Reklama

Niedziela Legnicka

Do św. Józefa i Maryi

Pielgrzymowanie wpisane jest w tradycję i życie chrześcijan, a swoje źródło ma w tekstach biblijnych. Jest okazją do pogłębionego spojrzenia na wiarę i odkrywania znaków Bożego działania tam, gdzie w sposób szczególny sobie upodobał.

Niedziela legnicka 34/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Licheń

Artur Grabowski

Uczestnicy pielgrzymki przy bazylice w Licheniu

Uczestnicy pielgrzymki przy bazylice w Licheniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taka była wakacyjna pielgrzymka parafialna lubomierzan do Kalisza i Lichenia, która odbyła się 27 lipca. Pielgrzymi wyruszyli na szlak pod wodzą proboszcza ks. Andrzeja Łuczyńskiego. W drodze towarzyszyła im modlitwa i rozważanie dzieła, jakie Bóg powierzył św. Józefowi i Najświętszej Maryi Panny.

U św. Józefa

W Kaliszu – Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa – pątnicy zwiedzili kolegiatę, zapoznając się z dziejami i teologią cudownego obrazu św. Józefa kaliskiego. W krypcie kościoła przez chwilę modlili się w kaplicy ufundowanej przez księży – byłych więźniów dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, a następnie zwiedzili niewielką ekspozycję muzealną, poświęconą męczeństwu polskiego duchowieństwa w czasach II wojny światowej. Centralnym momentem była Msza św., sprawowana w kaplicy przed cudownym obrazem św. Józefa. Ksiądz proboszcz w homilii zwrócił uwagę na rolę, jaką św. Józef odegrał w historii zbawienia i na jego posłuszeństwo wobec Boga i zadania, jakie miał podjąć ów cieśla z Nazaretu jako prawny ojciec Jezusa Chrystusa, opiekun Zbawiciela i oblubieniec Maryi lub – jak pisał niegdyś Jan Dobraczyński – „cień Ojca”. Po Eucharystii każdy miał możliwość powierzenia spraw parafii i swoich intencji wstawiennictwu św. Józefa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

U Bolesnej Królowej

Drugim punktem pielgrzymki było sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – Bolesnej Królowej Polski. Zanim jednak pielgrzymi nawiedzili bazylikę, swoje kroki skierowali ku laskowi grąblińskiemu, gdzie – według podań – Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce w maju 1850 r. Tam modlili się w kaplicy objawień przy kamieniu, na którym miała objawić się Maryja i odbiła ślady stóp. Odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przemierzając od stacji do stacji dróżki Męki Pańskiej. Finałem pielgrzymki była bazylika licheńska – chwile modlitwy i zadumy przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Św. Jan Paweł II poświęcił to miejsce czci Maryi 7 czerwca 1999 r. podczas jednej z ostatnich pielgrzymek do Ojczyzny. Można było przejść jeszcze raz szlakiem Drogi Krzyżowej na Golgocie, nawiedzić kaplicę Cudownego Krzyża, przestrzelonego przez Bertę Bauer w 1944 r., a także wspiąć się po 762 schodach (lub windą) na 31 piętro wieży bazyliki, wznoszącej się na wysokość 141,5 m, by stamtąd podziwiać teren sanktuarium i przekonać się, że świat stworzony przez Boga jest prawdziwie pięknym dziełem Stwórcy.

Jak wspominają pątnicy – warto było wybrać się na pielgrzymi szlak, by nie tylko zanieść konkretne intencje, prośby i dziękczynienia, ale także, aby móc zobaczyć miejsca uświęcone działaniem Boga przez orędownictwo Jego świętych.

2023-08-14 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z abp Depo: Trzecia niedziela Wielkiego Postu

2024-03-02 18:44

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

abp Wacłaaw Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję