Reklama

Kościół

Uczelnia, której warto zaufać

Wśród studentów byli agent nieruchomości, właściciel sklepów z akcesoriami do rehabilitacji, doktorzy fizyki, matematyki, chemii, ochroniarz magazynów, była modelka, pracownik lotniska, emerytowani wojskowi... Co ich tutaj sprowadziło? – pytamy ks. Krzysztofa Pawlinę, rektora Akademii Katolickiej w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Jarosław Grabowski: Księże Rektorze, niebawem początek roku akademickiego. Co Akademia Katolicka proponuje ludziom wybierającym studia, szukającym własnej ścieżki rozwoju?

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina: Oferujemy studia magisterskie z teologii i katechetyki, a także studia doktoranckie. Obok tego prowadzimy kursy pastoralne dla osób, które pragną się zaangażować w różne formy działalności w swoich parafiach.

Od wielu lat organizujemy Studium Małżeństwa i Rodziny. Jego absolwenci pomagają prowadzić kursy przedmałżeńskie, podejmują wstępne rozmowy w poradniach życia rodzinnego, pomagają małżeństwom w kryzysie. Co ciekawe, od wielu z nich słyszałem, że te studia wzmacniają ich własne małżeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasz kolejny projekt – Szkoła Biblijna to propozycja dla tych, którzy chcą lepiej poznać Stary i Nowy Testament. Pomaga im to lepiej zrozumieć słowo Boże, ale też pogłębia ich wiedzę potrzebną do prowadzenia różnych grup w parafii.

W tym roku otwieramy Akademię Przywództwa – specjalistyczny kurs dla osób, które w duchu chrześcijańskim pragną zarządzać wspólnotą, firmą, organizacją czy szkołą.

W kontekście niedawno zakończonych Światowych Dni Młodzieży warto też wspomnieć, że w Akademii Katolickiej w Warszawie już od kilku lat istnieje Szkoła Duszpasterzy Młodzieży. W ramach tych zajęć przygotowujemy księży i siostry zakonne do pracy z młodymi ludźmi. Posługa wśród nich nie jest dziś rzeczą łatwą, dlatego chcemy pomóc ludziom, którzy obok tego, że mają zapał, pragną też zdobyć umiejętności przydatne w dotarciu do młodego pokolenia i zrozumieniu go.

Interesujące propozycje, ale wielu się teraz zastanawia nad praktyczną stroną studiowania teologii. Co robić potem?

Można robić to, co się robiło do tej pory, tyle tylko, że w sposób głębszy, bardziej duchowy, służebny i odpowiedzialny. Teologię studiujemy nie dla pieniędzy czy kariery, ale dla lepszego zrozumienia siebie, swoich relacji ze światem i z Panem Bogiem.

Reklama

Nasi absolwenci to osoby przeróżnych profesji, ale z sercem teologa. Nie chcę zdradzać osobistych szczegółów z ich życia, powiem tylko, że studiowali u nas policjant, agent nieruchomości, właściciel sklepów z akcesoriami do rehabilitacji, doktorzy fizyki, matematyki, chemii, ochroniarz magazynów, była modelka, pracownik lotniska, emerytowani wojskowi... Co ich tutaj sprowadziło? Pasja poszukiwań. A przy okazji znaleźli inną bezcenną rzecz – wspólnotę ludzi, których łączy odkrywanie tajemnic wieczności. Wiele osób po odebraniu dyplomów podchodzi do mnie i mówi: – Księże rektorze, nie chcę stąd odchodzić, co ja mogę tu jeszcze studiować?

I co im wtedy Ksiądz Rektor proponuje?

Proponuję studia doktoranckie, jeśli są w stanie poświęcić kolejne 4 lata na cotygodniowe wykłady, albo jeden z naszych kursów pastoralnych, który pozwoli im nabyć praktyczne umiejętności posługiwania w Kościele. Dla osób, które bardziej cenią kontemplację i modlitwę, prowadzimy Szkołę Duchowości Chrześcijańskiej. Katechetów natomiast zapraszamy na dodatkowe spotkania w ramach kursu „Sztuka bycia katechetą”.

Czy w zlaicyzowanym świecie, który jest przekonany, że wiedza czyni wiarę zbyteczną, są jeszcze potrzebi teologowie?

Powiedziałbym, że im bardziej zagubiony jest świat, tym mocniej potrzebujemy dobrej teologii. W Kościele prowadzi się wiele dyskusji, co pokazuje nam choćby synod. W każdej epoce pojawia się refleksja nad sensem istnienia człowieka, nad jego miejscem we wszechświecie. Nie wystarczy nam opinia nauk ścisłych. Potrzebujemy refleksji duchowej, biblijnej, humanistycznej. To jest właśnie miejsce dla teologii.

Tak na marginesie – czasem słyszę opinie, że nasza wiedza religijna jest na katastrofalnie niskim poziomie...

Przysłuchując się dyskusji o Kościele, mam nieodparte wrażenie, że większość coś wie, jednak porusza się w obszarze subiektywnych odczuć i do pogłębionej wiedzy im jeszcze daleko. Może więc warto postudiować, aby realnie pomóc Kościołowi, a nie tylko przesiewać piasek słów?

Reklama

Wracając do tematu – uczelnia, którą Ksiądz Rektor kieruje, proponuje różne ścieżki rozwoju, np. muzykę.

To prawda. Na uczelni mamy dwie ścieżki rozwoju muzycznego. Już od kilkudziesięciu lat działa u nas Instytut Muzyki Kościelnej, który przygotowuje organistów do pracy w parafiach. Od 2 lat natomiast prowadzimy licencjackie studia na kierunku Edukacja muzyczna z muzyką kościelną. Jego absolwenci, obok posługi w parafiach, mogą prowadzić edukację muzyczną w szkołach.

Akademia „wyszła” poza Warszawę. Gdzie jeszcze można studiować z Wami teologię?

Instytuty dla osób świeckich znajdują się w: Łodzi, Częstochowie, Siedlcach, Radomiu, Bydgoszczy, Koninie i Kaliszu. Wspomagamy naukowo również seminaria duchowne z wielu spośród wymienionych miast oraz seminaria w Drohiczynie, w diecezji warszawsko-praskiej i łowickiej, a także seminarium Ojców Dominikanów w Krakowie.

Uczelnia się rozrasta, co cieszy, ale zapewne rodzi też rozmaite komplikacje. Więcej jest nadziei czy obaw?

Bardzo się ucieszyłem, kiedy usłyszałem od studentów, że cenią sobie na naszej uczelni trzy rzeczy: wiarę profesorów, ich profesjonalizm i rodzinny klimat. Moja radość jest tym większa, że słyszałem to niejednokrotnie.

Ogromną radością była dla mnie również zmiana statusu uczelni z Papieskiego Wydziału Teologicznego na Akademię Katolicką, co miało miejsce 2 lata temu. Cieszą mnie tworzące się nowe kierunki i każdy przychodzący do nas człowiek, bo to oznacza zaufanie. A co jest najtrudniejsze? Administracja, zmieniające się przepisy, które odciągają od badań naukowych i dydaktyki. Jestem przede wszystkim kapłanem, a dopiero potem rektorem, dlatego staram się być blisko ludzi i głęboko przeżywam problemy nie tylko naukowe, ale także osobiste naszych pracowników i studentów.

Ks. Krzysztof Pawlina profesor nauk teologicznych, poeta, publicysta; przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych PAN (2020-23)

2023-08-29 14:23

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akademia Katolicka zaprasza na nową edycję Duchowości dla Warszawy

[ TEMATY ]

duchowość

Akademia Katolicka w Warszawie

Wikipedia/autor: Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Budynek Collegium Bobolanum (Akademia Katolicka) w Warszawie

Budynek Collegium Bobolanum (Akademia Katolicka) w Warszawie

Nowy cykl wykładów Duchowość dla Warszawy zostanie zainaugurowany 20 października wykładem: „Wokół objawień. Między wiarą a dewocją”, który wygłoszą: s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM oraz o. dr Janusz Pyda OP. Organizatorem nowej edycji cyklu są: Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Życie stawia przed nami pytania o poprawność naszej wiary i doświadczenia Boga. Czym jest Objawienie, w jaki sposób się dokonało i jaki jest jego cel? Czemu służą objawienia prywatne i czy cuda są ich wystarczającym potwierdzeniem? Te i wiele podobnych pytań zostanie podjętych podczas otwartego wykładu „Wokół objawień. Między wiarą a dewocją”, który wygłoszą: s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM (AKW) oraz o. dr Janusz Pyda OP (AKW).

CZYTAJ DALEJ

W czasie Adwentu prośmy Boga o swobodę serca i gotowość do służby

2023-11-21 13:54

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

B.M. Sztajner

Rozważania do Ewangelii Mt 15, 29-37.

Środa, 6 grudnia. Św. Mikołaja, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Złota róża od Franciszka dla Salus Populi Romani

2023-12-05 16:01

[ TEMATY ]

Franciszek

Episkopat Flickr

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Papież podaruje złotą różę Maryi czczonej jako Opiekunka Ludu Rzymskiego. Uczyni to Bazylice Matki Bożej Większej, gdzie przechowywana jest słynąca łaskami ikona Salus Populi Romani, do której Franciszek ma szczególne nabożeństwo. Ten wymowny gest błogosławieństwa będzie miał miejsce przed tradycyjną wizytą Papieża na Placu Hiszpańskim, gdzie znajduje się figura Niepokalanej.

Składanie złotej róży przy maryjnych ikonach symbolizuje papieskie błogosławieństwo, a tradycja tego daru sięga średniowiecza. Na przestrzeni wieków była wręczana klasztorom, sanktuariom, władcom i wybitnym osobistościom w uznaniu ich zaangażowania na rzecz wiary i dobra wspólnego. „Przekazując złotą różę Salus Populi Romani Franciszek - czytamy w nocie bazyliki maryjnej - podkreśla duchową wagę i głębokie znaczenie tej ikony w życiu Kościoła katolickiego, ponieważ jest to również najstarsze sanktuarium maryjne na Zachodzie poświęcone Matce Bożej".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję