Reklama

Kościół

Młodzi pasjonaci liturgii

Jest w Kościele miejsce na stawianie wymagań – stwierdził ks. Szymon Kapłon w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 18

[ TEMATY ]

konkurs

Maria Fortuna-Sudor

Laureaci z grupy starszej z przedstawicielami organizatorów

Laureaci z grupy starszej z przedstawicielami organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do historii przeszła 9. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej. W pierwszym etapie uczestniczyło 1223 uczniów – 226 ze szkół podstawowych (kategoria I) i 997 ze szkół ponadpodstawowych (kategoria II). Na finał do Krakowa zjechali najlepsi z trzydziestu pięciu archidiecezji i diecezji w Polsce: 140 z podstawówek i 204 ze szkół ponadpodstawowych. W sumie 344 pasjonatów liturgii!

Sens

Dla finalistów było to nie tylko rozwiązywanie niełatwego testu, ale też spotkanie, w ramach którego uczestniczyli m.in. w grze terenowej prowadzonej przez kleryków oraz w prezentacji przygotowanej przez Dawida Makowskiego, koordynatora projektu „Z pasji do liturgii”. Dzień finału OKWL uświadomił uczestnikom, że jest ich wielu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W podsumowaniu konkursu i podziękowaniu wszystkim zaangażowanym za jego organizację, a uczestnikom – za udział ks. Szymon Kapłon, pomysłodawca i organizator OKWL, przywołał myśl kard. Josepha Ratzingera o odnowie Kościoła: „Autentyczna reforma zabiega o przesłonięte prawdziwe chrześcijaństwo i akceptuje jego wymogi i formację; błędna reforma, zamiast prowadzić człowieka, biega za nim i w ten sposób zmienia chrześcijaństwo w kiepsko funkcjonujący sklepik, natrętnie zabiegający o klientelę”. Kapłan przyznał, że dzięki konkursowi przekonał się, iż te słowa są prawdziwe. Zauważył, że zainteresowanie konkursem potwierdza sens stawiania młodym wymagań, i zwracając się do zebranych na ogłoszeniu wyników, stwierdził: – To, że podjęliście wyzwanie, znaczy, iż jest w Kościele miejsce na rzetelne myślenie, jest w Kościele miejsce na stawianie wymagań, jest w Kościele miejsce na szukanie prawdy.

Laureaci

W tegorocznej edycji, w kategorii uczniów szkół podstawowych, najwyższe lokaty zdobyli: Wincenty Supronowicz (diec. białostocka) – 3. miejsce, Jan Wierzbicki (diec. elbląska) – 2. miejsce, Tadeusz Przybycień (diec. rzeszowska) – 1. miejsce. Z kolei w kategorii uczniów starszych 3. miejsce zajął Jakub Bylina (diec. lubelska), na 2. – Robert Sikora, a 1. – Piotr Tryhuk (obydwaj licealiści z arch. krakowskiej).

Reklama

W rozmowie z Niedzielą laureaci zwracali uwagę, że wiedza, znajomość wskazanych lektur to za mało, aby się dobrze przygotować do konkursu. – Trzeba żyć liturgią i pogłębiać swą wiarę – przekonywał Robert Sikora. A Piotr Tryhuk zapewniał, że wiedza zdobyta w ramach przygotowań do konkursu przekłada się na wiarę: – Poznając liturgię, tak naprawdę poznajemy największą tajemnicę wiary. Zgłębiając liturgię, zbliżamy się do Boga.

Nadzieja

Zamiłowania do liturgii pogratulował finalistom OKWL rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej ks. Michał Kania, który zauważył: – Ta przestrzeń związana z liturgią jest bardzo istotna, ponieważ sprowadza się ona do pewnego piękna, które ubogaca i uszlachetnia uczestniczących w liturgii. Z kolei reprezentujący organizatorów konkursu ks. Ryszard Gacek, prezes Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej”, wyraził nadzieję, że wysiłek podjęty przy okazji konkursu zaowocuje jeszcze piękniejszym przeżywaniem Mszy św. Zwrócił też uwagę na element logo trwającego w archidiecezji krakowskiej Kongresu Eucharystycznego – dłoń trzymającą Najświętszy Sakrament. I zaznaczył: – Stajecie się ręką, która podaje innym Pana Jezusa.

Organizatorzy konkursu już zapraszają do udziału w 10. edycji OKWL. Zapewniają, że warto podjąć wyzwanie. Zainteresowanych odsyłają na stronę: https: //okwl.pl .

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolski Konkurs Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej

Siódma edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej

Konkurs ten odbywa się on cyklicznie od 2004 roku, w odstępach dwuletnich, pomiędzy którymi promujemy laureatów, danej edycji poprzez organizowanie licznych koncertów, festiwali z ich udziałem.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin o abp. Viganò: musi odpowiedzieć za swoją postawę

2024-06-20 18:55

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

Grzegorz Gałązka

Musi odpowiedzieć za swoją postawę - tymi słowami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował wiadomość upublicznioną przez abp. Carlo Marię Viganò o tym, że Dykasteria Nauki Wiary oskarża byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych o schizmę.

„Jest mi bardzo przykro, bo zawsze go ceniłem jako bardzo pracowitego i bardzo wiernego Stolicy Apostolskiej. Był przykładem, również kiedy został nuncjuszem apostolskim pracował nadzwyczaj dobrze. Nie wiem, co mu się stało” - powiedział purpurat na marginesie prezentacji książki „Il cardinale Celso Costantini e la Chiesa” na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana.

CZYTAJ DALEJ

Zobaczyć człowieka

2024-06-20 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

Zielona Góra

Światowy Dzień Uchodźcy

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Katarzyna Krawcewicz

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkurs dla dzieci "Mój drugi dom"

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkurs dla dzieci

Diecezjalna Caritas zorganizowała 20 czerwca w Zielonej Górze festyn z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

- Chcemy dziś mocno zauważyć osoby, które są uchodźcami, ale nie od tej strony deklaratywnej – chcemy zobaczyć człowieka potrzebującego pomocy – wyjaśnia ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Ludzie z różnych powodów uciekający ze swoich krajów, zatrzymują się m.in. w naszym województwie, w naszej diecezji. Ważne jest, żeby dziś zobaczyć, że jesteśmy razem. To też jest sygnał dla społeczeństwa, że jesteśmy otwarci na współpracę i tej współpracy potrzebujemy. Potrzebujemy wspólnej obecności w mądrym pomaganiu uchodźcom, żeby ich zabezpieczyć, na ile możemy – czy to w bezpiecznym powrocie do ojczyzny, czy w funkcjonowaniu w nowym miejscu na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję