Reklama

Niedziela Świdnicka

Ministranci na sportowo

Jedlina-Zdrój gościła ponad 50 ministrantów i lektorów diecezji świdnickiej, którzy w pierwszy weekend marca rywalizowali w zawodach sportowych w tenisie stołowym i szachach.

Niedziela świdnicka 12/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jedlina ‑ Zdrój

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Zawody szachowe odbywały się bez podziału na kategorie wiekowe

Zawody szachowe odbywały się bez podziału na kategorie wiekowe

Przedstawiciele służby liturgicznej już po raz 11. rozgrywali mistrzostwa o tytuł najlepszego pingpongisty, natomiast zawody szachowe odbyły się po raz 4. Miejscem rozgrywek była miejscowa Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka, a do rywalizacji przystąpili ministranci i lektorzy z dziesięciu parafii. Przyjechali oni ze Świdnicy, Świebodzic, Mokrzeszowa, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich, Kamieńca Ząbkowickiego, Bystrzycy Kłodzkiej, Strzegomia i Kłodzka.

Najpierw modlitwa

Zawody poprzedziła Eucharystia w kościele Świętej Trójcy, sprawowana przez księży opiekunów na czele z miejscowym proboszczem ks. prał. Ryszardem Urygą. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. kan. Krzysztof Ora.

– Przybyliśmy tutaj na wydarzenie sportowe, ale które ma swój fundament przede wszystkim tutaj w świątyni, kiedy jesteśmy razem na Eucharystii. I myślę, że dla nas jest to pierwsze miejsce, z którym się kojarzy służba liturgiczna. Życie ceremoniarzy, lektorów, ministrantów mocno związane jest z posługą przy ołtarzu – powiedział ks. Krzysztof Ora, podkreślając, że to swoiste powołanie jest drogą, na której ma się coś dobrego wydarzyć. – Kiedy służąc do Mszy świętej słuchamy słowa Bożego, wtedy następuje duchowy wzrost – zauważył. Duszpasterz podkreślił także wartość sportu, który pozwala nie tylko utrzymać w dobrej kondycji ciało, ale i uczy pracy nad sobą i dyscypliny.

Po Eucharystii wszyscy przeszli do gmachu pobliskiej szkoły, gdzie na uczestników zmagań sportowych czekał już bp Marek Mendyk, życząc zawodnikom dobrego wzroku i refleksu. Obecny na otwarciu zawodów burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel zapraszał do odwiedzania miejscowości, która słynie z walorów uzdrowiskowych i turystycznych. Każdy z chłopców otrzymał także wejściówkę na lodowisko, park linowy czy tor saneczkowy.

Kto na podium

Po kilkugodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców. W kategorii ministrantów w finale tenisa spotkali się bracia Magierowscy ze świdnickiej katedry, gdzie górą okazał się starszy z braci Michał, wygrywając z Miłoszem. W meczu o trzecie miejsce Jakub Golak ze Strzegomia wygrał z Marcelem Rogaczem ze Świebodzic. W starszej kategorii najlepszy okazał się Dominik Studnicki z Bojanic, który pokonał swojego kolegę z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej Marka Dumę. Na podium stanął także Mateusz Łata z Ząbkowic Śląskich wygrywając z Michałem Dudkiem z Mokrzeszowa.

Reklama

W grze podwójnej najlepsi okazali się lektorzy z Bojanic – Wojciech i Marek Duma, natomiast drugie miejsce zajęli ich koledzy z parafii Dominik Studnicki i Hubert Mikołajczyk. Trzecie miejsce przypadło Kacprowi Czachorowi z Kamieńca Ząbkowickiego i Mateuszowi Łacie z Ząbkowic Śląskich.

W zawodach szachowych po pięciu rundach i fazie pucharowej najlepsi okazał się Michał Stander z Jedliny-Zdroju. Drugi był Paweł Sikora z parafii Świętych Piotra i Pawła w Świebodzicach, a trzeci Dawid Goppold ze świdnickiej katedry. Wysoki poziom organizacji zawodów zapewniła parafia Świętej Trójcy w Jedlinie-Zdroju wraz ks. Mateuszem Graboniem i współpracownikami.

2023-03-15 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedlina-Zdrój. Poznaliśmy najlepszych tenisistów i szachistów wśród ministrantów

Jedlina-Zdrój gościła ponad pięćdziesięciu ministrantów i lektorów diecezji świdnickiej, którzy w pierwszy weekend marca rywalizowali w zawodach sportowych w tenisie stołowym i szachach. 

Przedstawiciele służby liturgicznej już po raz 11. rozgrywali mistrzostwa o tytuł najlepszego pingpongisty, natomiast zawody szachowe odbyły się po raz 4. Miejscem rozgrywek była miejscowa Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka, a do rywalizacji przystąpili ministranci i lektorzy z dziesięciu parafii, Przyjechali oni ze Świdnicy, Świebodzic, Mokrzeszowa, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich, Kamieńca Ząbkowickiego, Bystrzycy Kłodzkiej, Strzegomia i Kłodzka.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: "Pełna łaski". Ksiądz Dolindo o Matce Bożej

2023-05-29 21:32

[ TEMATY ]

Matka Boża

o. Dolindo

#TrzymajSięMaryi

Archiwum rodzinne o. Dolindo

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

To moment uroczysty i nikt oprócz aniołów nie był jego świadkiem. Jestem jednak głęboko przekonany, że Najświętsza Maryja także była uczestnikiem tej chwili – choć Maryja była daleka ciałem, Jej dusza czuwała przy grobie w głębokiej adoracji – napisał w komentarzu do tajemnicy Zmartwychwstania ks. Dolindo.

Jak dodaje: - Maryja była smutna, cała pogrążona w boleści. Jej, jak żadnemu innemu stworzeniu, śmierć Tego, którego wydała na świat, przysporzyła ogromne cierpienie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej

2023-05-29 16:25

[ TEMATY ]

straż graniczna

Andrzej Duda

PAP/Marcin Bielecki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Policji w Szczytnie i Akademię Pożarnicza. Ta ustawa ma historyczne znaczenie - powiedział.

Prezydent ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie wyższym nadzorowanym przez MSWiA podpisał w poniedziałek podczas uroczystości w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. To ten ośrodek zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę SG.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję