Reklama

Polska

Tryumf Boga w człowieku

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, popularnie nazywane Bożym Ciałem to jedno z najważniejszych świat w Kościele katolickim. Ulicami wsi, miast i miasteczek wierni poprzez uczestnictwo w procesjach eucharystycznych publicznie manifestowali swoją wiarę.

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Monika Łukaszów

Uroczystość w biskupim mieście, rozpoczęła Msza św. sprawowana w legnickiej katedrze. Przewodniczył jej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim, modlił się biskup senior Stefan Cichy, profesorowie i wychowawcy Seminarium Duchownego, oraz księża z parafii św. Piotra i Pawła i św. Jana Chrzciciela.

Zwracając się do zebranych Biskup Legnicki mówił: „W dzisiejszą uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, gromadzimy się by przeżywać głębiej naszą tożsamość, w łączności z Tym, który nam siebie daje, byśmy stanowili jego Ciało. Uznajmy to wszystko, co jest w nas odrębne, inne od Ducha Jezusa Chrystusa. To, co w nas jest grzechem i błędem. Przez co oddzielamy się od drugiego człowieka i wyznajmy naszą wolę, naszą wiarę, że chcemy stanowić Jego Ciało, by przyjmując Jego Ciało - być Jego Ciałem. Dzisiejsza uroczystość, jest świętowaniem tej przedziwnej Obecności. Związanie się Boga z człowiekiem. Nie tylko, chcemy oddać cześć Jezusowi Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie, ale jest to także oddawanie czci Bogu, który uniżył się do tego stopnia, żeby uczynić siebie pokarmem dla człowieka, by człowiek mógł się zjednoczyć z Bogiem. By mieć w sobie życie Boże - mówił w homilii bp Kiernikowski.

- W pewnym sensie możemy powiedzieć, że ta uroczystość jest także nobilitacją człowieka, każdego który wierzy i chce się uchwycić Jezusa. Jest to także wołanie człowieka, który wie, że sam nie potrafi, że potrzebuje tego pokarmu, potrzebuje innego życia, innego ducha, potrzebuje innej mentalności - mówił dalej Ksiądz Biskup - On uniżył samego siebie. Oddał siebie. Stał się pokarmem. Zatraca siebie w grzeszniku. I kiedy dzisiaj to czynimy wychodząc z Najświętszym Sakramentem publicznie na nasze ulice, to chcemy zamanifestować, że to jest jedyny sposób dla ratowania wszystkiego, co jest w społeczeństwie rozbite. Co jest rozbite w naszych relacjach w małżeństwie czy w pracy, czy gdziekolwiek. Lekarstwem jest to uniżenie. Będziemy nieść tę uniżoną Obecność, dającą się spożywać i dającą się kontemplować. To nie jest tryumfalizm pojęty na sposób ludzki. To jest tryumf Boga w człowieku. Tryumf jego związania się z człowiekiem, który w niego wierzy. To święto przebaczenia - powiedział kaznodzieja.

Reklama

ZOBACZ ZDJĘCIA

Przeczytaj także: Boże Ciało w Legnicy

Po Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja eucharystyczna w której wzięli udział wierni legnickich parafii, profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, przedstawiciele Bractwa św. Józefa oraz inne grupy i wspólnoty działające w parafiach. Procesja przeszła do czterech ołtarzy, przy których śpiewane były fragmenty Ewangelii mówiące o ustanowieniu Eucharystii. Przy pierwszym ołtarzu przygotowanym przez ojców franciszkanów, rozważanie wygłosił ks. Leopold Rzodkiewicz, wikariusz biskupi ds. formacji stałej duchowieństwa. Mówił m.in. „uświadamiając sobie Eucharystię uświadamiamy sobie, że to Chrystus oddał za nas Bogu swoje życie w ofierze. Eucharystia została ustanowiona w kontekście Paschy, a Pascha to żywe wspomnienie wyzwolenia”.

Kolejne rozważanie, przy drugim ołtarzu przygotowanym przez uczniów gimnazjum i liceum franciszkańskiego na temat zaspakajania głodu duchowego wygłosił ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak. Przy trzecim ołtarzu, przygotowanym przez kleryków Seminarium Duchownego, ks. Piotr Kot - rektor Seminarium, mówił o powołaniu młodych ludzi do stanu kapłańskiego oraz o przeżywanym obecnie roku życia konsekrowanego. Czwarty ołtarz przy kościele św. Piotra i Pawła przygotowali parafianie. Przy tym ołtarzu słowo do zebranych skierował bp Stefan Cichy, mówiąc o Eucharystii jako sakramencie miłości.

2015-06-05 09:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Procesje Bożego Ciała tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego

2020-05-14 15:47

[ TEMATY ]

Boże Ciało

procesje

archidiecezja częstochowska

B.M.Sztajner/Niedziela

Procesje eucharystyczne w Boże Ciało w archidiecezji częstochowskiej mają odbywać się tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Ołtarze mają być urządzone na placu kościelnym, jeśli to możliwe, z wykorzystaniem także istniejących kaplic lub krzyży. „W procesji, będącej kontynuacją Mszy świętej, mogą wziąć udział tylko uczestnicy poprzedzającej ją Eucharystii, w liczbie, jaka może, stosownie od aktualnych przepisów, gromadzić się wewnątrz kościoła” – przypomina komunikat kurii.

„Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni” – czytamy w komunikacie.

Również tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała, zarówno w poszczególnej jej dni, jak też na zakończenie, mogą odbyć się wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy.

Komunikat kurii zaleca, że procesję można także zastąpić adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. „Warto odnowić tradycję nieszporów eucharystycznych. We wszystkie dni dawnej oktawy można urządzić całodzienne lub przynajmniej kilkugodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu” – podkreśla komunikat.

„W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej” – czytamy.

W komunikacie Kuria Metropolitalna w Częstochowie przypomina, że bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem: „Wielka Tajemnica Wiary”. „Jest to dla nas sposobność do odnowienia naszej wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Szczególną okazją do wyrażenia naszej miłości do naszego Pana obecnego w Eucharystii jest coroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa” – podkreśla komunikat.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Transmisja telewizyjna święceń prezbiteratu

2020-05-18 14:23

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekaże Studio TV "Niedzieli" na portalu www.niedziela.pl


Święcenia prezbiteratu

30 maja 2020 r., godz. 10:00,
Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

Święcenia diakonatu

23 maja 2020 r., godz. 10:00,

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

CZYTAJ DALEJ

Otworzyliśmy drzwi naszych domów

2020-05-31 00:21

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach stał się Wieczernikiem. Cztery wspólnoty - Dom Boży, Lew Judy, Koinonia Jan Chrzciciel oraz Porta Coeli przeżywały wigilię Zesłania Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Mariusz Rosik.


- Świętowaliśmy zmartwychwstanie naszego Pana w sytuacji zamkniętych drzwi naszych domów. Apostołowie też siedzieli pod kluczem 50 dni w Wieczerniku. I tak jak tamtej nocy po wylaniu Ducha wyszli na ulice, tak my dziś otwieramy drzwi naszych mieszkań i świątyń i spotykamy się by być świadkami – tymi słowami przywitał wszystkich ks. prof. Rosik.


- Nie otrzymaliście ducha bojaźni, ale Ducha przybrania za synów, dlatego możecie wołać Abba Ojcze! Duch Św. sprawia, że możemy naszego Boga nazywać Ojcem. Zapraszam do refleksji nad symbolami, pod którymi występuje Duch Święty. Pierwszy wynika wprost z dzisiejszej Ewangelii. Jest to woda. Chrystus powiedział, że jak ktoś jest spragniony to niech pije, a zdroje wody żywej wypłyną z Jego wnętrza. Duch święty jest Wodą Życia.

Ks. prof Rosik nawiązał do biblijnej sceny rozmowy Jezusa z Samarytanką, kiedy spotykają się oboje w samo południe pod studnią. - Kobieta miała kilku mężów i najprawdopodobniej dużo dzieci. W Izraelu można było za bezdzietność otrzymać list rozwodowy ze specjalną adnotacją. Samarytanka z pewnością obarczona byłą różnymi doświadczeniami z przeszłości, była poraniona sytuacjami życiowymi, może cierpiała z powodu relacji międzyludzkich.

- Już sam fakt, że przyszła do studni w samo południe, kiedy ruch jest najmniejszy, pokazuje, że unikała ludzi i wystawiania się na spojrzenia i komentarze pod jej adresem. Po chwili rozmowy z Jezusem zostawia dzban i biegnie do wioski i krzyczy - chodźcie i zobaczcie Mesjasza. Ona od tej chwili daje świadectwo. Pozostawiony dzban jest symbolem poranionego serca, które ona zostawia Jezusowi u Jego stóp – mówił ks. prof. Rosik.

Drugim i trzecim symbolem Ducha Św, o którym wspomniał ks. Rosik to silny wiatr i ogień. - Kiedy mam coś uporządkowane w głowie i zaplanowany cały dzień, nagle dzwoni telefon i wszystkie moje plany się zmieniają. Tak działa Duch Święty. On pragnie tego, żebyśmy byli z nim cały czas w relacji – dodał celebrans. Po Eucharystii była modlitwa i uwielbienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję