Reklama

Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej rozpoczyna obchody jubileuszowe

Szkoła pod opieką św. Józefa

W przeddzień uroczystości św. Józefa, w niedzielę 18 marca br. Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej uczciło swego Patrona, rozpoczynając jednocześnie obchody jubileuszowe 50-lecia swojej działalności dydaktyczno-wychowawczej. O godz. 9.00 maleńka sala gimnastyczna zamieniła się w scenę, na której wystawiono misterium poświęcone św. Józefowi, a o godz. 10.00 w kaplicy seminaryjnej Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Stanisław Nowak. Za pośrednictwem Radia Fiat we Mszy św. mogli uczestniczyć wierni całej archidiecezji, która szczycić się może tak niezwykłą szkołą.

Józef, syn Jakuba z rodu Dawida

W niedzielny ranek na dziedzińcu Niższego Seminarium, zwykle cichym i pustym, panuje gwar .kontrolowany.. Przedstawiciele seminarzystów witają przyjeżdżających z różnych stron Polski rodziców oraz gości, kierując ich do tradycyjnie pełniącej rolę sceny teatralnej starej, maleńkiej sali gimnastycznej. Tuż za budynkiem głównym Seminarium ciągle trwa budowa sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. W .staruszce. jak zwykle ciasno, ale nie przeszkadza to artystycznym duszom w wyczarowaniu atmosfery sprzyjającej odbiorowi przedstawienia. Kiedy miejsca honorowe na widowni zajmują abp Stanisław Nowak oraz przybyli wraz z nim ks. inf. Marian Mikołajczyk i ks. prał. Marian Pabiasz, zjawia się św. Józef. Pochyla się nad drewnianą ławą i wprawną ręką przykłada do kawałka drewna hebel. Obok niego stoi jego ojciec Jakub. Obaj pełni pokory i poddani woli Bożej. Płyną wydarzenia z życia tego, który będąc przybranym ojcem Jezusa, pozostał cichym i niemalże nieobecnym na kartach Ewangelii.

Tradycją Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie są misteria o św. Józefie. .To już chyba dziesiąte . przypomniał Ksiądz Arcybiskup. . Już czas zebrać je razem i opublikować.. Tegoroczne misterium o Patronie wystawili uczniowie klasy II, a przedstawienie dopełniła piękna piosenka poświęcona św. Józefowi.

Śladami Patrona i wielkich poprzedników

Msza św. odpustowa sprawowana w kaplicy seminaryjnej rozpoczyna obchody 50. rocznicy działalności NSD. Słowa powitania wygłasza rektor ks. dr Jerzy Bielecki, wyrażając radość z obecności tak abp. Stanisława Nowaka, który przyjął honorowy patronat nad obchodami jubileuszu, jak i członków Komitetu Honorowego. Na odpust w .Szkole św. Józefa. przybyli: ks. prał. Wincenty Kochanowski, ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. prał. Jan Związek, ks. prał. Kazimierz Szymonik, ks. prał. Marian Pabiasz, ks. kan. Krzysztof Bełkot oraz przełożeni z różnych okresów historii NSD: ks. prał. Grzegorz Ślęzak, ks. kan. Andrzej Oleś, ks. prał. Marian Dumała i ks. kan. Adam Hrabia.

Kaplica św. Józefa wypełniona jest po brzegi . zasługa to rodziców seminarzystów. Bez ich chrześcijańskiego i patriotycznego wychowania nie byłoby powołań tak wielu młodych ludzi . podkreśla Ksiądz Rektor. Niewątpliwie w procesie kształtowania charakteru ogromną rolę odgrywają również pedagodzy, a pedagogów o wielkim formacie na przestrzeni 50 lat szkole nie brakowało. W swym słowie ks. dr Jerzy Bielecki wspomina postać pożegnanego 15 marca br. śp. prof. Krzysztofa Wielguta, który przez 31 lat pracował w NSD, oddając młodzieży swe prawe serce i liczne talenty. Wreszcie, ukazując zadania szkoły, Ksiądz Rektor podkreśla, że jej celem najważniejszym .jest wpajanie takich wartości, jak: umiłowanie Boga i ojczyzny, poszanowanie tradycji narodu i państwa oraz Kościoła.. .Chcemy prosić dzisiaj dobrego Boga, aby czas jubileuszu przyczynił się do wzrostu duchowego, intelektualnego i materialnego seminarium. . zaznacza Rektor, wyrażając nadzieję, że w najbliższych miesiącach uda się zakończyć budowę sali gimnastycznej, aby we wrześniu, podczas uroczystego zjazdu absolwentów szkoły pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce, seminarium mogło godnie przyjąć gości.

W homilii skierowanej do zgromadzonych na Mszy św. abp Stanisław Nowak wskazuje raz jeszcze na postać Patrona Seminarium. Pan Bóg Ojciec . Ten, Który jest . powołał go osobiście, by był duchowym ojcem Jego Jedynego Syna. Odtąd całe życie św. Józefa, jego miłość do Maryi, jego ludzka zaradność życiowa miały być wprzęgnięte w tajemnicę Boga Wcielonego. Św. Józef dotykał spraw Boskich i przybliżał tę świętość ludziom. Śladem św. Józefa, do świętości Boga zbliżają się alumni Niższego Seminarium, rozeznając powołanie. Wielu z nich w przyszłości zbliży się do Boga przez kapłaństwo, ale będą też tacy,

którzy, jak św. Józef, świętość osiągną w życiu rodzinnym. Ksiądz Arcybiskup wskazał na piękno czasu wzrastania, ale i na jego trudy i niepokoje. .W sercu młodego człowieka ma się dokonać cud. Ma się on stać pięknym człowiekiem. Bo człowiek nie jest, człowiek staje się.. Tak często młody człowiek pyta, czy jest sens stawać się, ale bez tego procesu, bez stałego nawracania się, człowiek musi zginąć. W obliczu zagrożeń współczesnego świata, konformizmu i pokus bylejakości Metropolita wskazał na Niższe Seminarium jako na miejsce szczególne. Tym mocniej cieszy fakt, że częstochowskie Niższe Seminarium, jako jedno z dwóch tego typu placówek w Polsce, przez 50 lat objawia młodzieży Boga. Mimo lat trudnych, lat prześladowania, nie zostało zlikwidowane, przetrwało i jest dziś prawdziwym klejnotem w koronie Matki Bożej. Radość tę podzielają rodzice alumnów, którzy w darach ołtarza złożyli ufundowany dla wspólnoty seminaryjnej ornat, oraz sami pedagodzy, których darem jubileuszowym jest kielich.

Mszę św., podczas której abp Stanisław Nowak poświęcił dobudowaną nawę boczną kaplicy św. Józefa oraz organy ufundowane przez redaktora naczel-

nego Niedzieli ks. inf. Ireneusza Skubisia, zakończyły krótkie przemówienia przedstawicieli rodziców i dziekana alumnów. A potem przyszedł czas na obiad i na odpustowe atrakcje, do których małoseminarzyści wszystkich klas przygotowali się bardzo solidnie.

Uroczysty Zjazd Absolwentów z okazji Jubileuszu 50-lecia Niższego Seminarium Duchownego odbędzie się pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce, w dniu 29 września br. (sobota)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We Włoszech zanotowano pierwszą śmiertelną ofiarę koronawirusa

2020-02-22 21:14

[ TEMATY ]

Włochy

ofiara

koronawirus

zachorowania

źródło: wPolityce.pl

We Włoszech zanotowano w piątek pierwszą śmiertelną ofiarę koronawirusa - podały lokalne władze. W szpitalu koło Padwy na północy kraju zmarł 78-letni mężczyzna, jeden z dwóch zarażonych w regionie Wenecja Euganejska.

W ciągu doby zanotowano na północy łącznie 17 nowych przypadków groźnego wirusa, w tym 15 w Lombardii. Wszyscy chorzy zarazili się na terytorium Włoch.

Zmarły mężczyzna to Włoch, mieszkaniec miejscowości Vo. Jego stan był krytyczny, przebywał na oddziale intensywnej terapii. Do szpitala trafił dziesięć dni wcześniej. Nie był w Chinach, gdzie panuje epidemia.

Władze miasteczka, z którego pochodził, podjęły decyzję o zamknięciu szkół i placówek handlowych oraz prowadzą działania, by ustalić, z kim emerytowany murarz miał kontakty w ostatnich dniach.

Przewodniczący władz regionu Luca Zaia powiedział dziennikarzom, że potrzebny jest „kordon sanitarny” w rejonie zarażenia koronawirusem.

Alert ogłosiły też lokalne władze w Lombardii, w rejonie Codogno koło miasta Lodi, gdzie doszło do serii zachorowań wśród osób, które również nie były w Chinach. Wystosowano apel do około 50 tysięcy mieszkańców tej okolicy, by nie wychodzili z domów, jeśli nie ma takiej potrzeby, i by unikali kontaktów towarzyskich. Setki ludzi, którzy mieli kontakty z zarażonymi zostanie przebadanych.

Na tamtejszych stacjach kolejowych nie zatrzymują się pociągi.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył, że w tej chwili najważniejszym zadaniem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Premier Giuseppe Conte podkreślił, że w kraju obowiązują „zasady najwyższej prewencji”. - Jesteśmy gotowi podjąć następne kroki, jeśli będzie to konieczne — dodał.

CZYTAJ DALEJ

Pogarsza się sytuacja dzieci na całym świecie

2020-02-23 17:21

[ TEMATY ]

dzieci

głód

konflikt

UNICEF

źródło: vaticannews.va

Nie tylko konflikty wojenne, głód i brak dostępu do służby zdrowia zagrażają życiu i przyszłości dzieci. Negatywny wpływ na ich zdrowie ma też zanieczyszczenie środowiska oraz agresywna reklama popychająca młodych w kierunku fast foodu, alkoholu i tytoniu.

Najnowszy raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF jednoznacznie stwierdza, że sytuacja dzieci na całym świecie znacząco się pogarsza. Żaden kraj nie chroni też wystarczająco ich zdrowia i przyszłości. Badania zostały przeprowadzone w 180 krajach, zarówno charakteryzujących się chronicznym ubóstwem, częstymi suszami i niekończącymi wojnami, jak i w najbardziej rozwiniętych i bogatych.

UNICEF bije na alarm, że w krajach ubogich aż 250 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie będzie miało szansy na rozwój swego potencjału.

Ich los jest zagrożony przez kryzysy humanitarne, konflikty, klęski żywiołowe i nowe problemy coraz częściej związane ze zmianami klimatycznymi. Raport podkreśla, że w krajach bogatych zanieczyszczenie powietrza i zły styl życia zbierają równie negatywne żniwo. W porównaniu z rokiem 1975 r. otyłość wśród dzieci wzrosła aż 11-krotnie (z 11 mln do 124 mln). Negatywny wpływ na nasz styl życia mają reklamy. Dzieci bombardowane są rocznie 30 tys. różnych reklam, które nie pozostają obojętne na ich styl życia. Dla przykładu policzono, że tylko w Australii, podczas transmisji telewizyjnych meczy piłkarskich, krykieta i rugby, wyemitowano 51 mln reklam produktów alkoholowych. Raport podkreśla też, że styl życia w krajach rozwiniętych jednoznacznie pokazuje, że nie myślimy dalekowzrocznie i nie zastanawiamy się nad tym, jakie konsekwencje przyniesie to dla przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję