Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Frankowicze muszą poczekać

Co prawda spłaciłam już kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, ale słyszałam, że nowe przepisy UE pozwolą mi odzyskać od banku część pieniędzy? Czy to prawda?

Odpowiedź eksperta

Od kilku lat do polskich sądów wpływają dziesiątki, a nawet setki spraw frankowych, czyli spraw dotyczących kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim. Kancelarie prawne zwane frankowymi świadczą usługi prawne tysiącom poszkodowanych w wyniku podpisania niezgodnej z prawem umowy kredytowej.

W większości umów frankowych znajdują się zapisy, które nie powinny się tam znaleźć. I to właśnie one są podstawą do unieważnienia kredytu we frankach. Nazywa się je klauzulami abuzywnymi. Warto zapamiętać ten termin, gdyż przewija się on w sprawach frankowych.

Co ważne, nadal utrzymuje się tendencja do rozpatrywania spraw frankowych na korzyść frankowiczów. W 2022 r. liczbę spraw sądowych szacowano na mniej więcej 80 tys., a zdecydowana większość rozpraw skończyła się decyzją pozytywną dla frankowiczów. Banki co prawda odwołują się od wyroku I instancji, ale również sąd II instancji wydaje wyroki z przewagą korzystne dla frankowiczów.

Reklama

8 września ub.r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie kształtowania klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych. Okazało się, że sądy nie mogą samodzielnie korygować klauzul abuzywnych, na które nie zgadzają się konsumenci. Do tej pory sądy miały bowiem możliwość usunięcia części zapisu klauzuli abuzywnej z pozostawieniem reszty klauzuli. Powodowało to, że cała umowa była nadal ważna, a obowiązywać przestawał jedynie wadliwy zapis. Dla banków była to bardzo wygodna sytuacja, gdyż nie musiały zwracać kredytobiorcy wszystkich wpłaconych przez niego środków.

Rozprawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, która odbyła się 12 października 2022 r., a dotyczyła możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału – dla frankowiczów kwestia w tej chwili absolutnie najważniejsza – została zamknięta. Na orzeczenie TSUE w kwestii tego, czy frankowicze winni są bankom wynagrodzenie za korzystanie z kredytu, a banki klientom – za spłacone raty w razie unieważnionej umowy, trzeba poczekać. Jak długo? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zarządził sporządzenie przez rzecznika generalnego opinii do 16 lutego, co oznacza, że wyroku należy się spodziewać co najmniej kilka miesięcy później.

2023-01-23 17:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy mąż przepadł bez śladu

Niedziela Ogólnopolska 32/2022, str. 51

[ TEMATY ]

Prawnik wyjaśnia

Adobe Stock

Mój mąż alkoholik przepadł bez śladu. Zostałam sama z dwójką dzieci. Nie ma z nim żadnego kontaktu, nawet nie wiem, czy żyje. Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Popękany cokół pomnika Jana Pawła II

2023-03-30 12:19

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

komentarz

canva.com

Za kilka dni 2 kwietnia. Tym razem zbiegnie się on z Niedzielą Palmową, ale mimo tego dla nas będzie on zawsze przypomnieniem tego szczególnego 2 kwietnia 2005 r. i godziny 21.37. Tym razem przeżywać będziemy tę rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II – już osiemnastą! – zdecydowanie inaczej.

Opadł już kurz burzy, jaką wywołały medialne rewelacje o rzekomych zaniedbaniach, których miał się dopuścić kardynał Karol Wojtyła jako ówczesny arcybiskup metropolita krakowski, z premedytacją ignorując doniesienia o przestępstwach i niemoralnym życiu swych księży.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Rokitniańska zgromadziła diecezjan

2023-04-01 00:03

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

kalwaria

Kalwaria Rokitniańska

sanktuarium Rokitno

Angelika Zamrzycka

Kalwaria Rokitniańska

Kalwaria Rokitniańska

Mimo deszczu pielgrzymi z pogodą ducha uczestniczyli w piątek 31 marca w Nabożeństwie Kalwarii Rokitniańskiej. W tym roku rozważania były zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II. Poniżej odsyłacz do dużej fotorelacji.

Ks. kustosz Marcin Kliszcz wyjaśnił ideę tegorocznej Kalwarii: – Chcemy sięgnąć do bogactwa nauczania Papieża Polaka, bo był świadkiem miłości do Chrystusa, aby trochę tej miłości zaczerpnąć z jego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję