Reklama

Zdrowie

Zadbajmy o nerki

[ TEMATY ]

akcja

Archiwum organizatorów akcji NEFROTEST

Dzięki akcji NEFROTEST przeprowadzonej w czerwcu w Częstochowie 14,6 % przebadanych osób, dowiedziało się, że ich wyniki odbiegają od normy, co może oznaczać, że rozwija się u nich choroba nerek. Po wstępnych badaniach przesiewowych zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę. Kampania NEFROTEST daje szansę na wczesną diagnozę i rozpoczęcie leczenia tych pacjentów, u których wyniki mogą wskazywać na przewlekłą chorobę nerek (PChN). Wczesne wykrycie schorzenia i leczenie pod opieką nefrologa może doprowadzić do całkowitego wyleczenia, a w przypadku zaawansowania znacznie spowolnić proces postępu choroby.

Podczas akcji NEFROTEST w Częstochowie pielęgniarki ze stacji dializ pobrały pacjentom krew, aby oznaczyć stężenie kreatyniny i wyliczyć wskaźnik filtracji kłębuszkowej - eGFR. – Kiedy mamy zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy krwi, oznacza to że nasze nerki pracują nieprawidłowo. Część toksyn powstała w wyniku przemian metabolicznych, która jest usuwana w warunkach prawidłowych z moczem, zostaje zatrzymana w ustroju. Dochodzi do powolnego zatruwania organizmu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oczywiście samo zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy nie jest wystarczające do pełnego rozpoznania choroby – potrzebne są szczegółowe badanie lekarskie i specjalistyczne badanie diagnostyczne – tłumaczy dr Iwona Kweclich – dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Częstochowie.

Reklama

Warto przypomnieć, że największe w Polsce badania przesiewowe nerek w ramach kampanii NEFROTEST potwierdzają alarmujące dane statystyczne dotyczące częstości występowania chorób nerek w populacji osób dorosłych. Kampania trwa już 6. rok i przebadano mieszkańców z 52 powiatów z 15 województw. U większości z ponad 40 tysięcy osób wskaźniki pracy nerek nie odbiegały od wartości prawidłowych. Jednak u blisko 4 tysięcy przebadanych kreatynina była podwyższona, natomiast wskaźnik filtracji kłębuszkowej eGFR (potocznie mówiąc wskaźnik sprawności nerek) był obniżony. Może to świadczyć o toczącej się z różnych przyczyn chorobie nerek. Najwięcej nieprawidłowych wyników, ok. 29%, mieli pacjenci w Białymstoku oraz w Kozienicach – 24%, najmniej w Legnicy – 1% .

– To przełom w myśleniu o chorych na nerki w Polsce. Dotąd na podstawie danych z innych krajów, tylko szacowaliśmy liczbę osób, które mogą cierpieć na przewlekłą chorobę nerek. Teraz mamy już pewność, choroby nerek, choć na co dzień tak rzadko się o nich pamięta, dotyczą 4 milionów Polaków – mówi prof. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii i patron naukowy NEFROTESTu.

Kampania NEFROTEST jest organizowana przez Nefron - Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska, a w Częstochowie z lokalnym partnerem Centrum Dializ Fresenius w Częstochowie. Wśród honorowych patronów akcji w Częstochowie byli abp dr Wacław Depo -– Metropolita Częstochowski oraz o. Arnold Chrapkowski OSPPE – Generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

2015-06-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka: apel do senatorów o odrzucenie ustawy ws. konwencji przemocowej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

akcja

Graziako

Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Halina Szydełko zwróciła się z pismem do senatorów RP z prośbą o odrzucenie ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a tym samym o niedopuszczenie do upoważnienia Prezydenta RP do jej podpisania. Senat ma w tym tygodniu rozpatrzyć ustawę na posiedzeniu plenarnym.

Akcja Katolicka, podobnie jak wiele innych organizacji katolickich, dostrzega w tym dokumencie wiele niebezpieczeństw. Pod pozornie pozytywnym przesłaniem płynącym z tytułu, Konwencja uderza w rodziny, w polską tradycję, w chrześcijański świat wartości, którego - podkreślają działacze Akcji Katolickiej - nie można zniszczyć jednym ruchem dłoni.

CZYTAJ DALEJ

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję