili się również co do głównych wyzwań i problemów oraz omówili kwestie, które dotyczą nas wszystkich".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję