Reklama

Niedziela Przemyska

Teologiczne potyczki

Zakończył się etap diecezjalny XXXVI Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem: „Chrzest i misja św. Ottona z Bambergu”.

Niedziela przemyska 6/2026, str. II

[ TEMATY ]

Przemyśl

Ks. Andrzej Bienia

Laureaci diecezjalnego etapu OTK

Laureaci diecezjalnego etapu OTK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rywalizacji na tym etapie, w czwartek 15 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu wzięło udział 37 uczniów z 23 szkół średnich, przygotowywanych przez 23 katechetów.

Po rejestracji uczestnicy etapu diecezjalnego XXXVI OTK uczestniczyli we Mszy św., której w dolnej kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. W homilii hierarcha odniósł się do czytań biblijnych, wskazując na historię Arki Przymierza. Zaznaczył, że ludzie traktowali ją jako talizman, co doprowadziło do ich przegranej. – Jeżeli brakuje wiary, to Pan Bóg dopuszcza też klęskę, naszą przegraną – mówił biskup, podkreślając, że tylko wiara prowadzi do zwycięstwa. Dodał, że zwycięstwo dokonuje się z Bożą pomocą, a nie dzięki temu, że nosimy jakieś znaki, talizmany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do samego końca

Biskup Jamrozek nawiązując do hasła roku duszpasterskiego, przypomniał, że każdy chrześcijanin jest uczniem-misjonarzem i że w szkole Jezusa siedzimy do samego końca, do końca życia. – Nie można powiedzieć, że już przestałem być uczniem, kiedy skończyłem szkołę podstawową czy średnią, bo jako chrześcijanie jesteśmy uczniami Pana aż do śmierci – zaznaczył hierarcha i zachęcał, aby uczyć się sposobu życia takiego, który proponuje nam Chrystus Pan.

Reklama

Na zakończenie bp Jamrozek życzył uczestnikom Olimpiady Teologii Katolickiej Bożego błogosławieństwa i modlitwy o światło Ducha Świętego. – Życzę wam tego Bożego błogosławieństwa, nie tylko dzisiaj, ale też na całe wasze życie – zakończył hierarcha. Po Eucharystii uczestnicy wypełnili test, a po poczęstunku zwiedzili bazylikę archikatedralną w Przemyślu, aby na końcu wziąć udział w ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród.

Zakwalifikowani

Komisja Diecezjalna (w składzie: ks. Waldemar Janiga, ks. Jerzy Gałązka i p. Stanisława Pałkus) po sprawdzeniu prac i podliczeniu punktów zakwalifikowała na etap ogólnopolski trzech olimpijczyków: Jakub Parylak – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, przygotowywany przez ks. dr. Wojciecha Sabika (miejsce I w etapie diecezjalnym); Maja Beata Głodek – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, przygotowywana przez ks. dr. Wojciecha Sabika (miejsce II w etapie diecezjalnym); Maciej Pabisz – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, przygotowywany przez ks. mgr. Pawła Bara (miejsce III w etapie diecezjalnym).

Ponadto komisja imiennie wyróżniła siedmiu kolejnych olimpijczyków. Wszyscy uczestnicy etapu diecezjalnego otrzymali dyplomy oraz wartościowe książki. Wyróżnieni imiennie otrzymali ponadto dodatkowo inne książki oraz albumy i upominki rzeczowe, a pierwsze trzy miejsca nagrody pieniężne.

Organizatorem wydarzenia, które wyłoniło reprezentantów archidiecezji przemyskiej w ogólnopolskim finale Olimpiady Teologii Katolickiej, był Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

2026-02-03 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za 25 lat

Niedziela przemyska 3/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

Kl. Krzysztof Zawada

Najpiękniejsze życzenia... to życzenia od dzieci

Najpiękniejsze życzenia... to życzenia od dzieci

Tajemnica Trójcy Świętej uczy nas, że życie biskupa jest nie tyle urzędem czy funkcją, ale powołaniem do bycia świadkiem Boga, który jest Miłością – powiedział abp Adam Szal.

Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w sobotę 20 grudnia ub.r. w bazylice archikatedralnej w Przemyślu wierni i duchowieństwo dziękowali za 25 lat posługi biskupiej abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego.
CZYTAJ DALEJ

Na trasie pielgrzymki doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego

2026-07-12 16:40

[ TEMATY ]

Częstochowa

pielgrzymka

Zielona Góra

Karolina Krasowska

43. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników

43. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników

W ostatni dzień 43. Pieszej Pielgrzymki Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę doszło do przykrego zdarzenia.

Podziel się cytatem – wyjaśnia kierownik pielgrzymki i duszpasterz rolników w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Paweł Mydłowski. Według relacji świadków, kobieta upadła na jezdnię i doznała jakiegoś uszczerbku, na pewno potłuczenia. Na miejsce natychmiast wezwano służby ratunkowe. Poszkodowanej pierwszej pomocy udzieliły pielęgniarki zabezpieczające pielgrzymkę, a następnie została ona przekazana zespołowi ratownictwa medycznego i przewieziona do szpitala, a następnie poddana odpowiednim badaniom. Tego samego dnia poszkodowana została wypisana ze szpitala i uczestniczyła we Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę na Jasnej Górze. Groźnie wyglądające zdarzenie dzięki opiece Matki Bożej zakończyło się bez przykrych konsekwencji.
CZYTAJ DALEJ

Aż 380 milionów chrześcijan prześladowanych na całym świecie

2026-07-14 15:20

[ TEMATY ]

prześladowania chrześcijan

Adobe Stock

Na całym świecie prześladowanych jest 380 milionów chrześcijan - wynika z najnowszego raportu amerykańskiej organizacji International Christian Concern (ICC). „Musimy im towarzyszyć” - przypominają autorzy dokumentu, podkreślając, że wierzący wciąż są bici, więzieni lub zabijani tylko dlatego, że są chrześcijanami. Raport oskarża międzynarodową społeczność o obojętność na ich los.

Opublikowany 7 lipca Globalny Indeks Prześladowań 2026 stanowi szczególnie dobrze udokumentowany przegląd prześladowań chrześcijan w ponad dwudziestu krajach. Liczby, świadectwa i analizy zbiegają się w jednym wniosku: podczas gdy wolność religijna kurczy się na wszystkich kontynentach, przemoc wobec chrześcijan nadal narasta w atmosferze obojętności ze strony społeczności międzynarodowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję