Reklama

Niedziela Rzeszowska

Gaudeamus po raz 30.

Tegoroczna inauguracja nowego roku formacyjnego i akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie była szczególna – uroczystość wpisała się w obchody 30. rocznicy powstania diecezji.

Niedziela rzeszowska 42/2022, str. I

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Kl. Kacper Turek

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się w kaplicy seminaryjnej

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się w kaplicy seminaryjnej

Rok akademicki zainaugurowano 27 września br. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, który również wygłosił homilię. Biskup, zwracając się do kleryków, przypomniał o konieczności naśladowania Jezusa w drodze do zbawienia, co wiąże się z porzuceniem wszystkiego, co przeszkadza w radykalnym realizowaniu powołania.

Druga część inauguracji 30. roku akademickiego odbyła się w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Po odśpiewaniu hymnu Gaude Mater Polonia nowy rektor seminarium – ks. dr hab. Adam Kubiś przypomniał, że zgodnie z najnowszymi dokumentami Kościoła formacja kandydatów do kapłaństwa obejmuje sześć wymiarów: ludzki, duchowy, intelektualny, pastoralny, wspólnotowy i misyjny. – Potrzeba pełnej i autentycznej integralności tych wszystkich sześciu wymiarów – stwierdził ksiądz rektor. Dodatkowo wskazał, że klerycy nie są wyświęcani na kapłanów po to, aby być tylko i wyłącznie sprawującymi sakramenty i urzędy oraz funkcje kościelne, ale przede wszystkim, aby być uczniami Jezusa – misjonarzami, apostołami i ewangelizatorami współczesnego świata. W całość uroczystości wpisał się również wykład zaproszonego gościa ks. dr. hab. Miłosza Hołdy pt. „Revelator absconditorum – teolog w epoce Bożej ukrytości”.

Nie zabrakło również słów wdzięczności dla kończących posługę w seminarium: rektora – ks. dr. Pawła Pietrusiaka oraz ojca duchownego – ks. Jacka Szczęcha, a także dla kończących posługę profesorów: ks. inf. dr. Wiesława Szurka, prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga oraz pani Aleksandry Czyżowskiej.

Reklama

Ważnym momentem uroczystości była immatrykulacja, czyli włączenie do grona kleryków seminarium sześciu kandydatów, którzy rozpoczynają rok formacji w ramach etapu propedeutycznego. W tym ważnym momencie towarzyszyli im ich rodzice oraz proboszczowie z rodzinnych parafii. Etap propedeutyczny jest nowością w diecezji, gdyż po raz pierwszy przed rozpoczęciem studiów filozoficznych i teologicznych klerycy odbędą rok formacji ukierunkowany na lepsze poznanie siebie, swoich motywacji oraz pracę nad sobą, by w pełnej wolności, dojrzałości i odpowiedzialności podjąć studia i formację seminaryjną.

Wspólnota seminaryjna z pełnym zapałem i wielką gorliwością rozpoczęła kolejny, nowy rok akademicki. Klerycy ufają, że Pan Bóg pomoże im wzrastać i dojrzewać, aby stali się autentycznymi Bożymi kapłanami, jakich potrzebuje dzisiejszy świat.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja w WSD

Niedziela przemyska 41/2021, str. II

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Kl. Łukasz Ziemba

Rektor – ks. Konrad Dyrda otwiera rok akademicki

Rektor – ks. Konrad Dyrda otwiera rok akademicki

W Wyższym Seminarium Duchownym alumni uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki 2021/2022.

Wydarzenie w dniu 24 września rozpoczęła Eucharystia w górnej kaplicy seminarium, której przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. W tym roku formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Posłani głosić Dobrą Nowinę

2023-02-03 12:43

Magdalena Lewandowska

Wyznanie wiary odśpiewali członkowie 1. Wspólnoty Neokatechumenalnej

Wyznanie wiary odśpiewali członkowie 1. Wspólnoty Neokatechumenalnej

W parafii św. Augustyna we Wrocławiu, prowadzonej przez kapucynów, bp Maciej Małyga przewodniczył liturgii rozesłania członków 3. Wspólnoty Neokatechumenalnej.

Zostali posłani, by w sposób szczególny głosić po domach, rodzinach i w pracy Dobrą Nowinę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję