Reklama

Niedziela Lubelska

Recepta na sukces

Jesteście narzędziami w Bożych rękach – powiedział do katechetów bp Adam Bab.

Niedziela lubelska 37/2023, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Doroczne spotkanie gromadzi katechetów z całej archidiecezji

Doroczne spotkanie gromadzi katechetów z całej archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego odbyło się w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie. Udział w nim wzięli świeccy nauczyciele religii oraz siostry zakonne i księża. W roku szkolnym 2023/24 w archidiecezji lubelskiej pracę katechety podjęło ponad 930 osób. Konferencję metodyczną z wyznaczeniem kierunków pracy katechetycznej zorganizował Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie z dyrektorem ks. Krzysztofem Gałanem.

– To już tradycja, że przychodzicie tutaj, aby prosić o Boże błogosławieństwo i opiekę Maryi w tym bardzo ważnym i odpowiedzialnym, a jednocześnie niełatwym dziele wychowania chrześcijańskiego – powitał zgromadzonych kustosz ks. Marek Warchoł. Jak wskazał, najważniejszym akcentem spotkania była Msza św., celebrowana pod przewodnictwem bp. Adama Baba. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, m.in. kurator oświaty Teresa Misiuk, wojewoda Lech Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin Ewa Dumkiewicz-Sprawka oraz zastępca prezydenta ds. oświaty Mariusz Banach. Przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych zapewnili, że mimo różnych doniesień medialnych katecheci nie są zbędnym ogniwem w szkole, lecz cennymi nauczycielami i wychowawcami młodego pokolenia.

Zwracając się do katechetów, bp Adam Bab podkreślił, że są oni „narzędziami w Bożych rękach”. – Nie jesteście zaangażowani tylko w ludzki sukces, tylko w ludzkie sprawy, ale jesteście głęboko zanurzeni w Bożą sprawę. Ostatecznie chodzi o zbawienie – powiedział bp Bab. – Ze strony Boga, który nas wybrał i powołał, nie zabraknie ani Jego obecności, ani łaski, ani pomocy, aby być w tym dziele skutecznym i efektywnym, nawet jeśli ludzkie oczy wszystkiego nie widzą. Przyjmujmy to powołanie z wdzięcznością, jednocześnie prosząc, by nasze serca nigdy nie przestały widzieć tego, że jesteśmy narzędziami w Bożych rękach, którymi Bóg posługuje się w wielkiej sprawie – powiedział ksiądz biskup. Biskup Bab porównał naukę religii do wędrówki. – Wyruszacie ze swoimi wychowankami jak pasterze, którzy są ze swoim stadem i prowadzą je najlepszymi drogami. Idźcie z odwagą, gorliwością, śmiałością i radością, bez lęku; dzielcie się z uczniami dojrzałą wiarą. Wzorem dla was niech będzie Maryja, która zostawiła uniwersalny „przepis na wiarę”. W Jej słowach: „Czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn” i trwaniu pod krzyżem Chrystusa do końca, zawiera się cel ewangelizacyjny i katechetyczny – nauczał bp Bab. Według niego, receptą na sukces osobisty i zawodowy jest mocna wiara, będąca odbiciem radości życia z Bogiem. – Dzieci i młodzież zagubione we współczesnym świecie, potrzebują przewodników i świadków, którzy pomogą im trwać przy Chrystusie i odkryją przed nimi radość wiary – podkreślił ksiądz biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga wiary i służby

Niedziela lubelska 49/2024, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum KSM AL

W dorocznym święcie uczestniczyło kilkaset osób

W dorocznym święcie uczestniczyło kilkaset osób

Nie znam innego Kościoła, jak wypełnionego młodymi, pełnymi radości i wiary ludźmi – powiedziała Aleksandra Reszko.

Pod hasłem „Rozkwitaj” w Lublinie odbyło się święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Kilkaset osób zgromadziło się w gościnnym „Domu Nadziei” Caritas oraz w bazylice Ojców Dominikanów. Młodym towarzyszyli duszpasterze i bp Adam Bab. – Stowarzyszenie w naszej diecezji ma się najlepiej na świecie – zapewniła Aleksandra Reszko, zastępca prezesa KSM AL. – Przyrzeczenie złożyło 47 osób gotowych służyć Bogu i Ojczyźnie. To wielka radość, że wciąż są nowi ludzie, gotowi we wspólnocie realizować piękne ideały. Na terenie diecezji jest ponad 40 parafialnych oddziałów. To setki osób, które w swoim otoczeniu głoszą Chrystusa – powiedziała Aleksandra.
CZYTAJ DALEJ

Wiara nie jest zbiorem zasad, których należy przestrzegać

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Joanna Popławska

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 28-30. <- KLIKNIJ

Czwartek, 16 lipca. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
CZYTAJ DALEJ

Stambuł: turyści zatrzymani pod zarzutem czytania Biblii w Hagii Sophii

2026-07-16 12:40

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Stambuł

Adobe Stock

W Stambule aresztowano dwoje rosyjskich turystów pod zarzutem czytania Biblii w katedrze Mądrości Bożej (Hagia Sophia), która obecnie pełni funkcję meczetu. Zostali oni wyprowadzeni z budynku przez policję i zatrzymani. Następnie przeniesiono ich do ośrodka dla migrantów, gdzie - jak poinformowały media - pozostaną do zakończenia postępowania administracyjnego.

Dwoje obywateli Rosji jest podejrzanych o naruszenie artykułu 216 tureckiego kodeksu karnego, który dotyczy przestępstwa „podżegania do nienawiści”. Do incydentu doszło 14 lipca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję