Reklama

Polska

Bp Pierskała do pielgrzymów: centrum pobożności jest Eucharystia

Św. Jacek przedstawiony w dynamicznej postawie modlitwy, trzyma w jednej ręce monstrancję z Najświętszym Sakramentem, a w drugiej różaniec. Zachęca w ten sposób do kultu eucharystycznego oraz modlitwy różańcowej. Na pielgrzymiej drodze do Jasnogórskiej Pani centrum pobożności każdego dnia także jest Eucharystia – podkreślił dziś bp Rudolf Pierskała podczas Mszy św. w Kamieniu Śląskim.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

www.diecezja.opole.pl

Kaznodzieja przypomniał, że św. Jacek głosił Ewangelię w różnych krajach, docierając na Wschód aż do Kijowa. „Legenda głosi, że kiedy musiał uciekać przed Tatarami z Kijowa, zabrał ze sobą Najświętszy Sakrament, aby nie narazić Go na sprofanowanie. Wtedy miał usłyszeć głos wychodzący od figury Matki Bożej: „Jacku, zabierasz Syna, a zostawiasz Matkę?”, dlatego zabrał ze sobą także tę figurę maryjną. Tradycja prawdopodobnie chciała w tej legendzie przechować w pamięci potomnych jego wielki kult dla Jezusa obecnego w Eucharystii i dla Matki Bożej” – stwierdził bp Pierskała.

Podczas 39. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę duszpasterze i pątnicy pamiętają o przyszłorocznym jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. „Z wdzięcznością wspominamy św. Jacka, który stoi u źródeł naszej wiary. Nasz wielki patron pielgrzymował do Wiecznego Miasta do Rzymu przed 800 laty, gdzie spotkał się ze św. Dominikiem i z jego rąk przyjął habit zakonny. Po powrocie z pielgrzymki do ojczyzny podejmował liczne wyprawy misyjne na Ruś, do Prus i na pogranicze Litwy. Przez wytrwałe głoszenie Ewangelii odnowił i umocnił w wierze wiele narodów, także naszą ojczyznę” – dodał.

Reklama

Opolski biskup pomocniczy podkreślił, że „wiara i jej rozwój nie jest sprawą tylko osobistą, prywatną, ale wspólnotową i kościelną, dlatego tak ważne dla jej rozwoju i pogłębienia jest wspólne pielgrzymowanie. Na pielgrzymim szlaku łatwiej zrozumieć i przyjąć dar wiary, łatwiej też budować się wiarą tych, którzy pielgrzymują z nami. Święci patronowie duchowo idą z nami” – zaznaczył.

Drugim znakiem podczas tegorocznej pielgrzymki to przygotowanie do Światowych Dni Młodych w Krakowie w roku 2016. „Będzie to szczególna pielgrzymka młodych z całego świata” – powiedział biskup. „Celem tej pielgrzymki będzie doświadczenie spotkania z Bogiem we wspólnocie żywego Kościoła. Chrystus stale towarzyszy nam na tej drodze i jest przewodnikiem swego ludu, który pielgrzymuje wspólnie z Nim w tajemnicy świętych obcowania” – wyjaśnił.

„Pielgrzymowanie – mówił kaznodzieja – stanowi manifestację wspólnoty ludu Bożego, jest wyrazem wspólnotowego życia Kościoła oraz wyznaniem wiary w sens i celowość ziemskiego życia. Za nią powinno iść nasze nawrócenie i wiara w Ewangelię oraz gościnność dla wielu młodych ludzi, którzy za rok przed spotkaniem w Krakowie przybędą na tydzień do naszej diecezji. Na pielgrzymce do Częstochowy doświadczamy życzliwości i gościnności wielu ludzi, nie bójmy się gościnnie otworzyć nasze domy i serca za rok dla młodzieży, która do nas przybędzie” – zachęcał.

Reklama

Trzecim znakiem opolskiej pielgrzymki jest ogłoszony przez Ojca Świętego Rok Życia Konsekrowanego. Bp Rudolf Pierskała zwrócił się do obecnych sióstr zakonnych i braci, aby ich życie konsekrowane było w otaczającym świecie znakiem królestwa Bożego. „To wy głosicie nieustannie światu kazanie o wartości królestwa niebieskiego na ziemi. Nieraz trzeba iść w waszym życiu zakonnym jak po wodzie, z obawą utonięcia, ale i z nadzieją, że Jezus idzie z wami, uspokoi fale i przeprowadzi bezpiecznie na drugi brzeg” – wzywał.

Biskup pomocniczy diecezji opolskiej przypomniał też, że na całym świecie żyje obecnie około 950 tys. osób konsekrowanych, czyli ojców, braci i sióstr, należących do zakonów i zgromadzeń oraz Instytutów Życia Konsekrowanego. „Warto sobie uświadomić, że jest ich dwa razy więcej niż kapłanów” – zaakcentował. „Wszystkie te osoby oddają siebie na służbę Bogu i ludziom poprzez naśladowanie Jezusa na drodze rad ewangelicznych. Bez ich świadectwa i poświęcenia trudno sobie wyobrazić życie Kościoła” – podkreślił.

Tegorocznej 39. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszy hasło „Metanoia – umysłu i serca. Ewangelicznymi ścieżkami nawrócenia – w kierunku Światowych Dni Młodych Kraków 2016”. 26 grup pątników spotka się w Częstochowie w sobotę 22 sierpnia, gdzie o godz. 11.00 podziękują Bogu podczas uroczystej Mszy św. na błoniach przed jasnogórskim szczytem.

2015-08-17 19:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Napisać program na życie

„Wstań i idź” – z takim hasłem wyruszyli na Jasną Górę tegoroczni maturzyści z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 39. już pielgrzymka miała miejsce 23 kwietnia, tradycyjnie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Tuż po przybyciu młodzi przywitali Matkę Bożą w Jej Cudownym Obrazie i uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Łukasza Malca. Oprócz tego w programie spotkania przewidziano blok modlitewno-konferencyjny, który prowadziły dwie ekipy ewangelizacyjne – w Sali o. Augustyna Kordeckiego Tymczasowa Formacja Prowizoryczna z ks. Ryszardem Stankiewiczem, w Kaplicy św. Józefa – zespół Full of Grace z ks. Przemysławem Janickim, Eucharystię pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, a bezpośrednio po nim – Akt zawierzenia maturzystów.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję