Reklama

Niedziela w Warszawie

Zwyciężajcie pokorą

Pięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej przyjęło z rąk bp. Romualda Kamińskiego święcenia kapłańskie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbyła się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. W koncelebrowanej przez liczne grono kapłanów Mszy św. uczestniczyli najbliżsi nowych księży: rodzice, rodzeństwo, krewni, przyjaciele i znajomi, a także przedstawiciele parafii, z których wywodzą się neoprezbiterzy.

– Możemy z pełną radością powiedzieć: „Oto dzień, który dał nam Pan”. Jesteśmy Bogu za ten dzień niezmiernie wdzięczni – powiedział, witając uczestników liturgii bp Kamiński. W szczególnych słowach zwrócił się do rodziców i rodzeństwa przyszłych księży, podkreślając, iż przez swoją staranność w pomocy przy odnalezieniu powołania mają w nim swój udział. Biskup zachęcał także, aby towarzyszyli swoim synom i braciom do końca, by przeszli przez swoją posługę radośnie i owocnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ordynariusz warszawsko-praski nawiązał do odczytanej Ewangelii o ziarnie, które ma przynieść plon. Zaznaczył, że Jezus mówi o zasianiu swojego słowa i woli w ludzkich sercach. – Bóg zrobił wszystko, aby to ziarno wydało plon stokrotny. Proszę, abyście mieli to codziennie w pamięci, że o wypełnienie powołania trzeba codziennie żebrać u Boga – apelował bp Kamiński.

Odnosząc się do faktu, że święcenia odbywały się w pierwszą sobotę miesiąca, a więc w dzień maryjny – kaznodzieja podkreślił, że na drodze powołania kapłańskiego jest obecna Matka Boża, która umacnia, aby nie zboczyć z obranej drogi i przynieść obfity plon. Wskazał także, że najwyższym dobrem, dla którego powołany jest kapłan, jest pomaganie wiernym w drodze na wyżyny świętości.

– Będziecie pasterzami. Macie więc potwierdzać prawdy wiary, które głosicie. Musicie w sobie mieć autorytet na wzór Jezusa – zaznaczył bp Kamiński i dodał, iż ważne w tym jest posłuszeństwo.

– Jezus dokonał wielkich rzeczy ze względu na to, że był posłuszny Ojcu. Każde nasze rozpoznane powołanie powinno być spełnione aż do końca, do ostatniego oddechu – podkreślił ordynariusz warszawsko-praski. Wskazał również, iż ogromną mocą w wypełnianiu powołania jest pokora, którą świat myli ze słabością. – Człowiek prawdziwie pokorny jest mocarzem – zaznaczył.

Reklama

Bp Kamiński odniósł się ponadto do specyfiki diecezji warszawsko-praskiej, będącej diecezją maryjną, w której żywa jest pamięć historyczna, zwłaszcza dotycząca powstania listopadowego, rzezi Pragi i Cudu nad Wisłą w 1920 r. Podziękował także obecnemu w katedrze bp. Kazimierzowi Romaniukowi, pierwszemu biskupowi warszawsko-praskiemu, który kończy w tym roku 96 lat. Zachęcał też neoprezbiterów do powierzania się świętym i błogosławionym związanym z diecezją warszawsko-praską. /ŁK

Neoprezbiterzy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej

MARCIN MALINOWSKI

33 lata, pochodzi z parafii NMP Matki Łaski Bożej w Halinowie. Do seminarium wstąpił po studiach na kierunku Technologia Żywności w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był członkiem liturgicznej służby ołtarza – ministrantem i lektorem. Jego zainteresowania to sport, motoryzacja, dobry film – zwłaszcza komedie, jak również literatura faktu i biografie.

MICHAŁ KACZMARCZYK

35 lat, pochodzi z parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu (diecezja radomska). Ukończył studia doktoranckie z zakresu teologii pastoralnej, jest absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania, informatyki i organizacji pracy. Przed wstąpieniem do seminarium był związany duszpastersko z ruchami pielgrzymkowymi oraz liturgiczną służbą ołtarza.

MATEUSZ KANIA

32 lata, pochodzi z parafii Chrystusa Króla na Targówku. Związany ze wspólnotą służby liturgicznej ołtarza. Przed przyjściem do seminarium studiował samorząd terytorialny oraz pracował w instytucjach samorządowych. Jest autorem strony internetowej i specjalistą od rytu ambrozjańskiego (mediolańskiego).

PAWEŁ SASIN

Reklama

26 lat, od 2020 r. parafianin parafii św. Klemensa w Klembowie. Był członkiem wspólnoty ministrantów, lektorów w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie. Do seminarium zgłosił się w trakcie studiów chemii na Uniwersytecie Warszawskim.

ADRIAN WOŹNIAK

26 lat, pochodzi z parafii św. Wojciecha BM w Wiązownie. Związany ze wspólnotą ministrantów i lektorów. Do seminarium wstąpił po maturze. Pasjonuje się liturgiką, lubi boks, majsterkowanie, karaoke oraz wędkarstwo.

2023-06-05 16:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: Prawdziwe chrześcijaństwo to nie unikanie zła ale czynienie dobra

[ TEMATY ]

bp Romuald Kamiński

Warszawa Praga

Episkopat News

Prawdziwe chrześcijaństwo to nie unikanie zła, ale czynienie dobra – podkreślił bp Romuald Kamiński. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu zwaną niedzielą laetare biskup warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Liturgia transmitowana była on-line na stronie diecezji i na stronie Radia Warszawa.

W homilii bp Kamiński podkreślił, że droga życia człowieka wiary to droga Chrystusowego Kazania na Górze. – Bóg chce widzieć nas cichymi, sprawiedliwymi, czystymi, miłosiernymi i czyniącymi pokój w swoim środowisku – mówił duchowny zachęcając do wierności łasce powołania. - Tylko wówczas nasze życie będzie prawdziwie owoce - przekonywał.

CZYTAJ DALEJ

Papież pozdrowił uczestników pielgrzymki Radia Maryja

2024-07-14 12:39

[ TEMATY ]

Radio Maryja

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił uczestników pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę, zaapelował o otoczenie troską ludzi morza a także o pokój w krajach ogarniętych wojną.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marek Hajdyła

2024-07-14 23:47

Biuro Prasowe AK

    W sobotę 13 lipca zmarł ks. Marek Hajdyła, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie – Krowodrzy, kanonik Kapituły św. Floriana w Krakowie.

    Na stronie parafii św. Jadwigi zostały umieszczone informacje na temat zmarłego kapłana:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję