Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (1)

Dekanat zielonkowski

Po niedawnej decyzji bp. Kazimierza Romaniuka o utworzeniu dwóch nowych dekanatów (Sulejówek i Tłuszcz), diecezja warszawsko-praska posiada ich obecnie dwadzieścia. W najbliższych numerach "Niedzieli" zaprezentujemy poszczególne dekanaty naszej diecezji. Jako pierwszy przedstawiamy dekanat zielonkowski z siedzibą przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce. Na jego terenie mieszka 60 tys. osób.

Niedziela warszawska 23/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat powstał na mocy dekretu Biskupa warszawsko-praskiego z 17 czerwca 1996 r. Utworzono go z parafii należących wcześniej do dekanatów: radzymińskiego (parafie z Marek), bródnowskiego (parafie z Ząbek), wołomińskiego (parafie z Zielonki).

Parafie i kościoły

Dekanat obejmuje osiem parafii.
1. św. Izydora w Markach
2. Matki Bożej Królowej Polski w Markach-Pustelniku
3. św. Andrzeja Boboli w Markach-Strudze
4. Miłosierdzia Bożego w Ząbkach
5. Świętej Trójcy w Ząbkach
6. Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach
7. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce
8. św. Jerzego Męczennika w Zielonce
Pod względem liczby mieszkańców największa jest licząca blisko 12 tys. wiernych parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce. Najmniejsza pod tym względem (3 tys. mieszkańców) jest parafia Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach.
Siedem parafii ma swoje kościoły parafialne. Jedna - Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach - jest w trakcie budowy swojej świątyni. Niebawem rozpocznie się też budowa kościoła przy ul. Ząbkowskiej na terenie należącym dotychczas do parafii św. Izydora w Markach. Również trud budowy podjęli księża michalici, którzy budują kościół Matki Bożej Fatimskiej w Słupnie, gdzie w przyszłości powstanie parafia. Warto dodać, że 16 maja 1994 r. księża michalici sprowadzili z Fatimy figurę Matki Bożej, którą pobłogosławił Jan Paweł II. Od tej pory odprawiane tam są nabożeństwa fatimskie.
Z istniejących kościołów parafialnych, najstarszy jest w parafii św. Izydora w Markach. Został zbudowany w 1899 r. i konsekrowany w 1919 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego.
Parafia św. Izydora jest też najstarszą w dekanacie. Erygowana była 20 października 1917 r. z parafii praskiej, której liczba wiernych doszła wówczas do... 60 tysięcy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz dziekan i księża z dekanatu

Od początku powstania dekanatu w Zielonce jego dziekanem jest obchodzący w tym roku 40-lecie kapłaństwa ks. prał. Mieczysław Stefaniuk, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce.
Ks. prał. Stefaniuk urodził się 25 sierpnia 1939 r. w Drelowie (diecezja siedlecka). Na kapłana został wyświęcony 26 maja 1963 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest magistrem teologii (KUL - homiletyka). Był wikariuszem w Krzemienicy, Kobyłce, u św. Aleksandra w Warszawie, a następnie proboszczem w Jazgarzewie. Od 1986 r. jest proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce. Był dziekanem piaseczyńskim, wicedziekanem dekanatu wołomińskiego, a od 1996 r. jest dziekanem dekanatu zielonkowskiego. Od 1992 r. jest prałatem Kapituły Kolegiackiej w Radzyminie.
Wicedziekanem jest ks. prał. Henryk Drożdż, proboszcz parafii św. Izydora w Markach. Funkcję ojca duchownego dekanatu pełni ks. Maksymilian Sowa, michalita, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Markach Strudze.
W dekanacie posługę duszpasterską pełni 8 księży proboszczów, których wspomaga 13 wikariuszy. Jest też 6 rezydentów, którzy w miarę możliwości pomagają w pracy duszpasterskiej.
Kapłanem najdłużej pracującym w dekanacie i pełniącym funkcję proboszcza (18 lat) i jednocześnie najstarszym wiekiem (ur. 1930 r.) jest ks. kan. Ryszard Okiński z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Markach-Pustelniku. Najkrócej proboszczem jest ks. Eugeniusz Jankowski z parafii św. Jerzego w Zielonce. Zaś ks. Sylwester Ciesielski z parafii Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach jest najmłodszym w dekanacie proboszczem (ur. 1958 r.).
Najmłodszym wiekiem wikariuszem jest ks. Mariusz Lech (ur. w 1974 r., wyświęcony w 2000 r.) z parafii św. Jerzego Męczennika w Zielonce. Natomiast najmłodszymi w kapłaństwie są ubiegłoroczni neoprezbiterzy - ks. Zbigniew Wróblewski z parafii Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach i ks. Mariusz Stanaszek z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Markach-Pustelniku (obydwaj urodzeni w 1972 r.).
Średnia wieku księży proboszczów w dekanacie wynosi 58 lat, zaś księży wikariuszy - 35 lat.

Reklama

Domy zakonne

Na terenie dekanatu zielonkowskiego są dwa domy zakonne męskie i 9 domów zakonnych żeńskich. Przebywa w nich 30 kapłanów i braci oraz ponad 80 sióstr zakonnych.
Zakonnicy to księża pallotyni w Ząbkach (prowadzą Wydawnictwo Pallottinum II, Sekretariat ds. Misji i drukarnię) oraz księża michalici w Markach-Strudze (prowadzą parafię i wydawnictwo).
Są też siostry: w Zielonce - dominikanki misjonarki, w Ząbkach - michalitki, siostry od Aniołów, nazaretanki, w Markach - honoratki i Sacre Coeur, w Markach Pustelniku - Franciszkanki Rodziny Maryi i Karmelitanki Dzieciątka Jezus oraz w Markach-Strudze - Siostry Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny (bezhabitowe).
Zakonnice pełnią różne posługi. Np. Siostry Rodziny Maryi prowadzą w Markach-Pustelniku Zakład Wychowawczy im. bł. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego dla dzieci z opóźnieniem rozwojowym i z rodzin trudnych, zaś siostry michalitki prowadzą w Ząbkach przedszkole im. Jana Pawła II.

Ojczyźnie i jej bohaterom

W dekanacie zielonkowskim w wielu miejscach uczczono pamięć wielkich synów naszej Ojczyzny.
W kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce znajduje się obraz Męczenników Podlaskich, którzy bronili wiary, przywiązania do Stolicy Apostolskiej i polskości. Miejscowy proboszcz i dziekan ks. prał. Stefaniuk pochodzi z Drelowa, miejsca prześladowań unitów podlaskich. Stąd trudno się dziwić, że kult Męczenników Podlaskich jest mu tak bardzo bliski.
W tym samym dziekańskim kościele jest miejsce drogie tym wszystkim, którzy utracili swoich najbliższych pomordowanych na Wschodzie. Z kolei za cmentarzem zielonkowskim na terenie Złocieńca znajduje się mogiła kilkudziesięciu osób rozstrzelanych podczas okupacji hitlerowskiej. W Zielonce 11 listopada 1939 r. odbyła się egzekucja po tym, jak harcerze na Święto Niepodległości umieścili na płotach i budynkach ulotki z tekstem Roty. Niemcy przyjechali i łapali młodych ludzi. Dwóch uciekło, pozostali zostali rozstrzelani. Od tamtej pory harcerze i parafianie Zielonki w Święto Niepodległości wspominają odzyskanie niepodległości i śmierć harcerzy. Dlatego nawet "za komuny" 11 listopada mogło być obchodzone bez większych przeszkód.
Na cmentarzu w Zielonce jest też grób nieznanego żołnierza. Natomiast okolicznościowe tablice patriotyczne znajdują się niemal w każdym ze starszych kościołów dekanatu.
Uczczono też kandydatów na ołtarze - Prymasa Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszkę. W parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach znajduje się pomnik kard. Wyszyńskiego (dzieło prof. Czesława Dźwigaja) oraz dzwon "Ks. Jerzy Popiełuszko". Natomiast w parafii Trójcy Świętej, gdzie ks. Popiełuszko był wikariuszem, znajduje się jego pomnik.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy. Wielki Piątek, po straszliwej Męce Pana, zostawia nas nagle samych na środku drogi. Zapada cisza, która gęstnieje. Mrok, w którym nie ma Światła. Wielka Sobota – serce nabrzmiewa od strachu, oczekiwanie zadaje ból fizyczny. Wróci? Przyjdzie? Czy dobrze to wszystko zrozumieliśmy? Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

CZYTAJ DALEJ

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję