Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Jak unieważnić umowę?

Zostałam zaskoczona pewną ofertą i podpisałam umowę. Teraz dostrzegam, że jest ona dla mnie niekorzystna. czy mogę się z niej wycofać?

Odpowiedź eksperta
Gdy podpisujemy jakąkolwiek umowę, powinniśmy pamiętać, że co do zasady prawo przewiduje regułę nierozwiązywalności umów. Dlatego też możliwość odstąpienia od umowy występuje tylko w szczególnych przypadkach.

Obok sytuacji konsumenckich, o których za chwilę, istnieje możliwość odstąpienia od umowy, jeśli ta ewentualność została w tejże umowie przewidziana. Termin do odstąpienia od umowy oraz wskazanie strony, której to prawo będzie przysługiwało, muszą zostać w tej umowie wyraźnie określone. W przeciwnym przypadku taka klauzula będzie nieważna.

Skorzystanie z umownego prawa do odstąpienia od umowy powoduje, że taka umowa uważana jest za nigdy niezawartą, w wyniku czego strony muszą zwrócić to, co dostały od siebie nawzajem.

Wracając do konsumentów – Ustawa o prawach konsumenta przewiduje wydłużenie z 10 do 14 dni kalendarzowych terminu do odstąpienia od umowy. W przypadku usług czas ten jest liczony od daty zawarcia umowy, w przypadku zakupu towarów – od daty ich odebrania.

Konsument nie ma jednak prawa odstąpienia od umowy, jeżeli towar został wyprodukowany na jego zamówienie. Wtedy nie ma prawa do zwrotu.

Nie można również odstąpić od umowy nabycia towaru dostarczonego w zapieczętowanym opakowaniu (oczywiście, po jego odpakowaniu). Gdy opakowanie nie zostanie otwarte, prawo odstąpienia będzie przysługiwało dalej.

Wcześniejsze przepisy nie pozwalały na odstąpienie od umowy świadczenia usług, jeżeli nastąpiło rozpoczęcie ich świadczenia. Obecnie można w ciągu 14 dni odstąpić od takiej umowy, jednak pod warunkiem, że usługa nie została w całości wykonana.

Jeżeli spóźnimy się ze skorzystaniem z powyżej wskazanych możliwości, pozostaje ewentualne skorzystanie z ogólnych zasad przewidzianych w przepisach Kodeksu cywilnego.

Reklama

Artykuł 82 Kodeksu cywilnego mówi, że nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek przyczyn nie miała możliwości świadomego podjęcia decyzji.

Świadomą ocenę faktów mogą np. wyłączać niektóre choroby, jak choćby alzheimer, zaawansowana miażdżyca, choroba alkoholowa lub uzależnienie od narkotyków, a zatem każda dysfunkcja organizmu zaburzająca nam właściwą ocenę sytuacji.

Innym, i niestety bardzo częstym ostatnio, przypadkiem jest wprowadzenie w błąd. Na przykład prezenter lub akwizytor wmawia nam, że nadzwyczajne garnki lub kołdra rozwiążą nasze problemy (mają cudowne właściwości zdrowotne lub obniżają nasze koszty utrzymania) Tu art. 84 Kodeksu cywilnego pozwala unieważnić umowę podpisaną pod wpływem błędu.

Ocena wyżej opisanych sytuacji jest jednak trudna i należy do decyzji sądu. Czytajmy zatem uważnie wszelkie umowy i wszystko, pod czym składamy swój podpis.

2023-01-09 21:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy można zaskarżyć sąd?

2023-03-15 08:26

Niedziela Ogólnopolska 12/2023, str. 49

[ TEMATY ]

Prawnik wyjaśnia

Adobe Stock

Sprawa o przyznanie służebności użytkowanej od wielu lat drogi została skierowana do sądu, ale sąd nie spieszy się z jej rozstrzygnięciem. Co można zrobić, by przyspieszyć decyzję sądu? Czy jeśli sprawa bardzo się przeciąga, można zaskarżyć sąd?

CZYTAJ DALEJ

Diecezja świdnicka ze św. Janem Pawłem II

2023-03-31 11:00

[ TEMATY ]

Dolny Śląsk

św. Jan Paweł II

diecezja świdnicka

Dolny Śląsk z Janem Pawłem II

Dolny Śląsk z Janem Pawłem II

Diecezja świdnicka włącza się w zaplanowaną od 31 marca do 2 kwietnia inicjatywę "Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II".

Z racji 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w wielu parafiach diecezji świdnickiej odbędą się drogi krzyżowe oraz inne nabożeństwa a także marsze poparcia i wydarzenia kulturalne. Poniżej prezentujemy oficjalny plan wydarzeń, o których informuje diecezja świdnicka.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa przez toruńską starówkę

2023-03-31 19:51

Renata Czerwińska

Przez toruńską starówkę przeszła dziś Droga Krzyżowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję