Reklama

Głos z Torunia

Pudełko pełne nadziei

W domku duszpasterstwa pojawiło się ok. 50 osób – głównie studentów – którzy z uwagą słuchali prawie dwugodzinnej prelekcji. Co przyciągnęło młodych?

Niedziela toruńska 21/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Toruń

Amelia Włódzik

Spotkania z cyklu „DM-ki” przyciągają wielu słuchaczy

Spotkania z cyklu „DM-ki” przyciągają wielu słuchaczy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biblijnie o nadziei” to tytuł spotkania z cyklu „DM, czyli dobrze mówią” zorganizowanego we wtorek 13 maja w duszpasterstwie akademickim „Studnia” w Toruniu. Tym razem gościem była s. Judyta Pudełko ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, biblistka, wykładowczyni na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

Nadzieja w Bożej obietnicy

Biblistka podkreśliła, że nadzieja zasadza się na Bożej obietnicy: darze płodności, ziemi i przymierza. Bóg jest w tym konsekwentny, ofiarowuje te dary nie tylko pierwszym ludziom, ale także Abrahamowi i kolejnym pokoleniom. Abraham „wbrew nadziei uwierzył nadziei” (Rz 4, 18); długo czekał, ale było warto. Ćwiczenie się w czekaniu może w nas rozwijać nadzieję. Natomiast absolutną nadzieję można złożyć tylko w Bogu. Do człowieka należy mieć ograniczone zaufanie, ponieważ jest niedoskonały i zawodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O nadziei jest mowa w wielu psalmach. Siostra Pudełko przeanalizowała Psalm 16. Dla słuchaczy odkryciem były słowa użyte w oryginale. Słowo przetłumaczone w Biblii Tysiąclecia na „serce”, które „upomina” to w języku hebrajskim nerki symbolizujące sumienie. Z kolei „dusza”, która się „raduje”, to w oryginale… wątroba! Czyli siedlisko uczuć. Biblistka wyjaśniła, że w języku hebrajskim słowo „tikwa”, czyli nadzieja, ma także inne znaczenie: „oczekiwanie”, „bezpieczeństwo”, „schronienie”, „sznur”. To dlatego w Starym Testamencie nadzieja zostaje „przecięta”, a „chronię się u Ciebie” oznacza „Tobie zaufałem”.

Prelegentka przywołała fragmenty z Nowego Testamentu mówiące o tym, że fundamentem nadziei jest zmartwychwstanie (1 P 1, 3; Rz 5, 5). To w chrzcie rozpoczyna się nadzieja. Lęk przed śmiercią jest powodem wszystkich naszych grzechów. Boimy się, że będziemy nieszczęśliwi, że czegoś nam braknie. Tymczasem Bóg dla nas „wielkie rzeczy przygotował” (2 Kor 2, 9). Przy okazji siostra zaapelowała, by dbać o swoje ciało, kochać je i szanować, ponieważ ono też zmartwychwstanie.

Fragment „jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania” (1 Kor 15, 19) s. Judyta odniosła do naszej modlitwy. Dobrze, że prosimy o zdrowie, zdanie egzaminów czy o dobrego współmałżonka, ale Bóg chce nam dać dużo więcej – w niebie.

Jak dam ludziom nadzieję?

Według biblistki wiara, nadzieja i miłość są potrzebne chrześcijaninowi po to, by być dla świata znakiem nadziei. Bóg ma prawo posłużyć się mną, aby inni ludzie w Niego uwierzyli. Moje obdarowanie jest nie tylko dla mnie, dlatego powinienem zadawać sobie pytania: „Co zrobię z moim pakietem od Boga? Jak dam ludziom nadzieję?”.

Dla obecnych na DM-kach takim znakiem nadziei była s. Judyta. Zafascynowana słowem Bożym, pokorna, radosna i młoda duchem. Dzięki niej mogliśmy wejść w świat Biblii i zauważyć, że samo słuchanie o Bożej nadziei dodaje otuchy.

2025-05-20 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W lekkim powiewie

Niedziela toruńska 41/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Toruń

Adam Kucewicz

Podczas rekolekcji doświadczyliśmy rodzinnego ducha

Podczas rekolekcji doświadczyliśmy rodzinnego ducha

Dwudniowe rekolekcje wypełnione były konferencjami, świadectwami, modlitwą, radością spotkania i różnymi niespodziankami dla ducha i ciała.

Jeden Duch” – tak podsumowała swoje doświadczenie Misericordia Fest Asia z Poznania, dzieląc się przeżyciem tego czasu, szczególnie momentu adoracji, którą poprzedził teatr będący medytacyjną ilustracją słów Jezusa. Moment ten był kulminacją comiesięcznych rozważań nad piętnastym rozdziałem Ewangelii Jana. Ale to niejedyne, co czekało na 450 członków Przymierza Miłosierdzia (i nie tylko), którzy zjechali do Torunia na świętowanie 15-lecia wspólnoty w Polsce w dniach 16-17 września.
CZYTAJ DALEJ

Jordania rozpoczyna przygotowania do obchodów 2000. rocznicy chrztu Jezusa

2026-08-10 20:42

[ TEMATY ]

Jordania

Vatican Media

W roku 2030 obchodzony będzie jubileusz 2000 lat od tradycyjnie przyjmowanej daty chrztu Jezusa przez Jana Chrzciciela, który miał się dokonać w miejscu znajdującym się na terenie dzisiejszego Al-Maghtas w Jordanii. W poniedziałek 10 sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Przygotowania Obchodów Drugiego Tysiąclecia Chrztu Jezusa Chrystusa, któremu przewodniczył premier Jordanii Jafar Hassan.

Komitet, w którego skład wchodzą ministrowie, przedstawiciele wspólnot religijnych i lokalnych społeczności oraz reprezentanci odpowiednich instytucji, jest krajowym organem odpowiedzialnym za przygotowanie i nadzór nad obchodami.
CZYTAJ DALEJ

Razem przygotujmy się do 25-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2026-08-10 22:52

Małgorzata Pabis

10 sierpnia to ważny dzień dla wszystkich, którzy chcą przygotować się do 25. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II. Dziś rozpoczęło się wysyłanie specjalnych materiałów przygotowanych przez Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Autorami comiesięcznych rozważań i Godziny Miłosierdzia są ks. prof. Wojciech Węgrzyniak i Małgorzata Pabis. Pierwsze, sierpniowe rozważanie rozpoczyna refleksję nad miłosierdziem. Autorzy w rozważaniu odpowiadają na pytanie „Czym jest miłosierdzie?”. Refleksje opierają się na Piśmie Świętym i Dzienniczku św. Siostry Faustyny. Ich zadaniem jest pomoc w przygotowaniu do przyszłorocznej 25. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję