Reklama

Niedziela Sosnowiecka

101 lat pracy i modlitwy

W ostatnim dniu starego roku Karmelitanki Dzieciątka Jezus świętowały rocznicę powstania zgromadzenia.

Niedziela sosnowiecka 3/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Piotr Lorenc/Niedziela

Pamiątkowe zdjęcie z uroczystości

Pamiątkowe zdjęcie z uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej okazji bp Grzegorz Kaszak sprawował w kościele zakonnym Najświętszego Oblicza Pana Jezusa w Sosnowcu uroczystą Mszę św., w której uczestniczyły siostry z sosnowieckiego zgromadzenia.

Dar z niebios

– Po ponad 100 latach obecności na zagłębiowskiej ziemi zgromadzenie ciągle musi stawiać sobie nowe cele, nowe zagadnienia, odczytując znaki czasu. Takim znakiem i zadaniem dla was, kochane siostry, niech będzie modlitwa – powiedział w homilii bp Grzegorz Kaszak. Jak podkreślił, modlitwa, kontemplacja, adoracja to szczególnie ważny wymiar życia zakonnego. – Sięgając do objawień, których doświadczała św. Faustyna – Apostołka Miłosierdzia Bożego, możemy wyróżnić przynajmniej trzy ważne intencje. Pierwszą są sprawy Ojczyzny i modlitwa o jej pomyślny rozwój. Drugim wyzwaniem jest modlitwa za konających. Zobaczcie, coraz więcej osób w Polsce umiera bez sakramentów – bez spowiedzi, Komunii świętej i namaszczenia chorych. Konieczna jest więc modlitwa o ufność konających w Miłosierdzie Boże, aby zapragnęli przebaczającej łaski Boga wypływającej z sakramentów – podkreślił hierarcha. Trzecią intencją, którą Chrystus wskazał św. Faustynie, a o której przypomniał ordynariusz, jest modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące. – Szczególnie istotna jest pamięć o zmarłych, pamiętajcie zwłaszcza o siostrach ze zgromadzenia, które, być może, potrzebują łaski odpustów – przypomniał kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od założenia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus minęło 101 lat. Trzeba nadmienić, że istnienie tego pierwszego na ziemiach polskich karmelitańskiego instytutu kontemplacyjno-czynnego dedykowanego Dzieciątku Jezus wpisało się w dzieje odbudowy państwa polskiego po 123 latach zaborów. Jak podkreśla się w literaturze hagiograficznej, założyciele zgromadzenia: sługa Boży o. Anzelm Gądek i czcigodna sługa Boża m. Teresa Kierocińska okazali się narzędziami w ręku Boga i wskazali drogę świętości kolejnym pokoleniom swych duchowych córek. Odznaczali się oni duchową wrażliwością, intuicją i umiejętnością odczytywania znaków czasu.

Reklama

Duchowy ojciec

Ojciec Anzelm, jako kapłan i członek Zakonu Karmelitów Bosych, wydatnie pracował dla Kościoła i zakonu, podejmując liczne ważne i odpowiedzialne posługi. – Obdarzony charyzmatem założycielskim z miłością czuwał nad rozwojem nowej latorośli Karmelu. Wybrał członkinie pierwszej wspólnoty, ustalił dla zgromadzenia cel, ułożył konstytucje, a po ich zatwierdzeniu zabiegał o agregowanie instytutu do zakonu karmelitańskiego, co nastąpiło w 1936 r. W tym czasie (od 1925 r.) przebywał w Rzymie jako członek komisji redagującej konstytucje karmelitów bosych według nowego prawa kanonicznego. Pełnienie urzędu definitora generalnego i rektora Międzynarodowego Kolegium Karmelitów Bosych sprawiło, że pobyt o. Anzelma w Wiecznym Mieście przedłużył się do 1947 r. Po powrocie do Polski ojciec założyciel mógł więcej uwagi poświęcić swoim duchowym córkom. Odnowił konstytucje zgromadzenia, przewodniczył kapitułom generalnym, podjął duchową formację sióstr i towarzyszył im w stawianiu czoła kolejnym wyzwaniom. Kierowany przez o. Anzelma proces starania o zatwierdzenie zgromadzenia na prawie papieskim został zwieńczony wydanym 26 maja 1954 r. dekretem pochwalnym Decretum laudis – wyjaśniła s. Wiktoria Szczepańczyk.

Matka Kierocińska

Z kolei współzałożycielka m. Teresa Kierocińska stała na czele nowej wspólnoty w trudnych latach jej początków pełniąc obowiązek przełożonej generalnej aż do dnia śmierci 12 lipca 1946 r. Pragnęła urzeczywistniać ideę apostolską Karmelu Dzieciątka Jezus organizując dzieła, szczególnie wychowawcze i charytatywne, pomimo panującego ubóstwa. Dlatego stworzyła ochronkę, przedszkole, a później szkołę dla najuboższych dzieci. Mawiała: „Jakże bardzo zależy mi na dobrym wychowaniu”. Zakładała kolejne placówki: w Polance Wielkiej (1925), Wolbromiu (1927), Czatkowicach (1927) oraz dwa domy w Czernej (1938) – rekolekcyjny i tzw. „dom Jakóbek”, pozostające pod jednym zarządem administracyjnym. – Trzeba nadmienić, że w okresie wojny i okupacji niemieckiej nasza Matka kierowała różnorodną zakazaną przez okupanta i jawną działalnością sióstr, szczególnie na polu dobroczynnym, oświatowo-wychowawczym i patriotycznym. Przyjmowała nowe kandydatki, które w ukryciu przed okupantem przeżywały formację zakonną i uzupełniały wykształcenie. Założycielka w tym czasie stała się gorliwą apostołką kultu Najświętszego Oblicza Pana Jezusa i ufała, że ono zasłoni od niebezpieczeństw. W przekonaniu wielu świadków istnieje ścisłe powiązanie tego kultu z ocaleniem zgromadzenia, jako dowodem cudownej opieki Bożej – tłumaczy s. Wiktoria Szczepańczyk. I co ważne – za narażanie życia przez ukrywanie Żydów m. Teresa została pośmiertnie odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Reklama

Wierne charyzmatowi

W ponadstuletniej historii Karmelu Dzieciątka Jezus – mimo zmieniających się okoliczności życia i pracy sióstr – widoczna była troska przełożonych i sióstr o wierność charyzmatowi zgromadzenia. Strzeżenie dziedzictwa zgromadzenia i jego zdrowych tradycji należało do zadań kapituł generalnych. Przełożone generalne w osobistych czy urzędowych pismach do zgromadzenia często odwoływały się do słów założycieli i ich przykładu. Ich korespondencje zawierały sformułowania wyrażające cześć i miłość dla Dzieciątka Jezus, co znajdowało także wyraz w podejmowanych przez siostry konkretnych działaniach.

To już ponad wiek

Zgodnie z celem i duchem zgromadzenia w minionym stuleciu siostry spełniały różne rodzaje apostolstwa według potrzeb Kościoła. Podejmując różnorodne prace, wpisujące się w szeroki wachlarz możliwości określonych konstytucjami, siostry miały na uwadze to, że „dzieła zgromadzenia mają mieć nade wszystko cechy nadprzyrodzone: chwałę Bożą i dobro duchowe i materialne bliźnich”. Opierając swoje apostolstwo na życiu modlitwy, starały się realizować słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus, przyjęte jako hasło zgromadzenia: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi”. Podsumowanie rozwoju terytorialnego zgromadzenia może zobrazować krótkie zestawienia liczbowe. W 1921 r. siostry prowadziły jedną placówkę, a pod koniec 1990 r. było ich już 31. To w Polsce, a na świecie jest tych placówek jeszcze 20, czyli w sumie 51. Na terenie Polski wspólnoty zgromadzenia należą do trzech prowincji: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. W Europie wspólnoty zgromadzenia żyją i pracują w 7 krajach: na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, Słowacji, w Czechach, we Francji i Włoszech. Na terenie tych krajów znajduje się 13 domów zakonnych, w tym dom formacyjny we Francji dla powołań z Europy Zachodniej i Ameryki Łacińskiej. W Afryce siostry prowadzą działalność misyjną w 3 krajach: w Burundi, Kamerunie i Rwandzie, łącznie w siedmiu domach zakonnych, w tej liczbie jest dom formacyjny w Gitega-Songa w Burundi. Z krajów afrykańskich pochodzi 57 sióstr, będących na rożnych stopniach formacji. Według danych z 2021 r. zgromadzenie liczy 442 siostry, z czego z Europy Środkowo-Wschodniej pochodzą 374 siostry, w tym z Polski 340 (77%) i 34 (7,7%) z innych krajów, z Europy Zachodniej jest 5 sióstr (1%), Afrykanek jest 58 (13%), z Ameryki Północnej 2 (0,5%).

2023-01-11 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki jubileusz 100-lecia

Niedziela sosnowiecka 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce

Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce

100-lecie Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus świętowano w Sosnowcu, gdzie zostało ono powołane do istnienia.

Arcybiskup Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w sosnowieckiej bazylice katedralnej 21 sierpnia. Liturgia była centralnym punktem obchodów 100-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Mszę św. sprawowało jeszcze czterech biskupów: bp Grzegorz Kaszak, biskup kielecki Jan Piotrowski, bp Grzegorz Olszowski z Katowic, bp senior Piotr Skucha, a także ponad 20 kapłanów, m.in. o. Piotr Jackowski – prowincjał krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych. Przybyło ok. 180 Karmelitanek Dzieciątka Jezus z przełożoną generalną m. Błażeją Stefańską.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

W liście hierarcha zwraca uwagę na orędzie papieża Franciszka. Przypomniał, że „bycie pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju oznacza budowanie swojego życia na skale zmartwychwstania Chrystusa”, a naszym ostatecznym celem jest „spotkanie z Chrystusem i radość życia w braterstwie ze sobą na wieczność.” ‒ To ostateczne powołanie musimy antycypować każdego dnia: relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi oraz siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie ‒ wskazuje. Zachęca, za Ojcem Świętym, by nikt nie czuł się wykluczony z tego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję