Reklama

Kościół

Tarnów

Misjonarz dla Czadu

Od 20 lat głosi Ewangelię w Czadzie. Niesie Dobrą Nowinę, a także troszczy się o życie, zdrowie i edukację swych parafian.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za to, co robi także dla Polaków, tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa otrzymał odznaczenie.

Ambasadorowie

Światowy Dzień Misyjny, obchodzony w przedostatnią niedzielę października – w tym roku 20 października – jest okazją do ukazania realiów życia i pracy misjonarzy. Kapłani, siostry zakonne, świeccy głoszą Ewangelię, ale także realizują wiele dzieł, które mają na celu poprawę warunków życia mieszkańców. Misjonarze są często ambasadorami Polski. Diecezja tarnowska cieszy się z powołań misyjnych, kolejni kapłani wyjeżdżają do dalekich krajów, aby mówić innym o Bogu. Są także duchowni, którzy od lat służą lokalnym wspólnotom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Stanisław Worwa w 2000 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po przygotowaniu do posługi misyjnej został posłany do Czadu w 2004 r. Od tego momentu jego działalność związana jest z archidiecezją Ndżameny. – Wzór do naśladowania dali mi moi poprzednicy misjonarze, więc kontynuuję to, co oni rozpoczęli – podkreśla kapłan i dodaje: – To wszystko jest możliwe dzięki wsparciu diecezji tarnowskiej. Dzień przed otrzymaniem odznaczenia udało nam się otworzyć przedszkole, a po kilku dniach nadarzyła się okazja zdobycia terenu pod budowę szkoły podstawowej, więc są kolejne plany. Miejscowy arcybiskup chciałby, żeby każda parafia miała szkołę.

Wyróżnienie

Reklama

Kapłan otrzymał odznaczenie państwowe „Bene Merito” (łac. Dobrze Zasłużonemu), przyznane przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Odznaczenie wręczyła duchownemu Patrycja Özcan-Karolewska, pełniąca obowiązki ambasadora Polski w Algierii.

Misjonarz „przez swoją działalność społeczną, skierowaną zarówno do chrześcijan, jak i do muzułmanów, promuje obraz Polski i Polaków jako aktywnych i otwartych”. Ponadto „spaja on polską społeczność w Czadzie złożoną z misjonarzy, wolontariuszy i pracowników organizacji międzynarodowych”. W laudacji na cześć uhonorowanego napisano też: „Mocno zaangażowany jest w ochronę interesów Polaków w Czadzie, oferując wsparcie i ułatwiając kontakty z miejscowymi władzami. Dzięki jego wydatnej pomocy doszło do ewakuacji polskich turystów z Czadu w czasie pandemii COVID-19 w 2020 r. W lutym 2024 r. aktywnie włączył się w uwolnienie polskiej obywatelki Aleksandry Kuligowskiej, zabiegając o działania czadyjskich władz, ułatwiając kontakty polskiej służby konsularnej z miejscowymi władzami oraz z Ambasadą Francji w Czadzie”. Od 2009 r. ks. Worwa pracuje w parafii Świętej Rodziny w Ndżamenie-Dembe. Jego dziełem jest budowa kościoła parafialnego Miłosierdzia Bożego. Jest to trzecia świątynia w Ndżamenie, a czwarty w całej archidiecezji. Misjonarz jest również budowniczym centrum parafialnego, które obejmuje m.in. bibliotekę z ok. 10 tys. książek. W działaniach na rzecz ułatwienia codziennego życia parafian zapewnił odwiert czterdziestu dwóch studni głębinowych.

Powołania misyjne

Na misje wyjeżdżają kolejni kapłani. We wrześniu odbyło się posłanie ks. Wojciecha Rymuta, który rozpoczyna posługę w Bimbo, w Republice Środkowoafrykańskiej. To czterdziesty piąty ksiądz diecezji tarnowskiej, aktualnie posługujący. Zasilił on grono dwunastu misjonarzy pracujących w Republice Środkowoafrykańskiej, a w 37-letniej historii obecności tarnowskich księży w tym kraju zapisuje się jako dwudziesty dziewiąty kapłan diecezjalny tam posłany. Na początku października odbyło się natomiast misyjne posłanie ks. Mateusza Opolskiego, który będzie głosił Ewangelię na Kubie.

2024-10-15 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kierunek Honduras

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2020, str. IV

[ TEMATY ]

misje

Archiwum prywatne

Ania animuje na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej

Ania animuje na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej

Bielszczanka Ania Olma z parafii św. Małgorzaty w Kamienicy na 14 miesięcy jedzie na misje do Tegucigalpy, stolicy Hondurasu. Jako wolontariuszka zasili swymi siłami wspólnotę Domu Serca im. św. Marii Goretti.

Ania postanowiła dać coś z siebie innym już na pierwszym roku studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jej wybór padł na bezdomnych. Było gotowanie zupy, rozmowy, rozdawanie gazet, krzyżówek i wspólne modlitwy. I tak przez całe studia, które w tym roku zwieńczyła tytułem magistra. W międzyczasie brała udział w przetransponowaniu tej idei na bielski grunt. Nie tylko zresztą w tym. W salwatoriańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Cygańskim Lesie była jedną z liderek Salwatoriańskiego Duszpasterstwa „Bagno”. Do tego widać ją było na pieszych pielgrzymkach z Hałcnowa na Jasną Górę, czy na autostopowym szlaku do sanktuarium maryjnego w Medjugorje w Bośni i Hercegowinie. Niosła również pomoc na szpitalnych oddziałach, gdy epidemia koronawirusa była w szczytowym stadium.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Nie jesteś opinią innych

2026-06-05 13:10

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Boli Cię cudza ocena? Jedno zdanie potrafi czasem zostać w sercu na lata. Czyjaś krytyka, złośliwość niesprawiedliwy osąd — i nagle tracimy pokój.

W tym odcinku mówię o mądrości Doroteusza z Gazy, który pokazuje, że reakcja na cudze słowo może odsłonić coś bardzo ważnego w naszym wnętrzu. Nie po to, żeby się oskarżać. Po to, żeby zacząć zdrowieć.
CZYTAJ DALEJ

Maja Chwalińska: ciężka praca i cierpliwość się opłaciły

2026-06-08 15:49

[ TEMATY ]

tenis

French Open

Maja Chwalińska

PAP

Maja Chwalińska podczas powitania przez kibiców na warszawskim lotnisku Chopina

Maja Chwalińska podczas powitania przez kibiców na warszawskim lotnisku Chopina

- Ciężka praca i cierpliwość się opłaciły. Tak się złożyło, że akurat w tym momencie to wszystko złożyło się w całość - podkreśliła na konferencji prasowej w Warszawie tenisistka Maja Chwalińska, która w poniedziałek wróciła do kraju z Paryża, gdzie osiągnęła finał wielkoszlemowego French Open.

Chwalińska jest pierwszą w historii kwalifikantką, która dotarła do finału w Paryżu. Od 18 maja rozegrała tam 10 spotkań i całkowicie odmieniła swoje tenisowe życie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję