Reklama

Wiara

Homilia

Najważniejsze spotkanie

Niedziela Ogólnopolska 17/2023, str. 17

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doświadczenie spotkania z Jezusem to temat, który stanowi tło Liturgii Słowa na 3. niedzielę wielkanocną. Już sama katecheza apostoła Piotra niesie w sobie moc płynącą ze spotkania ze Zmartwychwstałym. Nie ma już lęku ani wycofania – św. Piotr przemawia z odwagą. Jak czytamy we fragmencie Dziejów Apostolskich danym przez Kościół na tę niedzielę, Piotr „przemówił donośnym głosem”. Przemiana, która dokonała się w jego sercu, jest owocem osobistego spotkania z Nauczycielem. Stanowi wynik uświadomienia sobie, że wydarzenia nie zakończyły się na Golgocie.

Święty Piotr, przekonany o zmartwychwstaniu Chrystusa, głosi katechezę paschalną. Podobne nauki wygłaszają uczniowie Jezusa w początkowym etapie formowania się wspólnoty Kościoła. W katechezie Piotr Apostoł dotyka najważniejszych faktów historii zbawienia, łącząc je z wypełnieniem proroctw Starego Testamentu. Wskazuje m.in. na ostateczne spełnienie obietnicy danej przez Pana Boga Dawidowi. Przemawiając z mocą niczym starotestamentalny prorok, św. Piotr sam staje się namacalnym świadkiem tego, że Chrystus już zasiadł po prawicy Ojca. Nie mógłby nauczać w tak ekstatycznym uniesieniu, gdyby nie spotkał osobiście zmartwychwstałego Pana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Choć nie są nam dane osobiste spotkania, to nie znaczy, że nie możemy spotkać Jezusa Zmartwychwstałego bezpośrednio. Przecież Bóg zechciał wejść w dialog z człowiekiem. Czasami nawet nie do końca uświadamiamy sobie, że Jezus Chrystus jest nam bardzo bliski – tak jak w spotkaniu uczniów zmierzających do Emaus. Choć smutek może przenikać serce, i wydaje się, że zmysły są na uwięzi, to nasz Pan i tak daje się poznać. Niekiedy wędrujemy w codzienności, zapominając, że Chrystus idzie z nami. O czym rozmawiamy ze sobą? Jakie myśli zaprzątają nasz umysł?

Podczas wędrówki do Emaus Jezus się nie ujawnia – choć idzie z uczniami, przebywa pewien odcinek drogi. Stanowi to dla Niego sposobność, aby uczniowie wyjawili swoje myśli i odczucia. Fakt nieujawnienia przez Mistrza swojej tożsamości powoduje, że zmierzający do Emaus otwarcie mówią o rozczarowaniu biegiem wydarzeń w Jerozolimie. Wyrażają swoje przygnębienie. Przed nieznanym Wędrowcem otwierają swoje serca i ujawniają, co zajmuje ich „tu i teraz”. Jednocześnie dwaj uczniowie podają fakty, które świadczą o zmartwychwstaniu Mesjasza, a nie zdają sobie sprawy z tego, że On rzeczywiście powstał z martwych. Dopiero dokonane przez Jezusa objaśnienie Pism, po którym następuje łamanie chleba, prowadzi uczniów do zrozumienia, że spotkali swojego Mistrza i że to On prawdziwie jest Mesjaszem. Wtedy staje się jasne, że w ich sercach pojawiły się niespotykane przeżycia, które – gdyby wcześniej je odczytali – byłyby potwierdzeniem obecności Pana: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?”.

Reklama

Nauczyciel z Nazaretu ma jednak swoje drogi dotarcia do człowieka. Gdy jedne metody nie skutkują, używa innych. Nie pozwala pozostać nierozpoznanym. To istota pedagogii Jezusa: towarzyszy nam, wchodzi w relację i daje się poznać. My możemy wołać za psalmistą: „Ukaż nam, Panie, Twoją ścieżkę życia”, abyśmy mogli poznać Ciebie prędzej i lepiej. Nie tak jak uczniowie, którzy poznali Cię dopiero pod koniec wędrówki. Ukaż nam siebie już dziś!

Osobiste doświadczenie uczniów nie pozostaje wyłącznie subiektywne. Potwierdzenie dokonuje się słowami Jedenastu. Dają oni świadectwo, że Pan rzeczywiście zmartwychwstał. Kościół potwierdza wiarę poszczególnych osób. Relacja z Bogiem ma wymiar nie tylko indywidualny, ale też wspólnotowy. Jezus jest obecny w Kościele, w słowie i sakramentach. Jak czytamy w Pierwszym Liście św. Piotra Apostoła: „(...) dopiero (...) w ostatnich czasach objawił się ze względu na was”. Objawienie Boga już się dokonało i w naszej rzeczywistości również my możemy odkrywać naszego Pana.

2023-04-18 12:27

Ocena: +17 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czyż Jezus do nas nie przyszedł?

Niedziela Ogólnopolska 44/2022, str. 16

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Ostatnia niedziela października w wielu świątyniach obchodzona jest jako uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła. Przy tej okazji postawmy pytanie: po co, czasami ponosząc niemałe koszty, budujemy nasze świątynie oraz staramy się je nie tylko utrzymać, ale i ciągle upiększać? Odpowiedź jest prosta. Nie z powodu koncertów, wrażeń estetycznych ani ludzkich braterskich spotkań, tylko dla Boga i Jego zbawczego dzieła w naszym życiu. Jak obrazuje nam cała Ewangelia, zbawcze działanie Boga w życiu człowieka jest uwarunkowane postawą wiary w Jezusa Chrystusa oraz przyjęcia Go jako jedynego Pana i Zbawiciela.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję