Reklama

Wiara

Homilia

Paradoks chrześcijaństwa

Popkultura już od dłuższego czasu sufluje opowieść o „świętach”. Nachalnie powtarza płaską i tandetną opowiastkę o gwiazdeczkach, reniferach, tłustym „mikołaju”, co rozdaje prezenty z supermarketu. Pokazuje wigilijny nastrój z kartą kredytową w kieszeni i sztucznym uśmiechem reklamowych etiud. Ale nas, wierzących, przed takim płaskim światem broni na szczęście słowo Boże.

Święty Jan ze swoim hymnem o Słowie, które było na początku u Boga i stało się ciałem, wciąga nas w sam środek paradoksu chrześcijaństwa. Z jednej strony ów paradoks przyprawia o zawrót głowy, jak wszechświat, a z drugiej – jest zwyczajny i prosty jak... dziecko.

Gdy światy nam się rozsypują.

Wielu dziś woła, że świat, który znamy, na naszych oczach się rozpada. Myśliciele obwieszczają koniec historii, katastrofę dotychczasowego świata, karmią nasze lęki. I w takiej aurze my słuchamy orędzia: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało”. Nie tylko słuchamy, ale głęboko w to wierzymy. Wiemy, że pośród nas („Emmanuel” znaczy „Bóg z nami”) jest Ten, który stworzył mgławice, galaktyki, niebo i ziemię. Owszem, w żłobie leży Dziecko. Ale paradoks polega na tym, że gdy patrzysz w twarz Dziecięciu, widzisz jednocześnie Twarz Tajemnicy silniejszej od wszelkich ludzkich kryzysów i lęków. Paradoks polega na tym, że gdy Matka bierze w ramiona to bezbronne Dziecko, jednocześnie cały kosmos jest przytulany do Boskiego Serca tego Dziecięcia. I właśnie w tym przytuleniu jest dla nas nadzieja. Gdy rozpadają nam się ludzkie światy, jesteśmy w rękach Tego, który wszechświat trzyma w istnieniu.

Słowo staje się ciałem – konkretnym człowiekiem.

W Betlejem narodził się człowiek. Nie jakaś zmyślna konstrukcja, intelektualna dywagacja, kusząca idea. Na sianie, w żłobie, nie leży komórka, tablet, telewizor, komputer, kosmiczna maszyna. W Betlejem narodził się mały człowiek zdany na łaskę i niełaskę drugiego. Bezbronnemu dziecku nie można tłumaczyć, że to nie pora, nie czas, że są inne priorytety, że plany się zmieniają... Można tylko wziąć w ramiona, do serca przytulić, otrzeć łzę, przyodziać, ogrzać, nakarmić.

Reklama

Słowo stało się ciałem, bo Bogu przecież o człowieka chodzi: bogatego, biednego, chorego, zdrowego, starego i młodego. Leżące na sianie betlejemskiej szopy Dziecko swoją bezbronną obecnością wydaje się wołać: Nie uciekajmy od człowieka w jakąś wydumaną, sztuczną odhumanizowaną nierealność... Drogą człowieka jest człowiek, bo Bóg wybrał tę drogę.

Janowy hymn o Słowie, które stało się ciałem, opowiada o paradoksie chrześcijaństwa. Nie pozwala zakleszczyć się jedynie w tym, co ludzkie (bo Bóg się narodził). Jednocześnie nie pozwala od tego, co ludzkie, uciec (bo Bóg stał się człowiekiem). Owszem, do wyrażenia „Bóg stał się człowiekiem” jesteśmy przyzwyczajeni. Ale te święta są po to, by przejąć się tym na nowo – do głębi, tak mocno, by zgięło się kolano. By serce zaczęło się modlić do Boga, a ręce zajęły się człowiekiem.

2022-12-19 16:48

Ocena: +18 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI przewodniczył uroczystej pasterce w Bazylice św. Piotra

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Boże Narodzenie

Archiwum

Benedykt XVI błogosławi figurkę Dzieciątka do kieleckiej szopki u Ojców Kapucynów

Benedykt XVI błogosławi figurkę Dzieciątka do kieleckiej szopki u Ojców Kapucynów

O otwarcie serca na Boga, który jest sprawą najważniejszą, jedynym który w ostatecznym rozrachunku jest naprawdę ważny - zaapelował Benedykt XVI podczas Pasterki, której przewodniczył w Wigilię Bożego Narodzenia w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty zaznaczył, że postrzeganie człowieka jako istoty umiłowanej przez Boga zapewnia poszanowanie ludzkiej godności każdego, niezależnie od jego pochodzenia, wyznawanej religii czy statusu społecznego. Modlił się szczególnie o pokój na Bliskim Wschodzie i zgodne współżycie wyznawców religii monoteistycznych. Wraz z papieżem liturgię koncelebrowali po łacinie kardynałowie i biskupi z Kurii Rzymskiej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: działalność Matteo Ricciego aktualnym wzorcem ewangelizacji

2023-05-31 09:34

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Na niezmienną aktualność ducha i metody misyjnej żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku swego zakonnego współbrata, czcigodnego sługi Bożego o. Matteo Ricciego wskazał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Podkreślił jego umiłowanie narodu chińskiego i znaczenie jego dzieła dla relacji między kulturą zachodnią a chińską.

Papież podkreślił staranne przygotowanie o. Matteo Ricciego do podjęcia misji na Dalekim Wschodzie i niezłomność w pokonywaniu trudności. Zwrócił uwagę na wysiłki, by dotrzeć do chińskich elit naukowcach i inkulturować wiarę chrześcijańską w dialogu z kulturą chińską. Dzięki temu był w stanie podjąć współpracę z wybitnymi przedstawicielami pierwszego pokolenia tamtejszych katolików. Był nie tylko naukowcem, ale także żarliwym głosicielem Ewangelii. „Oprócz jego doktryny, to właśnie jego świadectwo życia religijnego, cnót i modlitwy, jego miłosierdzie, pokora i całkowity brak zainteresowania zaszczytami i bogactwem doprowadziły wielu jego chińskich uczniów i przyjaciół do przyjęcia wiary katolickiej” – stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Dyr. Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego: proboszczom brakuje dobrych wzorców i narzędzi w pracy duszpasterskiej

2023-05-31 17:46

[ TEMATY ]

ksiądz

Bożena Sztajner/Niedziela

Stając wobec przemianami społeczno-kulturowych, które zmieniają religijność, kapłanom brakuje wzorców i narzędzi, co wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego "Parafia z perspektywy proboszczów" - powiedział w środę dyrektor instytutu prof. dr hab. Marcin Jewdokimow.

Całość badań ISKK "Parafia z perspektywy proboszczów" zostanie zaprezentowana w czasie II Kongresu Teologii Praktycznej "Parafia Jutra", który odbędzie się w dniach 19-21 września w Licheniu - przekazano w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w środę w Warszawie. Wezmą w niej udział naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję