Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Kiedy można usłyszeć Boga?

Niedziela Ogólnopolska 3/2024, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytanie czytelnika: Kiedy można usłyszeć Boga?

Do jednego z kapłanów podeszła kiedyś pewna osoba i powiedziała: – Proszę księdza, modlę się dużo, wypowiadam do Boga wiele słów, a On milczy, nie reaguje na moje prośby... Ksiądz wówczas stwierdził: – To pięknie, że tak dużo się pani modli, ale kiedy pani słucha Boga? Proszę przez chwilę pozostać w milczeniu i pozwolić Bogu przemówić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowość chrześcijańska przypomina nam, że Bóg przemawia w ciszy. Hałas, który dzisiaj nas otacza, nie sprzyja słuchaniu Boga. Dlatego tak bardzo ważne są: rozmyślanie w ciszy nad słowem Bożym (Lectio Divina), adoracja Najświętszego Sakramentu, rekolekcje, ale także wyjazd na chwilę poza miasto, by pobyć w ciszy. Cisza i odosobnienie pomagają w modlitwie i słuchaniu Boga. Benedykt XVI w jednej z katechez powiedział: „W każdej epoce ludzie, którzy poświęcali swoje życie Bogu na modlitwie, zakładali swoje wspólnoty w miejscach szczególnie pięknych. Miejsca te łączą w sobie dwa bardzo ważne elementy życia kontemplacyjnego: piękno stworzenia, które odwołuje do Stwórcy, oraz ciszę, którą zapewnia oddalenie od dużych miast. Cisza to atmosfera najbardziej sprzyjająca skupieniu, słuchaniu Boga, medytacji. Już samo zasmakowanie w milczeniu, «napełnienie» ciszą, predysponuje nas do modlitwy”. Ewagriusz z Pontu nauczał, że modlitwa jest słuchaniem Boga. Wielki mistyk nadreński Mistrz Eckhart natomiast w swoich pismach podkreślił: „W życiu duchowym wzrasta się w takiej mierze, w jakiej zstępuje się w głąb słuchania; bowiem słuchanie uczy nie tylko dostrzegać obecność Boga, który do nas mówi, ale i akceptować czynienie przestrzeni dla Jego obecności w nas samych aż do Jego zamieszkania w nas samych”. Potrzebujemy więc takiego miejsca na wyciszenie. U Ojców Pustyni znajdujemy niezwykłe pouczenie abby Mojżesza: „Pewien brat przyszedł do Sketis do abby Mojżesza, prosząc go o słowo. A starzec mu odpowiedział: «Idź, usiądź w swojej celi, a cela cię wszystkiego nauczy»”. W ciszy Bóg do nas mówi, naucza nas i kształtuje nasze życie.

Reklama

Na kartach Pisma Świętego spotkamy proroka Eliasza, który na górze Horeb usłyszał głos Boga. Najpierw jednak był świadkiem gwałtownej wichury, potem trzęsienia ziemi, a następnie błysków ognia, ale nie rozpoznał w nich głosu Boga. Usłyszał Boga dopiero w szmerze łagodnego powiewu (por. 1 Krl 19, 11-18). W Księdze Ozeasza czytamy piękne słowa: „To mówi Pan: «Na pustynię chcę ją wyprowadzić i mówić do jej serca»”(por. 2, 16 b). Ewangelie przedstawiają Jezusa, który sam oddala się od tłumów i swoich uczniów, aby modlić się w ciszy; bardzo często czyni to po zapadnięciu zmroku.

A zatem – słuchanie jest bardzo ważne, a umożliwiają je chwile milczenia. To dlatego w liturgii Mszy św. są takie chwile. Niezwykle aktualne są w tym kontekście słowa św. Augustyna: „Ustają głosy, gdy wzrasta Słowo” (Kazanie 288).

W naszej relacji z Bogiem istotne jest nie wielomówstwo, ale wyciszenie, które pozwoli Bogu mówić do nas. Czasem wystarczy po prostu popatrzeć w milczeniu na krzyż w naszym mieszkaniu...

2024-01-16 12:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierność to nie tymczasowość

Niedziela Ogólnopolska 32/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Dlaczego Pan Bóg jest taki wymagający i domaga się wierności? Czy wierność na siłę nie jest naruszeniem wolności człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmierć dziecka jest niewytłumaczalna i nie do zniesienia

2024-03-02 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Żadne sentymentalne lub banalne słowa nie mogą opisać utraty dziecka i one nie próbują tego robić" - powiedział Franciszek w sobotę rano na audiencji dla włoskiej grupy stowarzyszenia Talità Kum rodziców, którzy stracili dziecko.

Papież Franciszek nie udzielił żadnych "retorycznych lekcji" rodzicom ze stowarzyszenia Talità Kum z północnowłoskiego miasta Vicenza, którzy stracili dziecko, ponieważ - jak sam podkreślił w swoim przemówieniu - "utrata dziecka jest doświadczeniem, które nie akceptuje teoretycznych opisów i odrzuca banalność religijnych lub sentymentalnych słów, jałowych zachęt lub fraz okolicznościowych, które, starając się pocieszyć, ranią jeszcze bardziej tych, którzy tak jak wy toczą ciężką wewnętrzną walkę każdego dnia".

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z abp Depo: Trzecia niedziela Wielkiego Postu

2024-03-02 18:44

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

abp Wacłaaw Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję