Reklama

Niedziela Kielecka

Cechowała go mądrość

W rodzinnej parafii sł. Bożego ojca Rafała z Proszowic, w 570. rocznicę urodzin zasłużonego dla Kościoła i Polski bernardyna, bp Andrzej Kaleta ogłosił dla tej wspólnoty parafialnej Rok Ojca Rafała z Proszowic.

Niedziela kielecka 49/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Proszowice

Archiwum

Parafia zainaugurowała Rok Ojca Rafała z Proszowic

Parafia zainaugurowała Rok Ojca Rafała z Proszowic

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczynił to podczas Mszy św. celebrowanej 12 listopada w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Stanie im się bliższy

Przygotowano foldery informacyjne z modlitwą za przyczyną o. Rafała i prośbą o jego rychłą beatyfikację, a 16 listopada na dzwonnicy parafialnej został umieszczony pokaźnych rozmiarów wizerunek o. Rafała – będzie on towarzyszył parafii przez cały rok. 26 stycznia 2024 r., w kolejną rocznicę śmierci zakonnika, zostanie poświęcony jego odnowiony obraz. Znajdzie on swoje stałe miejsce w kościele, zapewne przy bocznym ołtarzu św. Anny Samotrzeć, tam też będzie można zaopatrzyć się w foldery.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cyklicznie każdego 26. dnia miesiąca, w rocznicę śmierci (lub w rocznicę wyniesienia relikwii) będziemy się spotykali w parafii na Mszy św. z prośbą o jego beatyfikację i modlitwą o jego wstawiennictwo za nami – mówi ks. dr Jan Zwierzchowski, proboszcz. Proboszcz przy tej okazji chciałby wprowadzić dialogowaną inscenizację w stylu epoki w oparciu o postać w habicie bernardyńskim, która w imieniu o. Rafała odpowiadałaby na pytania, poruszała ciekawe historycznie i duszpastersko kwestie. – Byłaby to taka podróż do tamtej epoki, gdyż są dostępne wiarygodne źródła, którymi można się posłużyć, tzn. żywoty ojca Rafała, przygotowane przez jego współbraci, bernardynów – wyjaśnia ks. Zwierzchowski.

Reklama

Wydarzenie inaugurujące Rok poprzedziły pielgrzymki parafii do Warty, do konfesji o. Rafała, gromadzenie materiałów, kwerendy historyczne oraz triduum w duchu bernardyńskim, prowadzone przez o. Zenona z Dukli, trwające od 10 do 12 listopada. Wierni spotykali się na kilku Mszach św. w ciągu dnia, a zakonnik w homiliach poruszał temat duchowości franciszkańskiej oraz wątki patriotyczne; tłumaczył, że o. Rafał żył tym, co sam głosił, że był bardzo wiarygodnym świadkiem.

O tym, który rozpoznał mądrość

Bp Andrzej Kaleta w homilii ukazał sylwetkę o. Rafała, w tym – w nawiązaniu do Słowa Bożego – cechującą go mądrość, „której zabrakło nierozważnym pannom”. Natomiast tym, który ją rozpoznał był wielki rodak lokalnej społeczności wiernych – o. Rafał z Proszowic. – Mądrość, o której dziś słyszeliśmy,, w jego przypadku przyjęła kształt służby Bogu i ludziom. Była ona pochodnią, która rozświetlała jego życie i pozwoliła rozpalić światło Bożej miłości w sercach wielu ludzi. Dzięki niej służył Bogu, Kościołowi i Rzeczypospolitej wtedy Obojga Narodów – podkreślał bp Kaleta, charakteryzując przebieg jego edukacji, czyniącej go światłą postacią epoki. Dał się m.in. poznać jako świetny mówca, kodyfikator ustaw zakonnych. Jak wtedy pisano: „W nabożeństwie do Najświętszej Panny Maryi był nieustanny. Codziennie na Jej cześć nabożeństwo mniejsze i koronkę odmawiał. Soboty i wigilie Jej świąt pościł. Sławę Jej z kazalnicy głosił, i wiernych do miłości Jej zachęcał. Król Zygmunt I. wielce go poważał, spowiednikiem go swoim obrał, i w sprawach państwowych często się radził”.

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potencjał duchowy misji

Niedziela kielecka 20/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Proszowice

Archiwum parafii Kazimierza Wielka

Dzieci licznie wzięły udział w naukach misyjnych

Dzieci licznie wzięły udział w naukach misyjnych

Misje święte – czym są dzisiaj dla parafii? Czy proboszczowie korzystają z tego narzędzia duszpasterskiego? Czy warto je organizować? Doświadczeniem podzieliły się parafie, które je przeżyły w ostatnim czasie.

Misjonarze często w dyskusji o misjach mówią o swoistym biblijnym „Kairos”. To czas łaski i szczególnego działania Boga. W niektórych parafiach naszej diecezji misje odbywały się dwa, trzy lata temu, w niektórych w ostatnim czasie, inne czekają i przygotowują się. Są też takie, w których nie było misji od lat. Do ich organizacji zachęca księży proboszczów dyrektor duszpasterstwa ogólnego ks. Łukasz Zygmunt, podkreślając, że misje mają w sobie wielki potencjał duchowy, mogą być szansą na odnowę parafii.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: obiekty sakralne ucierpiały podczas nocnej nawałnicy

2024-07-14 16:16

[ TEMATY ]

burza

diecezja kielecka

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej także liczy straty po nocnej nawałnicy

Muzeum Wsi Kieleckiej także liczy straty po nocnej nawałnicy

Niszczycielska nawałnica przeszła w nocy z soboty na niedzielę nad Kielcami i regionem - pół tysiąca interwencji obsłużyli strażacy i wciąż interweniują. Burze, ulewne deszcze i grad spowodowały także uszkodzenia niektórych obiektów sakralnych.

- Myślę, że pełnego obrazu należy spodziewać się jutro, gdy księża proboszczowie ocenią dokładniej straty - mówi KAI ks. dr Marcin Rokita, ekonom diecezji kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marek Hajdyła

2024-07-14 23:47

Biuro Prasowe AK

    W sobotę 13 lipca zmarł ks. Marek Hajdyła, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie – Krowodrzy, kanonik Kapituły św. Floriana w Krakowie.

    Na stronie parafii św. Jadwigi zostały umieszczone informacje na temat zmarłego kapłana:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję