Reklama

Głos z Torunia

Zachować pamięć

Niemiecki obóz Soldau to miejsce, w którym okupant niemiecki walczył z polskością i Kościołem katolickim – mówił przed laty ks. kan. Marian Ofiara. Za swoją troskę o pamięć o ofiarach obozu w Działdowie otrzymał pośmiertnie medal Reipublicae Memoriae Meritum.

Niedziela toruńska 15/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Działdowo

Wojciech Solarz

Mieszkańcy Działdowa pamiętają o męczennikach

Mieszkańcy Działdowa pamiętają o męczennikach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odznaczenie wręczył dr Paweł Warot – dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Medal odebrał w imieniu rodziny ks. Mariana jego brat – Michał Ofiara. Uroczystość odbyła się 26 marca w działdowskim sanktuarium Błogosławionych Męczenników abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego po Sumie, którą sprawował proboszcz parafii, ks. Szymon Chachulski.

Krzyż i brama

W wydarzeniu uczestniczyła rodzina ks. kan. Mariana Ofiary, Teresa Krowicka, która wraz z rodziną była więziona w niemieckim obozie KL Soldau, Robert Gontarz – poseł na Sejm RP, Grzegorz Mrowiński – burmistrz Działdowa, członkowie stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość” oraz parafianie i mieszkańcy Działdowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. kan. Marian Ofiara od wielu lat zabiegał o godne upamiętnienie miejsca kaźni hitlerowskiej, jakim był niemiecki obóz Soldau. Zbierał świadectwa żyjących świadków tamtych zbrodni, poszukiwał miejsc pochówku błogosławionych biskupów Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego oraz s. M. Teresy Kowalskiej, z wielką determinacją zabiegał o rozwój kultu tych błogosławionych. Zbudował również kościół, który stał się sanktuarium męczenników działdowskich. – Mój brat był wstrząśnięty relacjami świadków tamtych wydarzeń i niemieckim okrucieństwem. Zdawał sobie sprawę, że jeżeli nie podejmie się starań o upamiętnianie tej historii, pamięć o więźniach i obozie z biegiem czasu zaniknie. Zawsze bardzo podziwiałem jego zaangażowanie nad odkrywaniem i ujawnianiem prawdy o męczeństwie więźniów w KL Soldau. Prowadzone przez niego badania dotyczące obozu były zawsze szczegółowe i skrupulatne, wszystko to stało się jego pasją – opowiada Michał Ofiara.

Reklama

W swoich licznych wypowiedziach na temat historii obozu oraz tragicznych losów więźniów i ofiar, szczególnie duchownych, ksiądz kanonik podkreślał, że dla wielu osób duchownych i świeckich krzyż nałożony przez okupantów niemieckich i radzieckich stał się bramą do nieba. Z badań przeprowadzonych przez kapłana wynika, że przez ten obóz utajonej zagłady mogło przejść ponad 60 tys. ludzi, a około 25-30 tys. zostało zamordowanych, w tym grupa polskich duchownych.

Nauczyciel patriotyzmu

Dzięki staraniom ks. Ofiary w sanktuarium zawisła tablica poświęcona duchownym zamęczonym w KL Soldau. Powstał również symboliczny grób poświęcony pamięci Biskupów Płockich – Męczenników Działdowskich oraz tablica poświęcona więźniom i ofiarom niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Zgromadzone przez niego materiały ukażą się niebawem w formie książki o męczeństwie duchowieństwa i osób konsekrowanych w KL Soldau. – Przyznanie Marianowi medalu przez Instytut Pamięci Narodowej za jego działalność historyczną bardzo mnie ucieszyło, ponieważ wiem, jak ważne było dla niego przywracanie pamięci o niemieckich zbrodniach na ziemi działdowskiej. Mój brat na zawsze będzie dla mnie przykładem wielkiego patriotyzmu i głębokiego zaufania Bogu. Także dla moich dzieci był wielkim autorytetem i mentorem, nauczył je miłości do Boga i Ojczyzny. Przyznanie tego medalu jest docenieniem jego wysiłku i pracy. Jestem bardzo dumny, że praca mojego brata znalazła uznanie wśród historyków i mieszkańców Działdowa – mówił brat księdza kanonika i dodał: – Mimo radości i dumy z przyznanego bratu odznaczenia jest mi niezmiernie smutno, że nie ma go już wśród nas. Był kapłanem bardzo oddanym swojemu powołaniu, a poza tym człowiekiem bardzo skromnym i pokornym.

2023-04-03 13:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawda i pamięć

Niedziela toruńska 24/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Działdowo

Andrzej Rutecki

Konferencja rozpoczęła się od złożenia wiązanki kwiatów na symbolicznym grobie Męczenników Działdowskich

Konferencja rozpoczęła się od złożenia wiązanki kwiatów na symbolicznym grobie Męczenników Działdowskich

Totalitaryzmy XX w. ukazały ciemną stronę ludzkości. Po przeżyciach stulecia zbrodni, po wieku obozów koncentracyjnych i gułagów, po wymordowaniu setek milionów ludzi nie można o tym nie pisać i nie mówić.

W Działdowie 28 maja odbyły się obchody 83. rocznicy męczeńskiej śmierci patronów Działdowa: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Nad ranem Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa, Andrzej Wiśniewski, zastępca burmistrza, ks. Szymon Chachulski, proboszcz parafii św. Katarzyny, Zenon Gajewski i Andrzej Rutecki, prezesi stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na symbolicznym grobie Męczenników Działdowskich.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: zamach na Trumpa to wstrząsający moment dla świata

2024-07-14 10:01

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zamach na b. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa to wstrząsający moment nie tylko dla Ameryki, ale też dla całego wolnego i demokratycznego świata. Prezydent życzy Trumpowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Stan kandydata Republikanów jest dobry.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: strzały w Albstadt-Lautlingen

2024-07-14 15:53

[ TEMATY ]

Niemcy

strzelanina

PAP/EPA/JANNIK NOELKE

Trzy osoby zginęły w niedzielnym ataku z bronią palną w Albstadt-Lautlingen (Badenia-Wirtembergia) – przekazał lokalny portal SWR. Media podają, że sprawca mógł być myśliwym i prawdopodobnie strzelał do swojej rodziny.

Dziennik „Bild” poinformował, że na miejscu zdarzenia znajdują się służby ratunkowe i dwa helikoptery.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję