Reklama

Wiara

Homilia

Miłość Boża rozlana przez Ducha Świętego

2023-03-07 14:36

Niedziela Ogólnopolska 11/2023, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsze czytanie, wyjęte ze starotestamentowej Księgi Wyjścia, opowiada o szemraniu Izraelitów, które miało miejsce krótko po wyjściu z Egiptu. Uwolnieni z niewoli stanęli wobec wyzwań wolności, której dotąd nie znali, oraz konieczności zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb, które dotąd zapewniali im ci, którzy ich uciskali. Najważniejszymi z tych potrzeb były woda i pokarm. Skargi stały się powszechne i przerodziły się w bunt. Właśnie takie jest podłoże rewolucji społecznych, w których lud zwraca się przeciw swoim przywódcom. Kiedy bunt narastał, Mojżesz zwrócił się do Boga; lud otrzymał wodę i pragnienie zostało zaspokojone. Chodziło jednak nie tylko o uwiarygodnienie Mojżesza jako przywódcy, lecz o coś znacznie więcej – o uwiarygodnienie Boga. Izraelici wystawili Go na próbę, pytając: „Czy Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy też nie?”. Wiara i stanowczość Mojżesza przyczyniły się do potwierdzenia obecności i łaskawości Boga. Na tym polega zadanie prawdziwych przywódców.

We fragmencie Ewangelii według św. Jana też dominuje temat wody. Samarytanka przychodzi do źródła, aby zaspokoić pragnienie swojej rodziny i własne. Nawiązuje się rozmowa z Jezusem, która przełamuje ówczesne schematy i stereotypy, bo kontakty kobiet z przypadkowymi mężczyznami były zakazane, a ponadto między Żydami a Samarytanami panowała zastarzała wrogość. Ze strony żydowskiej była posunięta do pogardy, stąd zdziwienie kobiety, że została „zaczepiona”. Jezus daje jej poznać, że obok naturalnego pragnienia wody istnieje w człowieku inne pragnienie, którego często sobie nie uświadamiamy. To pragnienie jest skierowane ku wieczności, a Jezus, dawca „wody życia”, może mu skutecznie sprostać. Mówiąc o tym, Jezus prowadzi Samarytankę do rozpoznania, kim On naprawdę jest. Objawia jej swoją tożsamość, a ona ją uznaje i przyjmuje.

Charakterystyczne dla postawy i nauczania Jezusa było to, że nie tylko nie pomijał ludzi powszechnie uznawanych za grzeszników, lecz także szukał ich oraz ukazywał im ich godność, która uległa zamazaniu. Ciekawość kobiety rychło przerodziła się w entuzjazm, z którym obwieściła mieszkańcom rodzinnego Sychar (współczesne Nablus w środkowej Palestynie) to, co ją spotkało. Kobieta, której dotychczasowe życie pozostawiało wiele do życzenia, spontanicznie uznawszy w Jezusie oczekiwanego Mesjasza, pociągnęła za sobą wielu innych. To wydarzenie wydało błogosławione owoce – po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa właśnie Samaria stała się ważnym polem najwcześniejszej ewangelizacji. Entuzjazm wiary jednego człowieka może bardzo wiele wtedy, gdy stanie się udziałem innych, którzy się nim zachwycą i będą go przekazywali dalej.

Podczas dociekań, skąd pochodziła tak otwarta postawa Samarytanki, trzeba zwrócić się do nauczania św. Pawła Apostoła. Gdy pisał List do Rzymian, miał za sobą bardzo wiele doświadczeń misyjnych, nierzadko – jak podczas spotkania z Lidią w Filippi – podobnych do rozmowy Jezusa z Samarytanką. Swoją odpowiedź zawarł w słowach: „Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany”. Ten dar pochodzi z męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Apostoł Narodów podkreślił: „Bóg zaś okazuje nam swoją miłość właśnie przez to, że Chrystus umarł za nas, gdy byliśmy jeszcze grzesznikami”. Okres Wielkiego Postu to bodaj najlepszy czas w roku liturgicznym, żeby uświadomić sobie tę głęboką prawdę. Dzieje całej ludzkości i losy każdego człowieka zyskują nowe znaczenie, gdy się patrzy na Krzyż. Za poznaniem Jezusa i uznaniem Go za Zbawiciela powinno pójść szczere nawrócenie, a wraz z nim – entuzjazm wiary, który udzieli się innym i pociągnie ich do Niego.

Ocena: +35 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek modlił się za pogrążonych w smutku, przypomniał, że Jezus jest z nami także w chwilach mrocznych

O osobach zasmuconych z powodu pandemii oraz jej następstw pamiętał dziś szczególnie papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty, transmitowanej przez media watykańskie. W homilii nawiązując do czytanego w trzecią niedzielę wielkanocną fragmentu Ewangelii o uczniach zmierzających do Emaus (Łk 24, 13-35),, Ojciec Święty podkreślił, że Pan Jezus jest z nami także w chwilach mrocznych, a chrześcijaństwo jest przede wszystkim spotkaniem z Nim.

Wprowadzając w liturgię Franciszek powiedział:

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na koncert pasyjny z Zarębkach

2023-03-26 23:10

Plakat

zaproszenie na Koncert Pasyjny

zaproszenie na Koncert Pasyjny

W kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Zarębkach (gmina Kolbuszowa) w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 19:00, odbędzie się koncert pasyjny. Jak poinformował Wiesław Sitko, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, w kościele w Zarębkach wystąpią lokalni artyści. Przed publicznością zaprezentuje się schola parafialna pod kierownictwem księdza Marka Prajsnara, proboszcza Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Zarębkach. Na akordeonie zagra Michał Stochel, śpiew - Natalia Nowak. Usłyszymy Orkiestrę Dętą Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej pod batutą Dariusza Bańki i Kamila Pezdy. Swoim głosem zaczarują Katarzyna Liszcz-Starzec i Emilia Magda.

W rolę konferansjera koncertu wcieli się red. Elżbieta Lewicka z Polskiego Radia Rzeszów S.A. Organizatorzy informują, że bezpłatne wejściówki są do odbioru od poniedziałku, 20 marca. Można się po nie zgłosić do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej (w godzinach od 8.00 do 16.00) i do Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Zarębkach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję