Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto myśliwych i leśników

[ TEMATY ]

leśnictwo

Zofia Białas

Minął rok i znów przyszedł dzień, pamiątka poświęcenia relikwii Św. Huberta w dniu 3 listopada 743 r., patronalne święto myśliwych i leśników, także tych z ziemi wieluńskiej. W ich intencji została odprawiona doroczna Msza św. w kościele p.w. św. Mikołaja u wieluńskich Bernardynek. Wspólnie z myśliwymi i leśnikami modlili się członkowie rodzin myśliwych i leśników, sympatycy łowiectwa i przedstawiciele władz samorządowych. Mszy św. przewodniczył kapelan kół łowieckich ziemi wieluńskiej, ks. Jarosław Boral, współcelebransem był ks. Zygmunt Wróbel, kapelan sióstr Bernardynek. Ksiądz Jarosław modlił się o błogosławieństwo Boże dla wszystkich ludzi lasu, i dziękował Bogu za 70 lat istnienia koła Łowieckiego „Daniel”. Ks. Zygmunt, z racji trwającej oktawy Wszystkich Świętych, polecał Bogu zmarłych myśliwych i wszystkich innych polecanych w wypominkach, w poprzedzającym Eucharystię różańcu.

Uroczystego charakteru nadała Eucharystii obecność Burmistrza Miasta Wielunia Pawła Okrasy, Starosty Andrzeja Stępnia, wicestarosty Marka Kielera, Sekretarza Powiatu Andrzeja Chowisa, Nadleśniczego Andrzeja Pychyńskiego, Wójtów Gminy Mokrsko i Pątnów, Prezesa Sieradzkiego Okręgu Łowieckiego, Aleksandra Rawskiego oraz liczne poczty sztandarowe kół łowieckich: „ Kania”, „Bór”, „Odyniec”, ”Dzik”, ”Daniel”, „Kormoran”, „Cyranka”, „Sarna”, „Sokół’, „Przepiórka”, „Knieja”, „Tur” i sztandar Okręgowego Związku Łowieckiego w Sieradzu, sygnaliści Koła Łowieckiego „Daniel”. Charakter myśliwskiej Mszy podkreślił wystrój kościoła, gra hejnalistów i śpiew sióstr.

Reklama

Wszystkich przybyłych na tę niezwykłą Mszę św., odprawianą w scenerii jesiennej kniei, przywitał ks. Jarosław Boral, on też wygłosił homilię, a homilia to jeden wielki zachwyt nad pięknem polskiej przyrody, nad urodą polskich lasów, nad wspaniałością polskiej tradycji łowieckiej. Szacunku do przyrody, mówił, uczył patron myśliwych św. Hubert, ale szczególne słowa padły z ust św. Franciszka z Asyżu, który za całe to piękno dziękował Bogu Stwórcy słowami: „Pochwalony bądź, Panie, / Z wszystkimi Twoimi stworzeniami, /A przede wszystkim z naszym bratem słońcem, /Które dzień daje, a Ty przez nie świecisz, / Ono jest piękne i promieniste, / A przez swój blask/ Jest Twoim wyobrażeniem, o Najwyższy….

Bóg stworzył słońce, księżyc, ziemię, wodę, drzewa, małe kwiatki, orły i wróble oraz człowieka, szczyt dzieła stworzenia, oddzielając jednak jego stworzenie od stworzenia innych istot. Dając człowiekowi rozum, Bóg nauczył go odkrywać piękno otaczającego świata. Z pięknem przyrody, kontynuował, w szczególny sposób obcuje myśliwy na łowisku, który za otaczające piękno, inne wieczorem, inne o świcie, dziękuje Stwórcy swoim zachwytem, i jest to modlitwa miła Bogu. Inną modlitwą jest Eucharystia, przeżywana wspólnie z kolegami myśliwymi, w środku lasu…

Piękno polskiej przyrody musi być zachowane dla przyszłych pokoleń Polaków, a zachowają je tacy myśliwi, dla których wzorem są święci- Hubert i Franciszek oraz przestrzeganie „dekalogu” polskiego myśliwego, w którym m. in. napisano: nie zabijaj dla samego zabijania, nie zazdrość kolegom sukcesów łowieckich i zdobytych trofeów, nie poluj w niedziele i święta…( zapisz 1914 roku).

Reklama

W czasie Eucharystii dane było wiernym przeżyć: złożenie daru ołtarza w postaci upolowanych zwierząt, ceremonię wbicia gwoździa w drzewce sztandaru koła „Daniel” oraz uhonorowanie myśliwych złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za zasługi dla polskiego łowiectwa.

Szczególnym momentem były życzenia skierowane przez siostry Bernardynki dla świętującego jubileusz koła „Daniel”. W imieniu sióstr życzenia składały siostry: Beata, Elżbieta i Weronika.

Prezes koła „Daniel”, Jan Pychyński, podziękował siostrom za wspólne 20 lat przeżywania Mszy św. w intencji myśliwych, za zawsze pięknie przystrojony na okoliczność „Hubertówki” kościół, za życzliwość i modlitwę, dzięki której, tak wiele pocztów sztandarowych na tę piękną Mszę św. z roku na rok przybywa więcej i dziś jest ich 13, podziękował także władzom, którym losy łowiectwa na ziemi wieluńskiej nie są obojętne, księżom za piękne słowa i wszystkim, którzy wspólnie w ich intencji się modlili… Szczególnym dowodem wdzięczności dla sióstr było przekazanie na ręce siostry przełożonej pierwszego egzemplarza publikacji powstałej na okoliczność 70. lat istnienia koła „Daniel”.

2015-11-06 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30. Odpust Leśny w Trzebieży

W niedzielę 1 czerwca 2014 r. leśnicy, reprezentujący nadleśnictwa wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, już po raz trzydziesty przybyli licznie do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzebieży, aby uczcić dwie doniosłe rocznice. Obie są niezwykle ważne. W tym roku mija 90 lat od dnia, w którym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski powołał do życia przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe. Pierwszym dyrektorem tego przedsiębiorstwa został Adam Loret (1884-1939), który od roku 1924 utrwalał i rozwijał prawny i gospodarczy model polskiego leśnictwa. Po wybuchy II wojny światowej został uwięziony przez NKWD i zamordowany.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję