Reklama

Śluby wieczyste Sióstr Nazaretanek

„Jezusa na wieki”´

Niedziela częstochowska 34/2003

Andrzej Woszczyna

Pamiątkowe zdjęcie sióstr z bp. Antonim Długoszem i przełożonymi: s. Janice Fulmer i s. Marią Stachurską

Pamiątkowe zdjęcie sióstr z bp. Antonim Długoszem i przełożonymi: s. Janice Fulmer i s. Marią Stachurską
Bóg wybiera i powołuje ludzi do życia konsekrowanego, by stali się darem dla drugiego człowieka i darem dla Kościoła, by stali się świadkami Jego Królestwa Miłości. Bóg, Który jest Miłością, powołuje ludzi do szczególnej służby w Kościele i we współczesnym świecie, by nigdy nie zabrakło świadków Jego Miłości.

Na to szczególne wybranie Mistrza z Nazaretu odpowiedziało 14 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które 26 lipca br. w archikatedrze częstochowskiej złożyły śluby wieczyste. Powiedziały swoje „kocham” Bogu na wieki. Przyjęły wolę Bożą, by stać się darem dla świata, drugiego człowieka i dla Kościoła.
Do tego wyjątkowego i ważnego dnia prowadziła długa droga, kilka lat formacji w Zgromadzeniu, wiele godzin spędzonych na modlitwie i osobistej rozmowie z Chrystusem, rekolekcje, wierne i z miłością w sercu kroczenie drogą Nazaretu, rozmiłowanie w charyzmacie Zgromadzenia, odkrytym przez bł. Marię od Pana
Jezusa Dobrego Pasterza, wiernie z ofiarowaniem własnego życia podjętym i wypełnionym przez Błogosławione Siostry Męczenniczki z Nowogródka.
Za bezpośrednie przygotowanie sióstr do złożenia wieczystych ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa odpowiedzialna była s. Mirona Domaradzka.
Uroczystej Eucharystii w archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz. Wraz z Księdzem Biskupem koncelebrowali Mszę św. licznie przybyli kapłani. Uroczystościom towarzyszył piękny śpiew chóru sióstr nazaretanek i asysta kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego. Komentarz obrzędów liturgicznych prowadził ks. prał. Grzegorz Ślęzak. Obecne były siostry nazaretanki, także rodziny sióstr profesek, przełożone domów zakonnych z s. Janice Fulmer, przełożoną generalną, s. Marią Stachurską, przełożoną Prowincji Krakowskiej.
W homilii Dostojny Celebrans przypomniał, że w ślubach wieczystych wyraża się tajemnica miłości. Człowiek z miłości ofiarowuje swoje życie Jezusowi. Ksiądz Biskup nawiązał do tajemnicy powołania. „Często w świecie, w życiu codziennym słyszymy o kimś, że jest z powołania. Jest kapłan z powołania, są rodzice z powołania, jest siostra zakonna z powołania. Co to znaczy być nazaretanką z powołania?” - podkreślił Kaznodzieja. Nawiązując do prawdy o powołaniu człowieka przez Jezusa i odpowiedzi człowieka na to wezwanie, Ksiądz Biskup przedstawił każdą z sióstr profesek, ukazując ich misję w Zgromadzeniu, talenty i charyzmaty. Dostojny Celebrans powiedział także, iż uroczystość ślubów wieczystych to święto dla całego Zgromadzenia nazaretańskiego, dla rodzin i dla Kościoła.
Życzył siostrom, aby były wierne tej drodze, temu powołaniu, które odkryła i zrealizowała w swoim życiu błogosławiona Matka Siedliska.
Po homilii rozpoczął się obrzęd złożenia profesji wieczystej. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego Veni Sancte Spiritus (Przybądź, Duchu Święty) siostry profeski trwały w modlitwie błagalnej leżąc krzyżem, podczas gdy całe zgromadzenie liturgiczne wzywało wstawiennictwa Świętych w Litanii. Następnie każda z sióstr złożyła śluby wieczyste, podpisała tekst ślubowania na ołtarzu i wręczyła go na ręce matki generalnej - s. Janice Fulmer. Po specjalnym błogosławieństwie siostry otrzymały znaki zewnętrzne złożonych ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa: obrączkę z napisem Dilectus meus mihi et ego illi (Mój Miły jest mój, a ja jestem Jego) - znak przymierza zawartego z Bogiem i zaślubin na wieki z Oblubieńcem, i całkowitego Jemu ofiarowania własnego życia oraz świecę - znak Chrystusa, z Którym siostry mają kroczyć przez całe swoje życie w miłości i nadziei. Świece te zostały włożone we wcześniej przygotowany na ołtarzu świecznik, a następnie - po uroczystości w archikatedrze - przeniesione do kaplicy domu zakonnego, by tam przed Bogiem spłonąć do końca, jako znak szczególnego i całkowitego zawierzenia swojego życia Bogu. Obrzęd profesji zakończył akt wieczystego włączenia do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, odczytany w języku angielskim przez Matkę Generalną s. Janice Fulmer, a następnie w języku polskim przez s. Marię Stachurską.
Na zakończenie uroczystej Mszy św. siostry profeski podziękowały wszystkim za obecność i przygotowanie uroczystości. Podziękowały samemu Bogu za ich poślubienie i wybranie. Podziękowały Księdzu Biskupowi za przewodniczenie uroczystej celebrze i wygłoszenie Słowa Bożego. Wyraziły miłość i wdzięczność swoim rodzicom - za dar życia i wychowania, rodzeństwu - za wspólne wzrastanie w domu rodzinnym i bycie razem w wielu ważnych chwilach życia, a także siostrom przełożonym i całemu zgromadzeniu nazaretańskiemu. Zawierzyły swoje powołanie i misję w Kościele Maryi, prosząc równocześnie wszystkich zebranych o modlitwę, by dochowały wierności Nazaretowi.

Swoje „tak” na wieki powiedziały Bogu:
s. M. Bogumiła od Pana Jezusa Dobrego Pasterza,
s. M. Emanuela od Jezusa,
s. Maria Monika od Trójcy Świętej,
s. M. Leonika od Miłości Boga Ojca,
s. M. Inez od Oblicza Jezusa,
s. M. Gabriela od Miłości Trójcy Świętej,
s. M. Beata od Jezusa Miłości Ukrzyżowanej,
s. M. Justyna od Eucharystii,
s. M. Agata od Boga Ojca Bogatego w Miłosierdzie,
s. M. Urszula od Jezusa Dobrego Pasterza,
s. M. Małgorzata od Miłości Boga w Trójcy Świętej,
s. M. Michaela od Krzyża,
s. M. Jolanta od Miłosiernych Serc Jezusa i Maryi,
s. M. Bogusława od Jezusa Eucharystycznego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: Wakacje z Bogiem

2021-07-31 15:50

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Ksiądz Proboszcz parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu wspólnie z Akcją Katolicką Archidiecezji Łódzkiej przygotowali wypoczynek letni w formie półkolonii dla najmłodszych parafian i mieszkańców Zgierza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję