Reklama

Niedziela Przemyska

Więcej, Mocniej, Bardziej…

Z inicjatywy księży michalitów, sióstr michalitek i Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej w sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym odbyło się Michalickie Spotkanie Młodych 2022.

Niedziela przemyska 40/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Michalickie Spotkanie Młodych 2022

S. Agnieszka Zych

Był czas na modlitwę i spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty i wysłuchanie świadectw wiary

Był czas na modlitwę i spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty i wysłuchanie świadectw wiary

W piątek po południu Miejsce Piastowe wypełniły rzesze młodych ludzi z całej Polski. W spotkaniu wzięło udział ok. 1000 osób. Tegorocznym hasłem było „Więcej, Mocniej, Bardziej!” – więcej ufać, mocniej wierzyć i bardziej kochać. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą do św. Michała Archanioła, którą poprowadził główny organizator ks. Jarosław Witkowski, michalita. Następnie wszyscy odśpiewali Hymn MSM.

W duchu trzeźwości

W pierwszym wystąpieniu ks. Jan Seremak wraz z grupą osób zaprezentowali program profilaktyczny „W mocy wolności”. W programie mogliśmy zobaczyć pantomimę o zniewoleniu przez szatana, następnie wysłuchaliśmy świadectwa małżeństwa z Domowego Kościoła oraz refleksji na temat problemu uzależnienia i drogi ku wolności. Występ w niesamowity sposób nawiązał do tematu bliskiego i potrzebnego młodzieży, jakim jest zniewolenie. Pod wieczór odbyła się przepiękna adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia poprowadzona przez zespół niemaGOtu, który został z nami już do zakończenia dnia.

Strefa Tik Toka

Mówi się, że są wszędzie tam, gdzie młodzi, więc nie mogło zabraknąć ich na MSM. Sebastian Picur i Krzysztof Kołtunowicz, księża tik-tokerzy, drugiego dnia spotkania udzielili wywiadu, podczas którego pytania zadawali nie tylko prowadzący, ale i młodzi, którzy chcieli, by duchowni odkryli przed nimi wszystkie karty dotyczące ich internetowej przygody. Po występach zaprosiliśmy naszych gości do ścianki medialnej, gdzie nienasycona młodzież mogła zadać im jeszcze więcej pytań, lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W atmosferze wspólnoty

W sobotę gościliśmy również inne wspaniałe osoby. Ksiądz Maciej Czaczyk przez koncert i świadectwo opisał swoją drogę od kariery muzycznej do duchowej, z kolei budująca konferencja ks. Grzegorza Sprysaka wskazała na najważniejszą istotę wiary i podstawy dobrej relacji z Bogiem. Po południu odbyły się też tematyczne spotkania w mniejszych grupach. Następnie w niesamowitej, atmosferze braterstwa w Bogu i wspólnoty odbył się koncert długo wyczekiwanego ks. Jakuba Bartczaka. Dzień zakończył występ równie oczekiwanej gwiazdy wieczoru, Roksany Węgiel.

Reklama

Pośród wszystkich tych gwiazd znalazło się miejsce dla tej najjaśniejszej. Po koncercie ks. Jakuba na scenę przyszły wszystkie siostry michalitki i księża michalici. Zostały też wniesione relikwie i obraz bł. o. Bronisława Markiewicza. Niebo nad Miejscem Piastowym rozbłysło milionami fajerwerków. Prosiliśmy wtedy wspólnie o nowe powołania kapłańskie i zakonne, oraz powierzyliśmy wszystkie młodzieńcze serca wstawiennictwu o. Markiewicza.

Niedzielne spotkania

W niedzielę, w poruszającej atmosferze skupienia i aktywnego zaangażowania, odbyła się Eucharystia, podczas której oprawę muzyczną przygotował zespół Światło Uwielbienia wraz z diakonią. To właśnie oni przez całe trzy dni prowadzili nas we wspólnej modlitwie przez śpiew. A jak wiadomo, kto śpiewa, modli się dwa razy.

Michalickie Spotkanie Młodych zakończył wspaniały koncert artysty Tau, Piotra Kowalczyka, który jest żywym przykładem na to, jak wejść na właściwą drogę z Jezusem. Piękne świadectwo wiary i nawrócenia.

W atmosferze przyjaźni

Teren sanktuarium i szkoły im. bł. Bronisława Markiewicza, za sprawą bardzo wielu osób na trzy dni stał się miejscem przyjaznym, otwartym na młodzież i nie tylko. Dostępne były m.in. strefa adoracji i modlitwy w ciszy w sanktuarium, możliwość spowiedzi podczas całego spotkania, a także strefa chillout, gdzie pomiędzy spotkaniami w grupach i występami młodzież mogła się spotkać, zbudować niezapomniane wspomnienia, relacje i spędzić razem czas. Od rana do wieczora był też dostępny sklep „Sztosik”, w którym można było nabyć pamiątkową bluzę, opaskę, czy coś do jedzenia. Otworem stały namioty, w których zaopatrywano na bieżąco w kanapki i ciepłą herbatę, a to wszystko owoc ogromnej, pełnej zaangażowania współpracy młodzieży michalickiej z wolontariatu.

Reklama

Czas cudów

Michalickie Spotkanie Młodych było czasem pełnym cudów. Tych małych, takich jak promienie słońca, które przebiły się przez zachmurzone niebo podczas Eucharystii, ale i tych wielkich, które dokonały się podczas tych trzech dni w sercach każdego z współtworzących to spotkanie, zarówno uczestników, jak i organizatorów.

O działaniu Pana Boga podczas tego spotkania świadczy głos samej młodzieży: – Wydawało mi się, że Michalickie Spotkanie Młodych to kolejny projekt, który nie zachęci młodych do wiary, lecz tym razem się przeliczyłam – mówi Emilia z Wejherowa. – Miejsce to pokazało mi i zapewne wielu osobom, które tam były, jak świetnie może być przekazana wiedza na temat Boga i jak przyjemne są rozmowy z Nim. Sposób, w jaki przekazywane były tam wiadomości, był naprawdę dobry: przykładem mogą być zajęcia w grupach, gdzie pisaliśmy własne spostrzeżenia na dany temat i tłumaczono nam różne wątki, których nie rozumieliśmy. Mimo, że były tam osoby z różnych miejsc Polski, czułam się, jakbym była w środku mojej rodziny – cieszy się uczestniczka. I dodaje: – Zrozumiałam sens tegorocznego hasła, że warto jest zagłębić się w relacje z Bogiem. Więcej z Nim rozmawiać, mocniej Go kochać i bardziej Mu ufać, to jest moje spostrzeżenie i liczę, że każdy na tym wyjeździe znalazł swoje więcej, mocniej i bardziej. Jednym słowem dziękuję. Dziękuję za przekonanie mnie do tego, żeby zacząć uczęszczać na religię. Dziękuję za pomoc we wzmocnieniu więzi z Bogiem, które dotychczas nie były najlepsze. Dziękuję za wspaniały czas, który tam spędziłam – podsumowuje Emilia.

Podziękowania

Tegoroczne MSM nie odbyłoby się bez współpracy wielu młodych ludzi ze wspólnot RAM, KSM, Ruchu Światło-Życie, Gwardii Ołtarza, a także uczniów z klas mundurowych, kierunku promedycznego i wszystkich osób, które zgłosiły się jako wolontariusze z Michalickiego Zespołu Szkół. Należą się im ogromne podziękowania za to, że poświęcili swój czas i zadbali o to, by spotkanie przebiegło bezproblemowo, w bezpiecznych, sanitarnych warunkach. Należy też wspomnieć o grupie prowadzącej wydarzenie, która uformowała się przy współpracy z niezastąpioną siostrą michalitką Agnieszką Zych. Na scenie przez trzy dni towarzyszyli młodym Mateusz Bereźnicki, Jadwiga Gorczyca, Mateusz Dziamba i Aleksandra „Ramona” Wróbel, którzy dbali też o to, by każdy uczestnik był poinformowany w sprawach organizacyjnych, ale też tworzyli rodzinną atmosferę i dbali o każdy punkt programu.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego dzieła dzieci Bożych. Dzięki nim wiemy, jak więcej ufać, mocniej wierzyć i bardziej kochać.

2022-09-27 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł kardynał Richard Kuuia Baawobr

2022-11-28 08:20

[ TEMATY ]

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

Po przewiezieniu o godz. 17.45 kardynała Richarda Kuuia Baawobr karetką z Generalatu do Policlinico Gemelli otrzymaliśmy smutną wiadomość o jego śmierci o godz. 18.25 poinformował w niedzielę 27 września generalat Zgromadzenia Misji Afryki.

Richard Kuuia Baawobr urodził się 21 czerwca 1959 r. w Nandom w północnej Ghanie. W 1979 r. wstąpił do ojców białych (Zgromadzenia Misji Afryki). Nowicjat odbył we Fryburgu w Szwajcarii. Studiował teologię w instytucie swego zgromadzenia w Totteridge koło Londynu. W 1987 r. przyjął święcenia kapłańskie jako duchowny diecezji Wa. Wyjechał jako misjonarz do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracował w Livulu w archidiecezji Kinszasa. Od 1991 r. studiował egzegezę biblijną w Rzymie, a także odbył formację z duchowści ignacjańskiej u jezuitów we Francji. W latach 1996-1999 był mistrzem nowicjatu w Kahangala w Tanzanii, a od 1999 r. pracował w seminarium w Tuluzie. W 2004 r. obronił doktorat z nauk biblijnych i został wybrany asystentem generalnym swego zgromadzenia. Od 2010 r. był – jako pierwszy Afrykanin w historii – przełożonym generalnym ojców białych. W 2016 r. papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Wau, a 27 sierpnia b.r. włączył do Kolegium Kardynalskiego.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję