Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przy cierpiących dzieciach

Siedzibę Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie odwiedził 3 lutego bp Jan Wątroba. Spotkanie zainaugurowało obchody XXXIV Dnia Chorego w diecezji rzeszowskiej.

Niedziela rzeszowska 8/2026, str. I

Monika Barłowska-Kuchar/Archiwum Fundacji

Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci istnieje od blisko 20 lat

Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci istnieje od blisko 20 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą świętą z udziałem Zarządu Fundacji, podopiecznych, pracowników, personelu oraz nauczycieli, wolontariuszy i krewnych pacjentów. W homilii, odnoszącej się do tekstów liturgicznych i papieskiego Orędzia na Dzień Chorego, bp Jan Wątroba wskazał, że doświadczenie choroby i śmierci dziecka nie jest Bogu obojętne. Król Dawid opłakujący śmierć swojego syna Absaloma oraz Jezus, przywracający życie córce Jaira, ukazują Boże miłosierdzie nad chorymi i cierpiącymi oraz ich bliskimi. Jezus przychodzi do domu Jaira, aby dać nadzieję i pociechę nawet w najtrudniejszych chwilach życia.

Kaznodzieja wskazał, że misja wspierania chorych i cierpiących jest zadaniem każdego chrześcijanina. Jest ona wpisana w sedno chrześcijańskiej miłości Boga i bliźniego. – Bądźcie przedłużeniem rąk Miłosiernego Jezusa! – powiedział ksiądz biskup do uczestników Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwołując się do papieskiego Orędzia na XXXIV Światowy Dzień Chorego, kaznodzieja podkreślił, że w tym roku nie odnosi się ono wprost do chorych, ale do tych, którzy im posługują. Jednym z wyrazów miłości i bliskości jest samarytańskie współczucie i miłość, która polega na towarzyszeniu i niesieniu cierpień drugiego człowieka.

Po Mszy świętej biskup odwiedził z błogosławieństwem podopiecznych na oddziale w domu hospicyjnym. Rozmowy przy łóżkach pacjentów, spotkania z personelem i wolontariuszami pozwoliły zapoznać się z historią życia małych pacjentów oraz działalnością całej Fundacji. Biskup odwiedził również mieszkańców „Tęczowego Domku” – Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej, która funkcjonuje w ramach Fundacji.

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie jest specjalistyczną organizacją, która od blisko 20 lat zapewnia stacjonarną i domową opiekę hospicyjną dla nieuleczalnie chorych dzieci z terenu woj. podkarpackiego. W ramach Fundacji działają również hospicjum perinatalne, grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka, przychodnia i poradnie specjalistyczne oraz Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna „Tęczowy Domek”.

2026-02-17 09:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przekazano do MEN 30 tys. podpisów przeciwko wprowadzeniu obligatoryjności edukacji zdrowotnej

2026-06-19 21:47

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

pixabay.com

Zakończyły się konsultacje społeczne podstawy programowej "edukacji zdrowotnej". W ich ramach fundacja Grupa Proelio przekazała do Ministerstwa Edukacji Narodowej apel "Nie chcemy „edukacji zdrowotnej” ingerującej w sferę wartości!" ” wraz z 25 tysiącami Państwa podpisów! (Tyle podpisów było, gdy kończyły się konsultacje, potem ich jeszcze przybyło. Teraz jest już 30 tysięcy - te podpisy także później przekazano).

Apel Nie chcemy „edukacji zdrowotnej” ingerującej w sferę wartości! złożono nie tylko w ramach konsultacji publicznych, ale także osobno jako petycję adresowaną do Ministerstwa, co powinno wymusić na Ministerstwie odpowiedź.
CZYTAJ DALEJ

Największy kameduła

Niedziela Ogólnopolska 25/2023, str. 18

[ TEMATY ]

święci

commons.wikimedia.org

Święty Romuald z Camaldoli

Święty Romuald z Camaldoli

Założył kilkanaście eremów-pustelni. Jest patronem kamedułów.

Pochodził z Rawenny. Wstąpił do Zakonu Benedyktynów, ale tęsknił za samotnym życiem. Dlatego po 3 latach opuścił ów klasztor. Spragniony był doskonalszego skupienia, więc podjął życie pustelnicze. W tym celu udał się na pogranicze Francji i Hiszpanii. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Cuxa. On sam i jego towarzysze, nawiązując do pierwotnej Reguły św. Benedykta, żyli w oddzielnych domkach, uprawiali ziemię i gromadzili się tylko na wspólny posiłek i pacierze. Święty Romuald zakładał pustelnie również we Włoszech. Najsłynniejszy był erem w Camaldoli, stąd nazwa Zakonu Kamedułów. Z czasem Romuald miał coraz więcej uczniów i naśladowców. Do jego uczniów należeli m.in.: św. Bruno z Kwerfurtu (Bonifacy) – kapelan cesarza Ottona III, św. Benedykt z Benewentu i św. Jan z Wenecji, których św. Bruno zabrał ze sobą do Polski, gdzie też obaj ponieśli śmierć męczeńską († 1003), oraz św. Piotr Damiani († 1072).
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podjąłem decyzję o odebraniu Orderu Orła Białego Zełenskiemu

2026-06-19 20:04

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Nawrocki

Grzegorz Jakubowski KPRP

Prezydent Karol Nawrocki poinformował w piątek, że wobec zgody prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych nazwy „Bohaterów UPA”, po konsultacji z Kapitułą Orderu Orła Białego podjął decyzję o odebraniu tego odznaczenia Zełenskiemu.

O odebraniu Orderu Nawrocki poinformował w nagraniu zamieszczonym na platformie X. - Prezydent Rzeczypospolitej jest wielkim mistrzem Orderu Orła Białego i ma obowiązek stać na straży honoru, tego najwyższego odznaczenia państwowego. Obowiązek ten spoczywa również na Kapitule Orderu Orła Białego. Dlatego wobec zgody prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nazwy Bohaterów UPA po konsultacji z Kapitułą podjąłem decyzję o odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy - powiedział Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję