Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wiara i miłość bez granic

Modlimy się o upragniony pokój, pojednanie między narodami, zażegnanie konfliktów i o przebaczenie – powiedział bp Roman Pindel podczas uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego.

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2023, str. I

[ TEMATY ]

Cieszyn

Monika Jaworska/Niedziela

Tym razem pielgrzymi z Polski i Czech spotkali się na Moście Wolności

Tym razem pielgrzymi z Polski i Czech spotkali się na Moście Wolności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Transgraniczna pielgrzymka ku czci jezuity urodzonego w Cieszynie w 1584 r. odbyła się 3 września. Jednocześnie w obu kościołach – św. Marii Magdaleny w Cieszynie i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie – uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem ku czci św. Melchiora z przypomnieniem historii jego życia. Następnie ze świątyń wyruszyły procesje, które spotkały się w tym roku na Moście Wolności. Po przywitaniach wyruszyli z relikwiami męczenników koszyckich do kościoła św. Marii Magdaleny na Mszę św. celebrowaną m.in. przez biskupów: Romana Pindla, Piotra Gregera, Martina Davida z diecezji ostrawsko-opawskiej i Tadeusza Kusego, ordynariusza diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowo-afrykańskiej.

W kazaniu wygłoszonym w języku czeskim bp Martin David zauważył, że św. Melchior i pozostali dwaj męczennicy koszyccy dali świadectwo wiary i miłości, która nie zna granic. Oni umierali daleko od swoich domów, ale mieli swój dom w Kościele, Chrystusie. Biskup zapytał też o granice naszej wiary, twierdząc że ona zaczyna się i kończy u Jezusa. Przypomniał, że łaska i miłość Chrystusa nie zna granic. – On za nas umarł i On za nas zmartwychwstał, i z Nim możemy dążyć do radości bez końca, do radości niebieskiego królestwa, do którego dążyli św. Melchior, Stefan Pongracz i Marek Kriż – powiedział.

Proboszcz cieszyńskiej parafii ks. Jacek Gracz zauważył, że ta pielgrzymka i uroczystość są przypomnieniem hasła roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – Zgromadziliśmy się tutaj jako uczniowie Chrystusa. Choć mówimy różnymi językami, zachowujemy różne tradycje narodowe, to łączy nas Chrystus, Jego Ewangelia i Eucharystia, która niezależnie od koloru skóry uczestników, języka, kultury, zawsze jest taka sama. Chrystus przychodzi do nas w darze Eucharystii. Chociaż jest granica na Olzie i są to dwa różne państwa, to dla Kościoła, dla uczniów Chrystusa, nie ma granic, czegoś, co by ich zdołało podzielić – podkreślił. W wydarzeniu prócz kapłanów, biskupów, kleryków, sióstr zakonnych, służby liturgicznej, uczestniczyły delegacje z obu diecezji z pocztami sztandarowymi. Po Mszy św. na pielgrzymów czekały kołaczyki przygotowane przez uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-09-12 14:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsca wspólne

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2020, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie

dialog

modlitwa międzyreligijna

Cieszyn

Monika Jaworska

Spotkanie ubogacił występ uczennic liceum

Spotkanie ubogacił występ uczennic liceum

W Cieszynie spotkali się przedstawiciele różnych religii, by podyskutować m.in. o tym, co ich łączy.

Spotkanie pt. „Miejsca wspólne” odbyło się w lutym w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Dom Narodowy. Rozpoczął je dyrektor Katolickiego Liceum im. św. M. Grodzieckiego w Cieszynie ks. Tomasz Sroka i polonistka Aleksandra Tręda. Jak podkreślił ks. Tomasz Sroka, pomysł zrodził się ze strony nauczycieli podczas rozmowy w pokoju nauczycielskim. Zastanawiali się, jak przeżyć Tydzień Ekumeniczny, Dzień Judaizmu i Dzień Islamu. Wówczas padła propozycja, aby zaprosić przedstawicieli różnych religii i poszukać wspólnie tego, co łączy.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Proście Ducha o dar wytrwałości – Papież do nowo bierzmowanych

2026-05-16 11:36

[ TEMATY ]

Leon

Vatican Media

Udzielenie bierzmowania jest jedną z największych radości biskupa, ale bywa też smutkiem, bo młodzi potem znikają z parafii - mówił Leon XIV do kandydatów do bierzmowania z archidiecezji Genui, którzy przybyli do Watykanu. Poprosił więc młodych, by zwrócili uwagę na jeden z darów Ducha Świętego - wytrwałość - aby wytrwać w wierze i być misjonarzami Jezusa w świecie.

Około tysiąca młodych osób przygotowujących się do bierzmowania oraz właśnie bierzmowanych z archidiecezji Genui zostało przyjętych na audiencji przez Leona XIV w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję