Reklama

Niedziela Łódzka

W drodze do Lizbony

Pod koniec czerwca w łódzkiej katedrze odbyła się Msza św. posłania na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

Niedziela łódzka 29/2023, str. V

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Julia Saganiak

Msza św. posłania na ŚDM w Lizbonie

Msza św. posłania na ŚDM w Lizbonie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odbędą się one w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem”. Na wspólną modlitwę pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia przybyła młodzież, która wraz z innymi młodymi ludźmi z całego świata uda się do Portugalii na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

W czasach, kiedy młodzi ludzie nie są zainteresowani życiem religijnym i zastępują wartości chrześcijańskie stylem życia nastawionym na konsumpcjonizm i nihilizm, nastoletni bełchatowianie: Igor i Antoni, wybrali – wbrew powszechnym trendom – formę spędzenia wakacji we wspólnocie osób wierzących na Światowych Dniach Młodzieży, gdzie, jak zaznaczył w homilii metropolita łódzki, „zasadniczo nie będzie łatwo”. Dlaczego podjęli taką decyzję? – Zgadza się, dużo młodych osób odchodzi teraz od religii... Ja jednak jestem osobą, która całe życie jest blisko Kościoła, stąd też zdecydowałem się na wyjazd, na spotkanie młodych chrześcijan z całego świata – podkreśla Igor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Motywacje są różne. Dla innych wyjazd do Lizbony będzie wspaniałą okazją do poznania nowych ludzi. – Będą młodsi i starsi z całego świata, z różnych narodów i o różnych poglądach, ale idący z jednym i tym samym Bogiem – zaznacza Antoni. Młody bełchatowianin dodaje, że czynnikiem, który wpłynął na jego decyzję o wyjeździe na Światowe Dni Młodzieży, była także „możliwość spotkania papieża i wspólna modlitwa”. Z kolei dla Igora Światowe Dni Młodzieży to szansa na odkrycie swojej wiary na nowo, przez wzajemne dzielenie się świadectwem życia opartym na mocnym fundamencie chrześcijańskich wartości.

W swojej parafii NMP Nieustającej Pomocy w Bełchatowie Igor i Antoni działają w grupie młodzieżowej. Przygotowując się do Światowych Dni Młodzieży, aktywnie uczestniczyli w spotkaniach formacyjnych. Byli obecni na ubiegłorocznej wrześniowej inauguracji archidiecezjalnych przygotowań do spotkania młodych z całego świata z papieżem Franciszkiem w Portugalii, która odbyła się w domu abp. Rysia. Uczestniczyli również w uroczystej peregrynacji relikwii bł. Carla Acutisa (jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie) w łódzkiej katedrze oraz w Forum Młodych. Brali także udział w cotygodniowych parafialnych spotkaniach formacyjnych pod opieką ks. Adriana Matuszewskiego, które pozwoliły im właściwie się przygotować do przeżywania Światowych Dni Młodzieży. – Jadąc na ŚDM, chcę przeżyć coś nowego, otworzyć się na działanie Ducha Świętego, spotkać młodych ludzi z całego świata, którzy nie wstydzą się swojej wiary. Uczestnictwo w tak ogromnym wydarzeniu religijnym jest jednym z moich marzeń – wyjaśnia Igor. – Będzie to niezapomniany czas w moim życiu, który zaowocuje w nowe doświadczenia i kontakty – podsumowuje Antoni.

Za to dojrzałe świadectwo młodych bełchatowian, dające nadzieję i impuls do odnowy Kościoła w świetle Ewangelii, należy podziękować ich rodzicom, opiekunom i duszpasterzom. Ich postawa powinna być wzorem dla innych, którzy w dzisiejszych czasach szukają właściwej drogi i swojego miejsca we wspólnocie Kościoła.

2023-07-11 22:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rowerem do Lizbony licząc na Opatrzność

[ TEMATY ]

Kokotek

ŚDM w Lizbonie

Adobe.Stock

Nie mamy po drodze ani jednego zorganizowanego noclegu, jedziemy „na wiarę”, co dla nas oznacza, że nie bierzemy pieniędzy na noclegi, nie bierzemy auta technicznego ani bagażowego. To jest duża trudność, bo wszystko co trzeba mieć, żeby przeżyć, pakujemy na rowery – mówi ks. Tomasz Maniura OMI z Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku pod Częstochową, który organizuje wyjazd rowerowy do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży w dniach 1-6 sierpnia.

– Namioty, śpiwory, narzędzia, ubrania, butle gazowe, każdy wozi ok. 20 kg na bagażniku – mówi ks. Tomasz Maniura – Tak jeżdżę już od 17 lat. W taki sposób podróżowałem po Syberii, Maroku, w Jerozolimie – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Kuba pogrążona w ciemnościach – dramat ludności

2026-07-13 08:23

[ TEMATY ]

Kuba

Vatican Media

Brakuje prądu, noworodki śpią na chodnikach z powodu upałów, szpitale na skraju załamania. Włoska organizacja humanitarna „Sami di Pace” (Ziarna pokoju), pomagająca Kubańczykom od 28 lat, alarmuje o ogromnym kryzysie, jaki dotyka ludność.

„Znów w ciemnościach, znów bez wody, przy temperaturze niemal 40 stopni w czasie najpoważniejszego kryzysu energetycznego w historii. To piekło. W ostatni piątek, po raz drugi w tygodniu, załamał się cały system elektroenergetyczny” – mówi prezes Bondi – „Przywrócenie zasilania z głównych elektrowni może potrwać kilka dni”.
CZYTAJ DALEJ

Minister funduszy chce wyższego wieku emerytalnego dla bezdzietnych kobiet

2026-07-14 07:23

[ TEMATY ]

Katarzyna Pełczyńska‑Nałęcz

wiek emerytalny

Autorstwa Gov.pl/commons.wikimedia.org

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spróbuje przekonać ministra finansów do podwyższenia drugiego progu podatkowego. Przewodnicząca Polski 2050 chce też wyższego wieku emerytalnego dla bezdzietnych kobiet. Propozycję Katarzyny Pełczyńskiej–Nałęcz torpedują koalicjanci i opozycja - informuje Radio Maryja.

Podwyższenie drugiego progu podatkowego aż do 180 tysięcy złotych rocznie to jedna z głównych obietnic kandydata PiS na premier Przemysława Czarnka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję