Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Papież soboru

Był pierwszym papieżem, który podróżował samolotem.

Niedziela Ogólnopolska 21/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Paweł VI

pl.wikipedia.org

Święty Paweł VI

Święty Paweł VI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Giovanni Battista Montini urodził się w Concesio (Brescia). Wychowywał się w duchu katolickiego zaangażowania oraz przywiązania do nauki Kościoła i papieża. Po święceniach kapłańskich przyjętych 29 maja 1920 r. został wezwany do Rzymu. Pracował w służbie Stolicy Apostolskiej, m.in. w charakterze sekretarza w polskiej nuncjaturze latem 1923 r. Pod koniec tego roku rozpoczął misję w watykańskim Sekretariacie Stanu, gdzie przepracował 30 lat; doszedł do stanowiska substytuta w 1937 r. i prosekretarza stanu w 1952. Był oddany sprawie uniwersyteckiej Akcji Katolickiej. W latach 1955-63 pełnił urząd arcybiskupa Mediolanu. Wybrany na następcę św. Piotra po śmierci Jana XXIII – w trakcie Soboru Watykańskiego II, 21 czerwca 1963 r. – kontynuował dzieło soboru.

Był pierwszym biskupem Rzymu, który odwiedził w 1965 r. nowojorską siedzibę ONZ. Wielką nowością pontyfikatu Pawła VI były jego pielgrzymki. W latach 1964-70 odbył dziewięć podróży do prawie dwudziestu państw. Do grona jego bliskich współpracowników należał kard. Karol Wojtyła. Paweł VI chciał przybyć na 1000-lecie chrztu Polski, ale władze komunistyczne nie wyraziły zgody na podróż apostolską papieża. Napisał wiele ważnych dokumentów, w tym encyklikę Humanae vitae, która przysporzyła mu wielu cierpień.

Święty Paweł VI, papież ur. 26 września 1897 r. zm. 6 sierpnia 1978 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-05-16 11:54

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paweł VI - papież Soboru

[ TEMATY ]

Paweł VI

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Paweł VI

Paweł VI

Vatican Insider w swoim serwisie przypomina postać papieża Pawła VI. W tekście zatytułowanym „Paweł VI, wiara sercem Soboru” Luca Rolandi przypomina wielkość papieża i jego wpływ na Sobór Watykański II i bieg historii. Okazją do przypomnienia sylwetki Pawła VI jest fakt ukazania się we Włoszech dwóch książek dotyczących Pawła VI: „Il Vangelo di Paolo VI” (Ewangelia Pawła VI) i „Paolo VI. Maestro e testimone di fede” (Paweł VI. Nauczyciel i świadek wiary). Książki te ukazały się z racji Roku Wiary, ogłoszonego przez Benedykta XVI.

CZYTAJ DALEJ

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu radość?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 13-16.

Sobota, 25 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Grzegorza VII, papieża albo wspomnienie św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję