Reklama

Kościół

Przesłanie stygmatów

800 lat temu św. Franciszek otrzymał dar stygmatów.

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 27

[ TEMATY ]

stygmaty

Grażyna Kołek

Bazylika św. Franciszka w Asyżu. Giottto di Bondone, "Stygmatyzacja św. Franciszka" (XIII wiek)

Bazylika św. Franciszka w Asyżu. Giottto di Bondone,

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeżywamy okres ważnych rocznic związanych ze św. Franciszkiem. W zeszłym roku obchodzona była 800. rocznica zatwierdzenia Reguły zakonu franciszkańskiego i zorganizowania przez Franciszka pierwszego żłóbka w Greccio. W tym roku przypada rocznica otrzymania przez Biedaczynę z Asyżu stygmatów na wzgórzu La Verna. Obchody rocznicy tego wydarzenia rozpoczęły się 5 stycznia 2024 r. i potrwają do 17 września.

W środkowych Włoszech jest wiele miejsc związanych z życiem Franciszka z Asyżu. Wśród nich i to, które odwiedzał i kochał szczególnie – zalesione stoki Monte della Verna w Apeninach, w prowincji Arezzo. Po łacinie miejsce to znane jest jako Alvernia, stąd polska nazwa – Alwernia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

La Verna - fresk przedstawiający otrzymanie stygmatow przez sw. Franciszka

La Verna - fresk przedstawiający otrzymanie stygmatow przez sw. Franciszka

W 1213 r. hrabia Orlando di Chiusi della Verna ofiarował ten teren Franciszkowi. Z czasem bracia zbudowali tutaj kaplicę poświęconą Matce Bożej Anielskiej i proste eremy. Franciszek bywał w La Vernie często, również w 1224 r., kiedy to 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, poprosił Boga o dar stygmatów, aby poczuć w swoim ciele cierpienia Jezusa na Kalwarii. Jego pragnienie się spełniło – ujrzał anioła Serafina, a na ciele zakonnika pojawiły się znaki od gwoździ i włóczni, która przebiła bok Jezusa Ukrzyżowanego. Dziś na skale cudu znajduje się kaplica Stygmatów, która jest częścią franciszkańskiego sanktuarium. Inauguracja obchodów, których hasłem są słowa: „Od ran do nowego życia”, odbyła się 5 stycznia w sanktuarium La Verna. Rozpoczęły się one procesją z bazyliki do kaplicy Stygmatów.

Włodzimierz Rędzioch

Reklama

La Verna - kaplica Stygmatow

La Verna - kaplica Stygmatow
Przy okazji została otwarta trasa dla osób niepełnosprawnych, które będą mogły teraz bez problemów dotrzeć do kaplicy.

Z okazji rozpoczęcia Roku Stygmatów zapytaliśmy jednego z jego głównych organizatorów – o. Guido Fineschiego, gwardiana sanktuarium La Verna, o to, czym są dla wspólnoty franciszkańskiej w La Verna te obchody.

Reklama

– To wielki dar, ale i wielka odpowiedzialność. Dzieje się tak dlatego, że wysiłek organizacyjny związany ze wszystkimi wydarzeniami i przyjęciem pielgrzymów łączy się również z lepszym zrozumieniem, a przede wszystkim z życiem przesłaniem stygmatów. Oznacza to zrozumienie tajemnicy Krzyża Jezusa i jego znaczenia dla zbawienia.

Włodzimierz Rędzioch

O. Guido Fineschi, kustosz sanktuarium La Verna

O. Guido Fineschi, kustosz sanktuarium La Verna

– Jakie jest więc przesłanie stygmatów św. Franciszka?

– Francesco przyjechał tutaj rozczarowany i zdezorientowany. Z jednej strony otrzymał od Kościoła oficjalne potwierdzenie Reguły, z drugiej – miał pokusę, aby nie identyfikować się ze swoim zakonem, który już różnił się od grupy jego pierwszych towarzyszy. Tutaj, w La Vernie, znalazł odpowiedź na te wewnętrzne udręki, odkrywając, że we wszystkim upodabnia się do życia Jezusa, który ofiarowuje się za nas. Miłość jest odpowiednią reakcją na ból, który w sobie nosimy. To także wyzwanie dla nas, braci, którzy jesteśmy wezwani do przeżywania tego doświadczenia.

2024-04-16 14:14

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: rozpoczęcie obchodów 800. rocznicy stygmatów św. Franciszka z Asyżu

[ TEMATY ]

stygmaty

rocznica

św. Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

W tym roku mija 800 lat od chwili, gdy św. Franciszek z Asyżu otrzymał stygmaty. Z tej okazji 5 stycznia w sanktuarium w La Verna w Toskanii, gdzie na ciele założyciela zakonu franciszkanów w 1224 roku pojawiły się ślady męki Jezusa Chrystusa, rozpoczęły się obchody jubileuszowe. Potrwają one do 17 września, gdy przypada święto Stygmatów św. Franciszka.

Biskup diecezji Arezzo-Cortona-Sansepolcro, Andrea Migliavacca otworzył Drzwi Święte w kaplicy Stygmatów. Ze źródeł franciszkańskich odczytano opis wydarzenia z września 1224 roku, gdy skrzydlaty Serafin odcisnął na ciele Biedaczyny z Asyżu znaki męki Chrystusa. Przełożeni generalni zakonów rodziny franciszkańskiej przeczytali modlitwę do św. Franciszka, jaką odmówił św. Jan Paweł II w czasie swej wizyty w La Vernie w 1993 roku.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja bydgoska: zmiany personalne 2024

2024-06-11 14:20

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa diecezji bydgoskiej.

Z dniem 3 czerwca:

CZYTAJ DALEJ

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Grupa D: Polska - Holandia 1:2 (1:1).

Bramki: 1:0 Adam Buksa (16-głową), 1:1 Cody Gakpo (29), 1:2 Wout Weghorst (83).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję