Reklama

Z wizytą w parafii

"Pozostaną nasze dzieła"

Dzień Zesłania Ducha Świętego był dla mieszkańców parafii Kroczewo dniem szczególnym. Tego dnia parafię odwiedził bp Roman Marcinkowski, odbywając przepisaną prawem kanonicznym wizytację pasterską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Kroczewie

Patron parafii: św. Jan Chrzciciel
Tytuł kościoła: Matki Bożej Bolesnej
Kaplica: pw. św. Józefa w Wojszczycach
Proboszcz: ks. kan. Kazimierz Bonifacy Radziszewski
Wikariusz: do 29 czerwca ks. mgr Arkadiusz Raciński, od 29 czerwca ks. mgr Robert Kamiński
Miejscowości: Błogosławie, Emolinek, Falbóg, Gostolin, Henrysin, Janowo, Jaworowo, Koryciska, Kroczewo, Niepiekła, Smoły, Sobole, Strubiny, Swobodnia, Trębki Nowe, Trębki Stare, Wojny, Wojszczyce, Załuski, Zarąby
W parafii działają: ministranci, schola, Akcja Katolicka, Parafialna Rada Gospodarcza, Parafialna Rada Duszpasterska, chór, asysta procesyjna, Koła Żywego Różańca, Koło Misyjne Dzieci, Parafialny Zespół Caritas, Ruch Światło-Życie
Msze św. w niedziele:
Kościół parafialny: 9.00, 12.15, 16.00 (oprócz wakacji)
Kaplica: 10.45 (w ciągu roku szkolnego), 15.00 (w wakacje)

Charakterystyka parafii

Jak przypomniał w swoim sprawozdaniu podczas Mszy św. ingresowej proboszcz ks. kan. Bonifacy Kazimierz Radziszewski, parafia powstała prawdopodobnie z XIII w., zaś pierwsza wzmianka o tej wspólnocie pochodzi z 1424 r. W murach obecnego kościoła znajduje się prezbiterium z XV w.
Parafia liczy obecnie 1114 rodzin, co daje łączną liczbę 3570 osób, z czego tylko 3 rodziny są innego wyznania. Zdecydowana większość małżeństw to małżeństwa sakramentalne. Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, wielką zaletą parafian jest pobożność i ofiarność. Zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza nabożeństwa okresowe.
Wśród bolączek ks. Radziszewski wymienił duże bezrobocie i plagę alkoholizmu. "Osoby nadużywające alkoholu są obojętne na sprawy religijne, jest w tej grupie sporo nie chodzących do kościoła. Przeciwwagą są parafianie zaangażowani w ruchy i rady parafialne" - mówił Ksiądz Kanonik. "Większość parafian to ludzie wierzący, praktykujący i szlachetni. 35% zobowiązanych uczestniczy w każdą niedzielę we Mszy św., zaś 2/3 parafian spowiada się przynajmniej raz w roku" - kontynuował ks. Radziszewski. Jak poinformował Ksiądz Kanonik, w ciągu roku udzielanych jest ok. 40 tys. Komunii św. Do najważniejszych wydarzeń religijnych duszpasterz zaliczył Misje św., których trwałym owocem jest ożywienie kultu maryjnego i wprowadzenie nabożeństw fatimskich każdego 13. dnia miesiąca.

Działalność duszpasterska

Jednym z elementów świadczących o duszpasterskim życiu parafii są z całą pewnością grupy, ruchy i stowarzyszenia katolickie, działające w poszczególnych wspólnotach. O ich działalności w parafii Kroczewo Ksiądz Biskup mógł dowiedzieć się w trakcie spotkań z przedstawicielami zaangażowanego laikatu.
Jako pierwsi głos zabrali przedstawiciele Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, zorganizowani w Kole Misyjnym w Szkole Podstawowej w Emolinku, którzy zajmują się na co dzień pomocą misjom przez modlitwę i ofiarę, propagują także idee misyjne przez wykonywanie gazetek o tematyce misyjnej. Dzieci w ostatnim czasie brały udział w kiermaszu misyjnym, przygotowały także adorację misyjną "Nad Jezusowym żłóbkiem" oraz uczestniczyły w misyjnym kolędowaniu. Swą działalność zaprezentowali także ministranci i członkowie Ruchu Światło-Życie, jak również przedstawicielka scholi dziecięcej "Nutki".
Sprawozdania złożyli także przedstawiciele dorosłych. W parafii działa Akcja Katolicka, której członkowie spotykają się co 2 miesiące, mają też spotkania na adoracji Najświętszego Sakramentu, jak również uczestniczą w procesjach.
Jak w każdej niemal parafii, tak też i w Kroczewie aktywnie działa Rodzina Różańcowa: istnieje w niej pięć kół 20-osobowych i jedno koło składające się z mieszkańców różnych wiosek. Członkowie poszczególnych kół Żywego Różańca spotykają się co miesiąc, kilka razy w roku odmawiają też wspólny Różaniec w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej.
O muzyczną oprawę Liturgii dba chór parafialny, powstały na przełomie stycznia i lutego 2001 r. Obecnie należy do niego 14 osób, które co tydzień odbywają 2-godzinną próbę. Chór śpiewa podczas Mszy św. niedzielnych, a także w trakcie uroczystości np. ślubnych czy żałobnych. Chórzyści angażują się także w materialne prace w parafii. Z ich inicjatywy i ofiar powstała nowa podłoga i schody na chórze, ufundowano także nowy mikrofon; śpiewacy dbają też na bieżąco o kwiaty w kaplicy.
Działający przy parafii Zespół Charytatywny wykazuje również dużą aktywność. W czasie Tygodnia Miłosierdzia przeprowadzana jest zbiórka odzieży i obuwia, członkowie zespołu zajmują się też organizacją wyjazdów kolonijnych, zaś wspólnie z Księdzem Proboszczem przekazują ofiary dla najuboższych. W parafii działa także licząca 50 osób asysta procesyjna, w życie wspólnoty włączają się również strażacy z OSP.
Pozostałe zagadnienia duszpasterskie poruszył w swoim sprawozdaniu ks. Radziszewski. Przypomniał specyficzne dla swojej wspólnoty praktyki duszpasterskie, np. nabożeństwa wspomnieniowe w ostatni dzień roku sprawowane w intencji zmarłych, Drogę Krzyżową ulicami Kroczewa celebrowaną w Wielkim Tygodniu czy doroczne parafialne dożynki. W każdą sobotę w kościele ma miejsce wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu, wtedy też wierni chętnie korzystają ze spowiedzi. Duszpasterz zwrócił także uwagę na rolę modlitwy różańcowej. "W naszej parafii powstaje właśnie Rodzinne Koło Różańcowe, wiele osób modli się na różańcu w domach" - mówił w sprawozdaniu. W parafii organizowane są również obchody rocznic małżeńskich, na które zapraszane są także małżeństwa niesakramentalne. Jak zaznaczył Ksiądz Kanonik, parafianie kroczewscy co roku składają dary na płockie Seminarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia gospodarcze

"Wynikiem wiary i przywiązania do kościoła są nasze dokonania materialne. Wymalowanie kościoła w ciągu jednego roku to efekt naszego zaufania Matce Bożej" - mówił Ksiądz Proboszcz. Lista prac dokonanych od ostatniej wizytacji jest jednak znacznie dłuższa. Znajdują się na niej: wymiana więźby dachowej na świątyni, remont sygnaturki, założenie nowych krzyży mosiężnych, pokrycie kościoła miedzią (zużyto na ten cel ponad 7 ton blachy miedzianej), skucie zagrzybionych tynków w całym kościele, izolacja, osuszenie, odgrzybienie, budowa nowego przyłącza energetycznego, nowa instalacja elektryczna, nagłośnieniowa i komunikacyjna, nowe kinkiety i reflektory zewnętrzne, przygotowanie instalacji do ogrzewania kościoła promiennikami, wykonanie cokolików w całym kościele, nowa posadzka w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej, zakupienie nowych figur do żłóbka, drewnianej figury Matki Bożej, zakup nowych szat i paramentów liturgicznych, konserwacja i uzupełnienie stacji Drogi Krzyżowej, zakup materiałów na rusztowania, zakup betoniarki, zakup nowych organów elektronicznych, kolumn głośnikowych i przenośnego nagłośnienia, malowanie kościoła i wszystkich pomieszczeń farbami KEIM, remont pieca do ogrzewania kościoła, założenie filtrów i kanału do sterowania ciepłym powietrzem, wykonanie nowej podłogi na chórze oraz metalowych schodów, budowa nowych schodów przy głównym ołtarzu i podwyższenia dla celebransa, a także instalacja systemu alarmowego.
W kaplicy filialnej zostały natomiast skute stare tynki, w miejsce których położono nowe, zakupiono też nowe kinkiety. Remontu dokonano także w budynku plebanii, gdzie nastąpiła wymiana kanalizacji odpływowej i budowa nowego przyłącza hydraulicznego. Wymieniono też armaturę i glazurę w dwóch łazienkach, pobudowano nową łazienkę w domu parafialnym, zakupiono nowy piec na olej opałowy i zamontowano 2 pary zewnętrznych drzwi antywłamaniowych.
"Pragnę podziękować wszystkim parafianom. Proszę o przyjęcie naszych dokonań" - podsumował swą relację Ksiądz Proboszcz

Wizyta Księdza Biskupa

Ksiądz Biskup spotkał się z wiernymi parafii Kroczewo na porannej Mszy św., w czasie której udzielił sakramentu bierzmowania. Podczas homilii apelował do młodych ludzi o odpowiedzialność: "Dziś podejmujecie decyzję, komu tak naprawdę chcecie zaufać, kto ma być waszym przewodnikiem w życiu. Do tej pory rodzice dokonywali za was wyborów, obecnie wy sami podejmujecie tę decyzję. Sakrament bierzmowania to sakrament twojej decyzji. Poprzez was będzie się powiększał obszar dobra, sprawiedliwości, miłości i pokoju. Przez was Kościół będzie się umacniał. Tyle w was dobra, tyle miłości - bądźcie więc protestem wobec świata głupiego i złego, wobec świata nie szanującego człowieka i przyrody".
Po nabożeństwie w budynku plebanii miało miejsce spotkanie z przedstawicielami władz oraz z osobami kierującymi różnymi instytucjami. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim za dobrą współpracę z Kościołem, zaznaczając, że tylko tam, gdzie jest jedność, można zbudować coś pozytywnego.
Kolejne spotkanie eucharystyczne miało miejsce punktualnie w południe. W homilii bp Roman Marcinkowski przypomniał o tym, co stanowi Kościół: "Wizytacja biskupia uświadamia tej cząstce Kościoła, jaką jest parafia, że nie istnieje ona sama dla siebie. Ta najbardziej podstawowa struktura w Kościele nie jest z niego wyizolowana. Parafia jest w łączności z całym Kościołem powszechnym poprzez swego proboszcza z biskupem i biskupa z Ojcem Świętym. Za każdym razem obecność biskupa z racji wizytacji pozwala zobaczyć codzienność parafii i usłyszeć jej «tętno», zobaczyć, co ją ożywia, co świadczy o jej dynamizmie, na ile ta parafia spełnia wymagania czasu, na ile odpowiada wezwaniom chwili, na ile jest dynamicznym żywym organizmem w Kościele. Wizytacja to też okazja do pokazania naszego zaangażowania w Kościół, w jego życie. Niektórzy związani są z parafią tylko zewnętrznie, będąc np. w kościele raz do roku. Tacy ludzie nie znają tak naprawdę życia i całego wewnętrznego bogactwa tej wspólnoty.
Czym jest dla członków parafii ich kościół parafialny? Na tym kościele macie wyciśnięty znak swojej obecności, miłości, troski. Patrzę z podziwem na to, co zrobiliście. Przedłużacie życie i historię tego kościoła - my odejdziemy, a pozostaną nasze dzieła. Są parafianie, którzy chcą jak najwięcej pokazać i dać, angażując się np. w różne ruchy. Inni patrząc na nich, widzą, że można coś zrobić, zbudować, że nie wystarczy tylko narzekać" - mówił Biskup Roman.
W programie wizytacji znalazła się jeszcze popołudniowa Msza św. w kaplicy filialnej w Wojszczycach. Uroczystości zgromadziły liczne grono gości. Obok kapłanów z dekanatu zakroczymskiego pod przewodnictwem ks. kan. Zbigniewa Adamkowskiego w wizytacji uczestniczyli pochodzący z parafii Kroczewo: ks. inf. Aleksander Pasternakiewicz - dyrektor Wydziału Budownictwa i Sztuki Sakralnej Kurii oraz ks. prał. Ryszard Czekalski - wikariusz biskupi ds. katechetycznych.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy mamy coś z kapłaństwa

Kiedy w Wielki Czwartek otrzymuję życzenia z racji święceń kapłańskich, lubię na nie odpowiadać słowem: „wzajemnie”. Widzę czasem zdziwienie świeckich przyjaciół. W naszej ogólnej świadomości kapłaństwo dotyczy przecież wyświęconych mężczyzn, sprawujących sakramenty, głoszących Słowo Boże i zaliczonych do specjalnego stanu zwanego duchowieństwem. A przecież udział w kapłaństwie Chrystusa nie zaczyna się od sakramentu święceń, ale od chrztu świętego. To przez chrzest przyjmujemy na siebie udział w prorockiej, królewskiej i kapłańskiej misji Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04

[ TEMATY ]

Zielona Góra

fara Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii p. Krystyny Pruchniewskiej:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję