Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnego

Moja siostra straciła pracę. Jest chora i będzie się starać o rentę, ale potrzebuje opieki lekarskiej. Na prywatne wizyty u lekarzy jej nie stać. Czy mogę, jako emerytka, na ten czas zgłosić ją do ubezpieczenia zdrowotnego?

Odpowiedź eksperta
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje zazwyczaj po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, np.:

• w przypadku ustania stosunku pracy (np. z tytułu umowy o pracę) – po upływie 30 dni od dnia rozwiązania umowy o pracę;

• w przypadku zakończenia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej – po upływie 30 dni od dnia zakończenia prowadzenia takiej działalności;

• w przypadku osób zatrudnionych, pozostających na urlopie bezpłatnym – po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu;

• w przypadku osób bezrobotnych – po upływie 30 dni od dnia utraty statusu bezrobotnego;

• w przypadku śmierci osoby, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia – członkowie rodziny tracą prawo do świadczeń po upływie 30 dni od daty śmierci osoby zgłaszającej.

Osoba, która straciła pracę, może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego, a także kontynuować opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Wniosek w tej sprawie powinien zostać złożony w ZUS w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania umowy. Po upływie tego terminu prawo do ubezpieczenia zdrowotnego ustaje, a niezatrudniony może uzyskać ponowne prawo do ubezpieczenia zdrowotnego wtedy, gdy uzyska status bezrobotnego.

Bezrobotni niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu z chwilą uzyskania statusu bezrobotnego będą objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, a składkę zdrowotną opłaca w tym przypadku właściwy urząd pracy.

Ponadto można uzyskać prawo do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym przez:

• zgłoszenie się do dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne;

Reklama

• zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez opłacającego składki (zatrudnionego) członka rodziny.

A na pytanie czytelniczki odpowiada następujące uregulowanie: jako członka rodziny można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego:

• swoje dziecko;

• dziecko męża lub żony;

• dziecko przysposobione;

• swojego wnuka;

• dziecko obce, dla którego jest się opiekunem prawnym;

• dziecko obce, dla którego jest się rodziną zastępczą lub które przebywa w prowadzonym przez nas rodzinnym domu dziecka;

• swojego męża lub swoją żonę;

• wstępnych (np. rodziców, dziadków itp.), którzy mieszkają z nami we wspólnym gospodarstwie domowym.

Oznacza to, że prawdopodobnie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla siostry czytelniczki będzie zgłoszenie się do właściwego miejscowo urzędu pracy i uzyskanie statusu osoby bezrobotnej.

2023-02-21 13:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla kogo zachowek?

Moja siostra przepisała mieszkanie na córkę swojej przyjaciółki. Niedawno siostra zmarła i zastanawiam się: mieszkanie przejmuje zupełnie obca osoba, a mnie i bratu nic się nie należy?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski wzywa do dawania świadectwa prawdy o Chrystusie

2023-03-31 20:23

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

świadectwo wiary

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Marek Jędraszewski

Arcybiskup Marek Jędraszewski

W czasie liturgii stacyjnej w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie abp Marek Jędraszewski wzywał wiernych do dawania świadectwo prawdy o Chrystusie – Mesjaszu i Bożym Synu – na wzór św. Szczepana.

Metropolita krakowski nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, która opisuje istotę sporu Jezusa z Żydami. Chcieli Go ukamienować po tym, jak wyznał, że jest "jedno z Ojcem". – Nie chcieli przyjąć prawdy, którą objawiał – o Bogu jednym w trzech osobach. Nie chcieli w Nim uznać Mesjasza Pańskiego zapowiadanego przez proroków, który jest równocześnie Bożym Synem – mówił abp Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję