Reklama

Przewodnik po świątyniach stolicy

WOJCIECH ŚWIĄTKIEWICZ
Edycja warszawska (st.) 13/2001

W której warszawskiej świątyni znajduje się grób ks. Stanisława Staszica? W którym z kościołów grał na organach Fryderyk Chopin, a na konsekrację którego nauczyciel naszego genialnego kompozytora Józef Elsner skomponował Mszę? Która ze stołecznych świątyń znalazła się podczas okupacji hitlerowskiej na terenie żydowskiego getta? - to tylko niektóre pytania, na które czytelnik znajdzie odpowiedź biorąc do ręki książkę Renaty Popkowicz-Tajchert Zabytkowe kościoły Warszawy. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Ornament i jest do nabycia w księgarniach katolickich.

W pięknie wydanym albumiku, do którego fotografie wykonał Mieczysław Szczepański, przedstawiono historię czterdziestu stołecznych świątyń katolickich oraz czterech należących do innych wyznań chrześcijańskich. Autorka przypomina zacnych fundatorów (byli wśród nich królowie), okoliczności powstania kościołów i ich dzieje. Choć w zasadzie książka uwzględnia kościoły powstałe między XIII a XIX w., czytelnik odnajdzie również jeden z najnowszych kościołów stolicy - pod wezwaniem św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, gdzie prowadzone jest duszpasterstwo środowisk twórczych. Świątynia ta, 13 czerwca 1999 r. poświęcona przez Ojca Świętego Jana Pawła II, zbudowana jest w miejscu, gdzie od początku XVIII w. stał kościół Jezuitów. Po kasacji Towarzystwa Jezusowego został przekazany pannom kanoniczkom. W 1953 r., w czasie ciemnej nocy lat stalinowskich, został rozebrany.

Dobrze byłoby, aby w przyszłym wydaniu uwzględniono więcej aktualności. Szkoda na przykład, że w tekście o kościele św. Marcina nie zauważono faktu, że znajduje się w nim grób sł. Bożego ks. Władysława Korniłowicza, ojca duchowego Prymasa Tysiąclecia. Z kolei kościół Ojców Paulinów pw. Świętego Ducha to miejsce skąd nie tylko wyrusza pielgrzymka na Jasną Górę, ale gdzie kilka razy w roku wierni składają przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przy opisie kościoła św. Aleksandra nie wspomniano tak bardzo zasłużonego proboszcza bp. Władysława Miziołka, przy kościele na Powązkach - Sanktuarium Poległych na Wschodzie pominięto ks. prał. Stefana Niedzielaka, zamordowanego przez "nieznanych sprawców". Z kolei wolska parafia św. Wojciecha cieszy się od kilku lat posiadaniem sprowadzonych z Gniezna relikwii jej patrona. Co prawda uwzględnione zostały informacje o pobycie Jana Pawła II w niektórych kościołach, ale pominięto obecność Następcy św. Piotra w archikatedrze św. Jana, katedrze św. Floriana, katedrze polowej, kościele Matki Bożej Łaskawej, świątyni Świętego Krzyża, kościele Wszystkich Świętych i u Ojców Kapucynów. Papież odprawił też Mszę św. przed kościołem św. Anny i był w zborze luterańskim pw. Świętej Trójcy...

Cennym atutem książki jest podanie godzin Mszy św. odprawianych w niedziele i dni powszednie.

Porto: po śmierci zakonnicy biskup krytykuje wymiar sprawiedliwości i feministki

2019-09-20 08:13

mz (KAI/JS/P) / Porto

Biskup diecezji Porto Manuel Linda skrytykował portugalską klasę polityczną za stworzenie źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości w Portugalii. Krytyka ze strony hierarchy ma związek z zamordowaniem 8 września siostry Antonii Pinho. Zakonnica zginęła w miejscowości São João da Madeira podczas próby gwałtu ze strony uzależnionego od narkotyków kryminalisty.

Pixabay.com

Siostra Antonia opiekowała matką agresora. Portugalski biskup nazwał zabójcę popularnej w diecezji Porto 61-letniej zakonnicy “prawdziwym potworem”, zaznaczając, że agresor pozostawał na wolności z powodu źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości. - W tym przypadku zawiódł on w dotkliwy sposób. Żadna instytucja, twierdząca, że stoi na straży praw człowieka, też nie zareagowała w przypadku morderstwa siostry Antonii – napisał w komunikacie bp Manuel Linda, przypominając, że 44-letni morderca wielokrotnie był oskarżany o gwałty.

Hierarcha skrytykował też działanie systemu więziennictwa w Portugalii. Stwierdził, że jest on nieskuteczny i nie resocjalizuje osadzonych. Wyraził wątpliwość czy zakłady karne są w “Portugalii ośrodkami poprawiania ludzi, czy raczej szkołami nauki wysublimowanej przestępczości”.

Biskup Linda skrytykował też organizacje feministyczne, które “nie zabrały głosu” po bestialskim mordzie na zakonnicy. Stwierdził, że zrobiły to prawdopodobnie w związku z tym, że siostra Antonia była osobą konsekrowaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni

2019-09-20 20:11

Marek Staroń

Jak jeździć bezpiecznie? Na to i inne pytania odpowiadali sobie uczniowie czterech głogowskich szkół w ramach realizacji projektu #SpołecznieOdpowiedzialni. Przez dwa dni blisko czterysta osób dowiedziało się o najczęstszych błędach, jakie popełniają kierowcy na sześciu skrzyżowaniach w Głogowie.

Marek Staroń

Prelekcje w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych, Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Politechnicznych oraz Zespole Szkół Przyrodniczych i Branżowych poprowadził pan Władysław Drozd – były wieloletni instruktor nauki jazdy, egzaminator, autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz były Prezes Krajowego Towarzystwa Egzaminatorów.

Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali broszury z omówieniem lokalizacji miejsc niebezpiecznych, a dodatkowo szkoły zostały wyposażone w podręczniki z zakresu zachowania w ruchu drogowym. Zdecydowana większość uczniów jest mieszkańcami Głogowa, więc dobrze znali omawiane lokalizacje. Wśród słuchaczy byli zarówno kierowcy jak i osoby, które dopiero przystąpią do egzaminu. - Dowiedzieliśmy się tutaj wielu nowych rzeczy. Na pewno przydadzą się na egzaminie – mówili uczniowie. W wychowaniu młodego kierowcy ważne jest nie tylko poprawienie błędów, ale przede wszystkim profilaktyka, czyli zapobieganie im. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na zachowania w ruchu drogowym, ale także przygotowanie młodych ludzi do zachowań, które uchronią ich przed negatywnymi konsekwencjami.

Ponadto 19 września w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi pn. „Bezpiecznie i odpowiedzialnie”.

W konferencji wzięli udział:

– dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych – Sylwia Chodor,

– dr inż. Władysław Drozd,

– Marek Rychlik – lider grupy inicjatywnej projektu “Bezpiecznie i odpowiedzialnie”

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA objęła patronatem medialnym tę inicjatywę.

Niniejszy projekt pod tytułem Bezpiecznie i odpowiedzialnie przygotowany został w ramach projektu pod nazwą: #SpołecznieOdpowiedzialni, realizowanego przez Fundację „KATOLICKA INICJATYWA BERIT”, który dotyczy wsparcia grup nieformalnych i samopomocowych oraz młodych organizacji pozarządowych, działających na terenie województwa dolnośląskiego.

„Projekt #SpołecznieOdpowiedzialni finansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”.

W ramach projektu powstał także film edukacyjny na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się na drodze:

https://maika.pl/jak-jezdzic-bezpiecznie/

Zobacz zdjęcia: Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem