Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dom przy Reja 9

Znajdzie tutaj schronienie ponad 50 uchodźców. Czeka na nich 12 kompletnie wyposażonych mieszkań.

Niedziela sosnowiecka 7/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas diecezji sosnowieckiej

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczyste przecięcie wstęgi

Uroczyste przecięcie wstęgi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obiekt należący obecnie do Caritas Diecezji Sosnowieckiej 27 stycznia został poświęcony i otwarty przez bp. Grzegorza Kaszaka.

W uroczystościach w Sosnowcu-Porąbce uczestniczyli m.in. ks. Marcin Iżycki – dyrektor Caritas Polska, ks. Przemysław Szot – dyrektor sosnowieckiej Caritas, Michał Zastrzeżyński – zastępca prezydenta Sosnowca, Dariusz Skłodowski – pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. uchodźców, Arkadiusz Sujecki – zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Trzebini, Mateusz Bochenek – poseł na Sejm RP i Iryna Androsowa – pierwsza mieszkanka domu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ciepły i bezpieczny

– Wyobraźmy sobie zniszczony dom, w którym ludzie żyją bez prądu, gazu, wody i kanalizacji. Jest zima, a w rodzinie są dzieci. W takiej sytuacji znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. Przybyli do nas i znaleźli otwarte serca. Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do tego, że dziś w Sosnowcu możemy otworzyć ciepły i bezpieczny dom, w którym uciekający przed wojną znajdą godziwe warunki – powiedział bp Grzegorz Kaszak, otwierając placówkę.

Ciepłych słów podczas otwarcia obiektu nie szczędził ks. Marcin Iżycki. – Caritas Polska i Caritas diecezjalne od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie udzieliły pomocy na kwotę łączną około 720 mln zł. Dziękuję wszystkim za wsparcie, dziękuję władzom miasta i województwa za bardzo dobrą współpracę z Caritas diecezji sosnowieckiej. Wierzę, że ten dom, przygotowany na wysokim poziomie, będzie spełniał swoją rolę i stanie się realną pomocą w tym trudnym czasie – podkreślił dyrektor Caritas Polska.

Łańcuch dobrych serc

Podziękowań nie szczędził również ks. Przemysław Szot. – Jestem wdzięczny ks. Edwardowi Darłakowi, miejscowemu proboszczowi, który jest pierwszym dobrodziejem tej inicjatywy, ponieważ przekazał na ten cel ziemię i budynek należący do parafii. Jest z nami też ksiądz biskup – to osoba, której wkład jest największy. Jestem wdzięczny, że oprócz dużego zainteresowania tą inwestycją i częstych wizyt na placu budowy, ksiądz biskup pozyskał największe środki na realizację tego przedsięwzięcia, zabiegał o fundusze nie tylko w Polsce, ale nawet w Stanach Zjednoczonych. Do modernizacji dołożyła się Caritas Polska i cała rzesza drobnych darczyńców. Firma Komandor wykonała szafy, a UNHCER – agencja ONZ ds. pomocy migrantom i uchodźcom dostarczyła nam wyposażenie pokoi w kołdry, poduszki, pościel i wiele innych przydatnych rzeczy. Słowa podziękowania należą się dyrektorowi Zakładu Karnego w Krakowie – Tomaszowi Wierciochowi, ale i dyrektorom Zakładów Karnych na terenie naszej diecezji – Jarosławowi Wronie i Przemysławowi Smolarkowi, bowiem dzięki ich interwencji cały teren wokół domu został uporządkowany przez osadzonych z jednostki karnej w Wojkowicach – powiedział dyrektor sosnowieckiej Caritas, który doprowadził do otwarcia placówki.

Reklama

Trochę historii

Dom został wybudowany w latach 80. ub. wieku przez ks. Tadeusza Michalskiego, proboszcza parafii w Sosnowcu-Porąbce oraz miejscowych parafian i miał być przeznaczony na zajęcia katechezy. Ale katecheza wróciła do szkół i budynek pozostawał pusty. Mieściła się z nim przez kilka lat plebania, ale ks. Edward Darłak, obecny proboszcz, po konsultacjach z parafianami zdecydował się ofiarować dom na rzecz Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Notarialne przekazanie domu przez parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Sosnowcu na rzecz diecezjalnej Caritas nastąpiło 26 kwietnia 2017 r.

Od tego czasu dom czekał na zagospodarowanie. Pojawił się pomysł, by urządzić w nim dom pomocy społecznej, powstały nawet pierwsze wizualizacje. Ale gdy wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą, ks. Tomasz Folga, były dyrektor Caritas, po konsultacjach z bp. Grzegorzem Kaszakiem podjął decyzję, by przeznaczyć go na pomoc uchodźcom. I tak obiekt postanowiono przebudować i zaadaptować tak, by mógł przyjmować uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy.

Reklama

Nowocześnie i ekologicznie

– Adaptacja była gruntownym przedsięwzięciem, trzeba było bowiem dostosować surowe pomieszczenia do warunków mieszkalnych. Przeprowadziliśmy generalny remont, a w zasadzie to musieliśmy usunąć stare wyposażenie i układ pomieszczeń. Położona została nowa instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, ściany wytynkowano, wygipsowano i pomalowano, wymieniono stolarkę okienną. Poza tym każde pomieszczenie zostało umeblowane, wstawiono łóżka, szafy, stoliki, krzesła. W każdym z mieszkań jest aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem w garnki, sztućce, talerze, czajniki elektryczne. Budynek został także ocieplony i zabezpieczony tynkiem elewacyjnym, czyli przeprowadziliśmy tzw. termomodernizację. Aby obiekt był ekologiczny, zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – wyjaśnił ks. Przemysław Szot.

Budynek ma 12 mieszkań. Każde z nich składa się z pokoju dziennego, pokoju z aneksem kuchennym i łazienką, nie trzeba dodawać, że kompletnie wyposażoną, łącznie z ręcznikami. Do nowego domu będą kierowane ukraińskie rodziny, które są już pod opieką Centrum Pomocy Imigrantom i Uchodźcom, prowadzonym od jesieni ub. roku przez diecezjalną Caritas. Ale nie jest to jedyna droga rekrutacji. Po prostu w domu znajdą pomoc ci, którzy będę jej potrzebować.

Wszechstronna pomoc

Trzeba nadmienić, że Caritas Diecezji Sosnowieckiej od pierwszych dni wojny włącza się w pomoc narodowi ukraińskiemu. Dotychczas, dzięki darczyńcom, sponsorom i przede wszystkim akcjom rozpowszechnianym wśród wiernych przez parafie udało się przekazać 83 palety ze środkami spożywczo-chemicznymi. Trafiły one do poszkodowanych w rosyjskiej agresji sąsiadów na Wschodzie. W październiku ub. roku otworzone zostało Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Do dziś w CPMiU zarejestrowanych jest blisko 700 osób, które mogą skorzystać z pomocy psychologa, wsparcia doradcy zawodowego. Mogą także zaczerpnąć informacji o aktualnych stanowiskach pracy, skorzystać z kursu języka polskiego, pomocy żywnościowej, spotkań w grupach tematycznych. W obszarze działalności centrum mieszczą się również cykliczne zajęcia integracyjne dla dorosłych, młodzieży i dzieci z Ukrainy. Ponadto w ramach programów pomocy dla dzieci: Skrzydła – Ukraina i Dwa Talenty – Ukraina, Caritas wspiera uczniów szkół podstawowych i liceów.

2023-02-07 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Caritas nie ma wakcji

Projektów i inicjatyw mamy wiele, również dzięki temu, że pracownicy Caritas i wolontariusze to osoby z fantastycznymi pomysłami, ale i chęciami do działania – mówi ks. Przemysław Szot, podsumowując pierwszy rok swojej pracy na stanowisku dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Piotr Lorenc: Jak odnalazł się Ksiądz w nowej roli?

Ks. Przemysław Szot: Miniony rok był czasem poznawania Caritas, innego czy nowego, ale poznawania. Nasza Caritas jako instytucja była oczywiście mi znana ze swojej działalności, teraz trzeba było poznawać ją od środka – jej struktury i ludzi, którzy ją tworzą, a jest to ponad 120 osób. Było to wymagające nie tylko dla mnie, ale również dla pracowników, którzy „dostali” nowego „szefa”. Trudno jest, tak z dnia na dzień, odnaleźć się w nowej roli, by nie tylko kontynuować rozpoczęte zadania, ale też starać się tchnąć coś nowego. Zostałem jednak dobrze przyjęty przez pracowników i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że również dzięki nim dość szybko udało mi się wejść w Caritas, za co im bardzo dziękuję. Był to również czas poznawania ludzi, którzy na różne sposoby związani są z naszymi działaniami, a których nazywam Przyjaciółmi Caritas. Czas ten upłynął również na wdrażaniu nowych pomysłów, kilka z nich udało się już zrealizować. Najważniejsze z nich to: otwarcie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, Wigilia dla samotnych i ubogich, którą przygotowaliśmy w wielu miastach i gminach, koncert „Gramy dla Mamy”, który udało się rozbudować na zdecydowanie większą skalę, Dzień Dziecka. Przypomnę też, że Caritas wyruszyła w tym roku na pielgrzymi szlak.

CZYTAJ DALEJ

Życie jest najważniejsze [Felieton]

2024-04-15 14:00

Karol Porwich/Niedziela

Temat życia i śmierci od zawsze budzi dużo emocji. I nie chodzi tylko o moment odejścia z tego świata. Każdego dnia toczy się walka o ludzkie życie, to najbardziej niewinne, a coraz bardziej rozochocona lewicowa machina próbuje udawać, że to wszystko dla dobra Polek.

Bardzo często, kiedy pojawia się temat aborcji, mam przed oczami panią w podeszłym wieku, która zapłakana chodziła po ulicach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Byłem wtedy diakonem, a ona zapytała się, czy w katedrze może się wyspowiadać z zabicia swojej dwójki dzieci. I zaczęła opowiadać, że gdy w latach 60-tych dokonywała aborcji mówiono jej, że to nic takiego. “Wiedzy nie mieliśmy wtedy żadnej. Mówili, że to dla mojego dobra. A dziś po latach, gdy widzę, jaka to straszna rzecz, cały czas to do mnie wraca. Zabiłam swoje dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia”

2024-04-16 09:52

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Mat.prasowy

Fundacja Dwanaście Kroków zaprasza na Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia” odpowiedzią na współczesne trudności psychiczne i duchowe.

Tematyka sympozjum będzie dotyczyć programu warsztatów „Wreszcie Żyć – 12 kroków ku pełni życia” a także duchowości 12 kroków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję