Reklama

Przewodnik po świątyniach stolicy

WOJCIECH ŚWIĄTKIEWICZ
Edycja warszawska (st.) 13/2001

W której warszawskiej świątyni znajduje się grób ks. Stanisława Staszica? W którym z kościołów grał na organach Fryderyk Chopin, a na konsekrację którego nauczyciel naszego genialnego kompozytora Józef Elsner skomponował Mszę? Która ze stołecznych świątyń znalazła się podczas okupacji hitlerowskiej na terenie żydowskiego getta? - to tylko niektóre pytania, na które czytelnik znajdzie odpowiedź biorąc do ręki książkę Renaty Popkowicz-Tajchert Zabytkowe kościoły Warszawy. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Ornament i jest do nabycia w księgarniach katolickich.

W pięknie wydanym albumiku, do którego fotografie wykonał Mieczysław Szczepański, przedstawiono historię czterdziestu stołecznych świątyń katolickich oraz czterech należących do innych wyznań chrześcijańskich. Autorka przypomina zacnych fundatorów (byli wśród nich królowie), okoliczności powstania kościołów i ich dzieje. Choć w zasadzie książka uwzględnia kościoły powstałe między XIII a XIX w., czytelnik odnajdzie również jeden z najnowszych kościołów stolicy - pod wezwaniem św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, gdzie prowadzone jest duszpasterstwo środowisk twórczych. Świątynia ta, 13 czerwca 1999 r. poświęcona przez Ojca Świętego Jana Pawła II, zbudowana jest w miejscu, gdzie od początku XVIII w. stał kościół Jezuitów. Po kasacji Towarzystwa Jezusowego został przekazany pannom kanoniczkom. W 1953 r., w czasie ciemnej nocy lat stalinowskich, został rozebrany.

Dobrze byłoby, aby w przyszłym wydaniu uwzględniono więcej aktualności. Szkoda na przykład, że w tekście o kościele św. Marcina nie zauważono faktu, że znajduje się w nim grób sł. Bożego ks. Władysława Korniłowicza, ojca duchowego Prymasa Tysiąclecia. Z kolei kościół Ojców Paulinów pw. Świętego Ducha to miejsce skąd nie tylko wyrusza pielgrzymka na Jasną Górę, ale gdzie kilka razy w roku wierni składają przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przy opisie kościoła św. Aleksandra nie wspomniano tak bardzo zasłużonego proboszcza bp. Władysława Miziołka, przy kościele na Powązkach - Sanktuarium Poległych na Wschodzie pominięto ks. prał. Stefana Niedzielaka, zamordowanego przez "nieznanych sprawców". Z kolei wolska parafia św. Wojciecha cieszy się od kilku lat posiadaniem sprowadzonych z Gniezna relikwii jej patrona. Co prawda uwzględnione zostały informacje o pobycie Jana Pawła II w niektórych kościołach, ale pominięto obecność Następcy św. Piotra w archikatedrze św. Jana, katedrze św. Floriana, katedrze polowej, kościele Matki Bożej Łaskawej, świątyni Świętego Krzyża, kościele Wszystkich Świętych i u Ojców Kapucynów. Papież odprawił też Mszę św. przed kościołem św. Anny i był w zborze luterańskim pw. Świętej Trójcy...

Cennym atutem książki jest podanie godzin Mszy św. odprawianych w niedziele i dni powszednie.

Reklama

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

95-letnia pątniczka z Włoch w rozmowie z "Niedzielą" o swoim pielgrzymowaniu

2019-08-22 21:24

NIEDZIELA TV

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys. jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka.

NIEDZIELA TV

Obejrzyj film: 95-letnia pątniczka z Włoch w rozmowie z "Niedzielą" o swoim pielgrzymowaniu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem