Reklama

Aspekty

Rzym

Cud jest kluczowy

[ TEMATY ]

Rzym

beatyfikacja

Katarzyna Jaskólska

Podczas Mszy św. w Papieskim Kościelnym Instytucie Polskim

Podczas Mszy św. w Papieskim Kościelnym Instytucie Polskim

To ważny moment dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dziewięć kartonów z dokumentami zebranymi podczas etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty trafiło 13 października do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dokumenty zawiózł portator akt ks. Dariusz Gronowski, a towarzyszyła mu delegacja złożona z biskupów Stefana Regmunta i Pawła Sochy, siedmiu księży, siostry zakonnej i czterech osób świeckich.

- Prace procesowe są już na etapie rzymskim. W tym momencie kluczowa jest modlitwa o cud - wyjaśnia ks. Dariusz Gronowski, który został mianowany postulatorem procesu na kolejny etap.


Katarzyna Jaskólska

W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Rzadko zdarza się, żeby akta procesowe przywoziła tak duża delegacja. - To znak, że Kościołowi lokalnemu zależy na beatyfikacji - powiedział ks. Bogusław Turek, podsekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. - Przede wszystkim trzeba być wdzięcznym za to, co już się wydarzyło, bo zakończenie etapu diecezjalnego to jest ważny moment. Na zebranym w diecezji materiale oprze się teraz praca w Kongregacji - dodał.

Pielgrzymi wzięli również udział w audiencji generalnej oraz uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem bpa Regmunta przy grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

2015-10-19 08:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pieczęć życia

Broniąc swojej godności, zostały brutalnie zamordowane przez żołnierzy Armii Radzieckiej. 11 czerwca we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i dziewięciu Towarzyszek, męczenniczek ze Zgromadzenia św. Elżbiety.

W 1945 r. żołnierze Armii Radzieckiej wkroczyli m.in. na Śląsk. Postępowali brutalnie. Gwałcili kobiety, bili i mordowali mieszkańców. Jak opowiada elżbietanka s. Józefa Krupa, barbarzyństwo radzieckich żołnierzy dotknęło również zakonnice ze Zgromadzenia św. Elżbiety: – Zginęło ok. stu naszych sióstr. Żołnierze Armii Czerwonej nie mieli litości. Przez wiele lat po wojnie nie można było mówić o tych potwornych zbrodniach.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Francja: jutro rozpoczyna pracę Kanoniczny Trybunał Karny

2022-12-04 14:59

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Trybunał Karny

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jutro rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Będzie to wewnątrzkościelny sąd zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich, m.in. przypadkami pedofilii.

Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję