Reklama

Kościół

Bachledówka Prymasa Tysiąclecia

To urokliwe miejsce gościło wielu wielkich ludzi polskiego Kościoła. Niebawem stanie się także sanktuarium dedykowanym jednemu z nich.

Niedziela Ogólnopolska 20/2023, str. 26-27

[ TEMATY ]

Bachledówka

bachledowka.com

Bachledówka z lotu ptaka

Bachledówka z lotu ptaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bachledówka to wzgórze na Podhalu, na Pogórzu Gubałowskim, blisko Zakopanego, nad wsią Czerwienne. Okoliczna ludność przeczuwała od dawna, że ten uroczy górski zakątek będzie miejscem szczególnym. Nie tylko dlatego, że stanowi najwspanialszy punkt widokowy z jednej strony na całe Tatry, a z drugiej – na pasmo Gorców i Beskidów. Wspomnienia wielu ludzi świadczą o dziwnej jasności pojawiającej się nad wzgórzem po I wojnie światowej. Mówiono wtedy, że są to Boże znaki. Niezamieszkałe wówczas wzniesienie emanowało tajemniczością i niezwykłością...

historia Bachledówki jest ściśle związana z losami życia dwóch zamożnych kobiet: księżnej Marii Bułhak-Prińskiej i Heleny Kowieńskiej-Jarząbek z domu Prussan. Obie pochodziły ze wschodnich kresów i obie przyjechały na Podhale, uciekając przed represjami wiążącymi się z rewolucją październikową. W czasie II wojny światowej posesja Heleny Jarząbek stała się partyzancką skrytką. Niestety, dowiedziało się o tym gestapo i przeprowadziło tam brutalną rewizję. Helena przyrzekła wówczas Bogu, że jeśli przeżyje, a gestapowcy nie odnajdą ukrytych w jednym z uli partyzanckiej broni oraz radiostacji, wszystko, co posiada na Bachledówce, odda i poświęci Bogu. Żandarmi odeszli z niczym. W miejscu, w którym Helena złożyła Bogu swoje obietnice, postawiła wotum – kapliczkę z kamienia i zaczęła się starać o sprowadzenie na Bachledówkę jakichś zakonników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po wielu staraniach 22 czerwca 1955 r. willa Heleny Jarząbek, o nazwie „Tebaida”, stała się miejscem zamieszkania Ojców Paulinów. Mieszkańcy Czerwiennego uroczyście i serdecznie przywitali zakonników, którzy przywieźli ze sobą kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dwa lata później paulini uzyskali oficjalne pozwolenie na założenie swego nowego domu zakonnego na Bachledówce, który miał pełnić funkcję pustelni i ośrodka rekolekcyjno-wczasowego dla kapłanów archidiecezji krakowskiej oraz różnych grup młodzieżowych.

Reklama

Nikt nie przypuszczał, że niezamieszkałe wcześniej wzgórze stanie się miejscem pobytu świętych naszych czasów. Przez 7 kolejnych lat (1967-73) przyjeżdżał tu na miesięczny wypoczynek kard. Stefan Wyszyński. W czasie jednego z pobytów poświęcił kopię jasnogórskiej ikony. Jego obecność na Bachledówce przyciągała wielu ludzi Kościoła. Towarzyszyli mu jego sekretarz i kapelan – ks. dr Józef Glemp, generał Zakonu Paulinów o. Jerzy Tomziński, a także członkinie Instytutu Ślubów Narodu; odwiedzał go też ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Ksiądz prymas nawiązał też pełną serdeczności relację z miejscowymi ludźmi, z którymi się modlił, rozmawiał, odpoczywał. Codziennie sprawował Mszę św. z homilią, a wieczorem uczestniczył w nabożeństwie, po czym odprawiał Apel Jasnogórski.

Spotkanie z tak wybitnymi osobistościami, a zwłaszcza odczuwana obecność Maryi w kopii jasnogórskiej ikony, ożywiły szczególnie religijność mieszkańców Czerwiennego i Budza, którzy coraz liczniej uczestniczyli w nabożeństwach i w życiu sakramentalnym w kaplicy na Bachledówce. Od 29 maja 1988 r. na Bachledówce istnieje parafia Matki Bożej Częstochowskiej. Dla jej potrzeb została wzniesiona świątynia, której wieża jest widoczna już z daleka. Zapierająca dech w piersiach architektura wnętrza została zaprojektowana i wykonana przez miejscowych artystów. Kościół poświęcił 25 sierpnia 1991 r. kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. On również 27 sierpnia 2000 r. dokonał konsekracji świątyni.

Od początku paulińskiej posługi na Bachledówce program duszpasterski był przeniknięty rysami maryjnymi oraz żywą pamięcią obecności w tym miejscu kard. Stefana Wyszyńskiego. To wyjątkowe miejsce corocznie odwiedza ok. 50 tys. pielgrzymów. Liczba ta bardziej wzrosła po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Dla ich potrzeb powstaje na terenie przyklasztornym Dom Pamięci Błogosławionego.

Wszystkie te przesłanki skłoniły nas do starań o uczynienie tego miejsca ośrodkiem szczególnego kultu błogosławionego prymasa. Do naszej prośby przychylił się abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Na mocy jego dekretu 28 maja odbędzie się uroczystość ustanowienia kościoła na Bachledówce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, czciciela Matki Bożej Jasnogórskiej.

Autor jest proboszczem parafii Ojców Paulinów na Bachledówce.

2023-05-10 08:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bachledówka: powstanie Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Paulini

Zakopane

Bachledówka

Parafia MB Częstochowskiej

Parafia MB Częstochowskiej Czerwienne-Bachledówka

Parafia MB Częstochowskiej Czerwienne-Bachledówka

Paulini z parafii Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce prowadzą projekt w celu upamiętnienia wakacji spędzanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego na Podhalu. Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia będzie pełnił funkcję edukacyjną, jak i służył pielgrzymom jako miejsce odpoczynku.

Jak mówi o. Jerzy Kielech OSPPE, proboszcz parafii na Bachledówce, prymas Wyszyński uwielbiał wypoczywać na tym terenie. - I to bardzo aktywnie, gdyż codziennie chodził po okolicznych halach oraz rozmawiał z góralami. W ciągu dnia odprawiał też zawsze Mszę św. oraz modlił się „Aniołem Pańskim” - opowiada.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję