Reklama

Kocham Jezusa - jestem apostołem trzeźwości

Od 7 do 11 lipca wędrowali pątnicy z diecezji płockiej do sanktuarium w Niepokalanowie. Hasłem tegorocznej XIV Pielgrzymki w Intencji Trzeźwości Narodu były słowa: „Kocham Jezusa - jestem apostołem trzeźwości”. Pątnicy wyruszyli z trzech parafii naszej diecezji: Bieżunia, Ciechanowa (parafia Matki Bożej Fatimskiej) i Płocka (parafia św. Aleksego).

Niedziela płocka 34/2003

Organizatorem pielgrzymki był Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości Diecezji Płockiej, a kierownikiem i przewodnikiem pątników wyruszających z Płocka był ks. Grzegorz Ostrowski, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Z pielgrzymami z Bieżunia wyruszył ks. Wojciech Ciemerych, zaś ciechanowskim pątnikom przewodzili księża: ks. Stanisław Gurzkowski i ks. Dariusz Żuławnik.
Trasa pielgrzymki prowadziła przez związane z historycznymi wydarzeniami równinne tereny Mazowsza: z Bieżunia pielgrzymi szli traktem, którym pod Grunwald posuwał się król Władysław Jagiełło, Puszcza Kampinoska natomiast przesiąknięta jest krwią poległych w powstaniu styczniowym 1963 r. i żołnierzy ginących w walkach 1939 r. w obronie Warszawy. Na szlaku pielgrzymki znajduje się sanktuarium Matki Bożej w Koziebrodach oraz Drobin, miasto związane z Małgorzatą z Kryskich - matką św. Stanisława Kostki. W katakumbach pod prezbiterium kościoła spoczywają dziadkowie św. Stanisława Kostki. Pątnicy przeszli Wisłę po nowym moście w Wyszogrodzie. Z tym miejscem związane są legenda o św. Jacku, który miał przejść suchą stopą po falach wiślanych na drugi brzeg. Ponadto trasa wiodła przez Ciachcin, Bielsk, Młodochowo (parafia Rogotwórsk), Gralewo, Górę, Bulkowo, Dzierżanowo (parafia Orszymowo), Kobylniki, Rębowo, Kampinos.
Pielgrzymi pochodzili z diecezji płockiej oraz z diecezji sąsiednich: łódzkiej (Brzeziny) i warszawsko-praskiej (Warszawa-Anin, Warszawa-Tarchomin).
W liczącej ok. 200 pątników pielgrzymce wędrowało dużo młodzieży, a także dorośli identyfikujący się z różnymi grupami: członkowie grup samopomocowych (AA, Al-Anon) oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionym i ich Rodzinom „Filadelfia” i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Pielgrzymka do Niepokalanowa ma charakter wstawienniczo-błagalny. Jej uczestnicy modlą się o trzeźwość dla siebie, swoich środowisk i całego narodu. Nie jest to pielgrzymka wyłącznie abstynentów czy alkoholików, lecz jednoczy wszystkich, którzy pragną modlić się i ofiarować swój trud w tej intencji. Obok ogólnej intencji każdy z pątników poleca Bogu swoje osobiste sprawy. Intencje są odczytywane podczas modlitwy różańcowej i powierzane Bogu za wstawiennictwem Maryi - Niepokalanej Jutrzenki Wolności. Obok Maryi patronami pielgrzymki są: św. Aleksy - patron pielgrzymów i św. Benedykt - patron Europy. W dniu jemu poświęconym pielgrzymka dotarła do sanktuarium w Niepokalanowie.
Niepokalanów to miejsce oddane na własność Maryi przez św. Maksymiliana Kolbego. Także temu patronowi trudnych czasów i ruchów trzeźwości w Polsce powierzają się pielgrzymi. Postawa św. Maksymiliana zasługuje na szczególną uwagę. On, który nie wygłosił żadnej konferencji na temat problemów alkoholowych czy trzeźwości, nie napisał ani jednego artykułu na ten temat, stał się patronem ruchów trzeźwości. Dlaczego tak się stało? Zachowały się relacje z ostatniego spotkania o. Maksymiliana z zakonną wspólnotą niepokalanowską. Prośba, z jaką zwrócił się o. Maksymilian do współbraci dotyczyła papierosów i alkoholu. Mówił: „Przyrzeknijcie mi, że nie będziecie palić papierosów” oraz: „Przyrzeknijcie mi, że nie będziecie pić wódki”. W momencie, gdy posyłał członków wspólnoty do domów rodzinnych, uznał, że jeśli zakonnicy przyjmą postawę abstynencką wobec papierosów i alkoholu, to będzie dla nich zawsze ratunek.
Uczestnicy płockiej pielgrzymki również podejmują ten rodzaj postu w Górkach Kampinoskich podczas Liturgii eucharystycznej, włączając się do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - abstynenckiego ruchu, założonego przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W obecności o. Krzysztofa Kościeleckiego OFMCap, który wygłosił kazanie, kierownik pielgrzymki ks. Grzegorz Ostrowski przyjął przyrzeczenia abstynenckie i jednocześnie włączenie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka od 38 osób. Trzeba zaznaczyć, iż w pielgrzymce idzie co roku wielu członków Krucjaty.
Pielgrzymka do Niepokalanowa posiada wiele symboli. Na czele grupy pątników niesiony jest krzyż św. Benedykta, zwany karawaką. Karawaka ma podwójne poprzeczne ramię: ramię krótsze oznacza tabliczkę wisząca nad głową Chrystusa. Krzyż ten widoczny jest w wielu miejscach na mazowieckiej ziemi i nazywany bywa cholerycznym, bo upamiętnia epidemie cholery w XIX w. nawiedzające polską ziemię. Dzisiaj mamy inne epidemie uzależniające człowieka, niech zatem i nas, posługujących się takim krzyżem ochrania Bóg, jak naszych praojców i mieszkańców miejscowości Caravaca w Hiszpanii, skąd się wywodzi.
Pielgrzymi płoccy razem z pielgrzymami z diecezji łomżyńskiej (razem 440 osób), których przyprowadził z Ostrołęki ks. Tomasz Wilga zakończyli swoje wędrowne rekolekcje Mszą św. w bazylice niepokalanowskiej. Liturgii przewodniczył ks. Tomasz Wilga, a kazanie wygłosił ks. kan. Zbigniew Kaniecki, sekretarz Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Kaznodzieja mówił m.in. o ostatniej nowelizacji „Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”.
Na zakończenie uroczystości został odczytany apel, w którym młodzież pielgrzymująca w pielgrzymkach płockich oraz łomżyńskiej i organizowanej przez Księży Michalitów z Warszawy do Miejsca Piastowego wezwała do powstrzymania się od alkoholu szczególnie w sierpniu, który został ustanowiony miesiącem trzeźwości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal olimpijski

2021-07-31 14:43

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję