Reklama

Niedziela plus

Kalisz

Czy wiecie, że…

...Fundacja „Pro Arte Christiana” organizuje już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”?

Niedziela Plus 39/2023, str. I

[ TEMATY ]

Kalisz

Maciej Konieczny

Goście i laureaci ubiegłorocznego wydarzenia

Goście i laureaci ubiegłorocznego wydarzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpocznie się 1 października, a zakończy galą finałową połączoną z wręczeniem nagród i otwarciem wystawy pokonkursowej 20 kwietnia 2024 r. w Kaliszu. Konkurs adresowany jest do uczestników w wieku od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyczną, fotograficzną i recytatorską (recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka). Celem konkursu jest inspirowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk do rozwijania pasji i wrażliwości artystycznej, odkrywanie młodych talentów plastycznych, fotograficznych i recytatorskich, także wśród dzieci z niepełnosprawnościami, oraz promowanie twórczości Włodzimierza Pietrzaka. W ciągu 15 lat w konkursie wzięli udział uczestnicy m.in. z: Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Niemiec, Norwegii, RPA, ze Stanów Zjednoczonych, z Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Od początku istnienia w gronie honorowych patronów zapisali się pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej śp. Maria Kaczyńska i prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który objął patronatem X edycję konkursu. Edycje XIII i XIV patronatem objęła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

W jubileuszowej edycji uczestnikom zaproponowano następujące tematy prac plastycznych i fotograficznych: „Polska, moja Ojczyzna”, „Moja rodzina”, „Sport”, „Kapliczki maryjne”, „Szczęśliwy, kto sobie Patrona Józefa ma za Opiekuna...”, „Kosmos”, „Bóg Ojciec”, „Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy pragną podkreślić międzynarodowy charakter konkursu oraz promocję w kraju i za granicą postaci polskiego patrioty – Włodzimierza Pietrzaka, zapomnianego poety, krytyka literackiego, żołnierza Powstania Warszawskiego. W 2024 r. przypada 80. rocznica jego śmierci.

Prace plastyczne i przesłuchania recytatorskie oceni profesjonalne jury z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prace fotograficzne ocenią natomiast pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Więcej na: proartechristiana.pl . /edc

2023-09-19 14:27

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Złotej

Niedziela Plus 11/2023, str. II

[ TEMATY ]

Kalisz

Archiwum szkoły

Staramy się pomagać i stwarzać takie warunki, by szkoła była dla uczniów drugim domem – zaznacza ks. dr Adam Kraska, dyrektor Technikum im. św. Józefa w Kaliszu.

Technikum od początku świetnie wypadało w uczniowskich rankingach. W pierwszym roku było tu sześćdziesięcioro pięcioro uczniów, w następnym już dwa razy tyle. W ub.r. na kierunek technik programista zgłosiło się czworo kandydatów na jedno miejsce.
CZYTAJ DALEJ

Historia i znaczenie dogmatu o wniebowzięciu NMP

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

s. Amata CSFN

Wniebowzięcie NMP

Wniebowzięcie NMP

Zaledwie pięć lat po zakończeniu II wojny światowej, 1 listopada 1950 roku, kiedy świat doświadczył totalnego zła, kiedy szał śmierci i okrucieństwa siał zwątpienie w człowieka i krzyczał o nieobecności Boga, papież Pius XII ogłasza ex cathedra dogmat Maryjny. W nieomylną definicję dogmatyczną ubiera prawdę wyznawaną i czczoną w liturgii od starożytności. Co to znaczy, że Maryja jest wniebowzięta? Jakie są podstawy tej doktryny?

W Kościele nikt jej nie podważał, była obecna w różańcowych tajemnicach, w rozwijającym się prężnie kulcie Niepokalanego Serca Maryi. Ta doktryna nie stanowiła nawet problemu w dialogu z prawosławnymi. Co dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny miał dać człowiekowi dotkniętemu traumami XX wieku? Co znaczy dla nas dziś?
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa dziękczynienia za plony w Rokitnie

2025-08-15 19:09

[ TEMATY ]

Rokitno

diecezjalne dożynki

Karolina Krasowska

Dziękczynnej modlitwie za tegoroczne plony przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński

Dziękczynnej modlitwie za tegoroczne plony przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się tradycyjna diecezjalna modlitwa wdzięczności za plony oraz o błogosławieństwo dla rolników.

Do udziału w diecezjalnych dożynkach w Rokitnie zostali zaproszeni wszyscy diecezjanie, a w sposób szczególny rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze i koła gospodyń wiejskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję