Reklama

Kultura

Kobiety o Kobiecie

Ta książka jest czymś więcej niż kolejnym traktatem mariologicznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nakładem wydawnictwa Edycja Świętego Pawła trafia do naszych rąk publikacja, która wymyka się schematom. Książka Wolność jest w Niej. Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia to pasjonująca i bardzo osobista opowieść dwóch niezwykłych kobiet o najważniejszej kobiecie wszech czasów – Maryi. Jak przyznają autorki – s. Anna Maria Pudełko, apostolinka, i Maria Miduch, długo dojrzewały do napisania książki, która jest spojrzeniem na Maryję przez biblijne okno, a nie przez tradycję, apokryfy czy zwyczaje ludowe, jak ma to miejsce w wielu innych publikacjach poświęconych postaci Bożej Rodzicielki. Oczywiście, te tradycyjne spojrzenia są bardzo ważne, ale dopiero klucz biblijny pozwala dotrzeć do autentycznego piękna Maryi, co też w subtelny i refleksyjny sposób czynią Maria Miduch i s. Pudełko.

Z dwugłosu Wolność jest w Niej wyłania się tożsamość Maryi wiernej tradycji ojców, „spadkobierczyni proroków i odważnych kobiet Biblii”. Autorki odkrywają w Niej kobietę wolną. – Wolną od grzechu, od niewolniczego trzymania się reguł, od presji otoczenia. Mającą odwagę iść swoją (Bożą) drogą, której zapewne większość Jej współczesnych w ogóle nie rozumie – zauważa Maria Miduch.

Wspomniany dwugłos jest bodaj największym atutem książki. Autorki o ugruntowanej świadomości własnej kobiecości – jedna jest zakonnicą, psychopedagogiem powołań, teologiem pastoralnym i kierownikiem duchowym, druga jest doktorem teologii biblijnej – patrzą na Maryję z różnych perspektyw i wzajemnie się uzupełniają w opowieści o Matce Boga. Ukazują one Maryję nie tylko jako przykład, z którego kobiety mogą czerpać pełnymi garściami, ale też, przede wszystkim, prowadzą do zaprzyjaźnienia się z Nią. Siostra Pudełko zauważa: „To świadectwo naszego zasłuchania się w słowo Boże i w tajemnicę własnego życia”.

Wolność jest w Niej. Z Maryją na ścieżkach Biblii i życia
S. Anna Maria Pudełko, apostolinka, i Maria Miduch
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-09-19 14:26

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jorge Mario Bergoglio
Papież Franciszek - otwarty umysł, wierzące serce

Zaczynamy coraz lepiej poznawać osobę papieża Franciszka. Opublikowano już mnóstwo biografii i wywiadów, znamy coraz więcej szczegółów z jego życia przed wyborem na stolicę Piotrową. Przed polskim czytelnikiem pozostaje jednak do odkrycia jeszcze najważniejszy obszar, czyli to, jak Ojciec Święty głosi słowo Boże, co i jak mówi o Chrystusie, Kościele, a także współczesnym świecie; to zatem, co jest treścią i istotą jego posługi duszpasterza, głosiciela Ewangelii.
Książka „Otwarty umysł, wierzące serce”, napisana osobiście przez kard. Bergoglio, pomyślana została jako rekolekcje mające docierać do serca każdego z nas w jego własnym domu. Składa się ona z wielu krótkich rozdziałów - rekolekcyjnych rozważań, bardzo różnorodnych tematycznie, lecz jednolitych, bo zawsze koncentrujących się wokół osoby Jezusa Chrystusa; teologicznie głębokich, lecz pisanych prosto i jasno. Zawierają propozycje konkretnych życiowych rozwiązań; są jak powiew świeżości niosący Dobrą Nowinę wprost do naszych serc. Każdy rozdział zamyka propozycja tematu osobistej refleksji i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Papież na 70-lecie Płaczącej Madonny z Syrakuz: Matka wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani

2023-12-08 18:55

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Madonna z Syrakuz

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Matka wciąż wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani oraz gdy szerzą się przemoc i wojny, klęski, które pochłaniają niewinne ofiary - napisał papież Franciszek w liście z okazji 70. rocznicy wydarzenia z 1953 roku, gdy na wizerunku Matki Boskiej w mieszkaniu młodego małżeństwa Antoniny i Angela Jannuso z Syrakuz pojawiły się łzy.

Sycylijscy biskupi zbadali to zjawisko i uznali jego nadprzyrodzony charakter. Wielkim czcicielem Madonny z Syrakuz był Pius XII, a także Jan Paweł II, który w 1994 r. konsekrował bazylikę, w której do dziś czczony jest wizerunek płaczącej Madonny i przechowywane są relikwie łez. Bazylika Płaczącej Madonny w Syrakuzach jest od 2019 roku regionalnym sanktuarium maryjnym na Sycylii. Decyzję w tej sprawie podjęli miejscowi biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję