Reklama

III Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej

Parafialny Dzień Modlitwy

Jedną z propozycji, która została wypowiedziana w czasie trwającego w dniach 30 i 31 maja Kongresu, była wizja zorganizowania w naszych parafiach dnia modlitwy. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii, które naszym zdaniem mogą pomóc w organizowaniu takiego wydarzenia.

Niedziela toruńska 34/2003

Bardzo trudno jest zaproponować jeden modelowy program Parafialnego Dnia Modlitwy. Jego przebieg i organizacja zależą od wielu czynników: liczby grup i ruchów, możliwości czasowych i lokalowych, liczby oraz stopnia zaawansowania formacyjnego jego organizatorów itd. Nigdy jednak nie powinno być tak, że napotkane trudności zniechęcą nas do zorganizowania wspólnego święta modlitewnego.
Otwartym zagadnieniem jest jego termin. Na pewno w naszych wspólnotach istnieją już jakieś tradycje wspólnego spotkania na modlitwie, np. różańcowej. Można je więc tylko rozbudować i zatroszczyć się o większą frekwencję uczestników poprzez ogłoszenia, plakaty i indywidualne zaproszenia. Dobrymi dniami mogą być wigilie ważniejszych świąt, np. Zesłania Ducha Świętego czy odpustów parafialnych.
Głównym koordynatorem i odpowiedzialnym za przeżywanie Parafialnego Dnia Modlitwy powinien być ksiądz proboszcz. Pomocą w jego organizowaniu i prowadzeniu służą mu inni duszpasterze oraz wskazani świeccy. Poniżej wymieniamy kilka elementów, które naszym zdaniem mogłyby wypełnić to spotkanie.

Liturgia Słowa lub Liturgia Godzin (Jutrznia lub Nieszpory)

Wymaga wcześniejszego przygotowania czytań i komentarzy. W przypadku Liturgii Godzin trzeba postarać się o teksty dla wszystkich uczestników. W trakcie tego spotkania nie może zabraknąć czasu na tzw. echo słowa, czyli danie możliwości podzielenia się osobistym odbiorem przeczytanego Słowa Bożego. Czas ten nie powinien być także pozbawiony katechezy wygłoszonej przez prezbitera.

Adoracja Najświętszego Sakramentu - modlitwa osobista

Reklama

Podczs spotkania nie powinno zabraknąć czasu na modlitwę osobistą. Można do niej przygotować osobne wprowadzenie: podać wskazówki, aby pomóc uporządkować jej przebieg oraz ukierunkować. Modlitwa może mieć miejsce przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Należy unikać w trakcie jej trwania wspólnej głośnej modlitwy.

Agapa

Wspólne przebywanie nie powinno być pozbawione spotkania przy posiłku. Z doświadczenia wiemy, że jest to bardzo ważny moment, który integruje wspólnotę.

Koronka do Miłosierdzia Bożego lub Różaniec

Wspólna celebracja tych znanych modlitw pozwoli wielu osobom, nawet nieobecnym w grupach i wspólnotach, na aktywne uczestnictwo w spotkaniu i poczucie jedności.

Nauczanie

Reklama

Nie wstydźmy się uznać, że wszyscy jesteśmy w szkole Chrystusa. Z tego prostego stwierdzenia wynika jednoznacznie, że w czasie spotkania nie powinno zabraknąć katechezy. W pierwszej kolejności powinien ją wygłosić proboszcz parafii. Oprócz niego nauczanie mogą poprowadzić także inni duszpasterze oraz wyznaczeni świeccy.

Podsumowanie i diagnoza życia modlitewnego w parafii

Jest to nieodzowny element spotkania. Powinniśmy umieć spojrzeć z dystansu na swoją wspólnotę parafialną oraz dokonać oceny jej kondycji modlitewnej. Owocem mogą być plany dotyczące ożywienia życia modlitewnego oraz wstępne zaplanowanie kolejnego Parafialnego Dnia Modlitwy. Być może owocem tego spotkania będzie także podjęcie decyzji o powołaniu w parafii regularnej szkoły modlitwy.

Eucharystia

Wspólne przeżywanie Mszy św. może wieńczyć nasze spotkanie. Niech w jej wspólnym celebrowaniu nie zabraknie naszej aktywności. Na zakończenie Eucharystii możemy zawierzyć Bogu wszystkie nasze działania zmierzające do ożywienia życia modlitewnego w parafii. Poza tym ksiądz proboszcz jako pasterz parafii może dokonać uroczystego rozesłania wszystkich obecnych do dalszej posługi.

Modlitwa w intencji ożywienia życia modlitewnego w parafii

Stajemy dziś, Boże, wobec Ciebie, aby wyrazić naszą wdzięczność za wszystkie wspólnoty parafialne naszej diecezji. Dziękujemy za to, że powołałeś je do istnienia, wyznaczyłeś dla nich pasterzy i nas do nich wezwałeś.
Wdzięczni jesteśmy za przepowiadane w nich Słowo Boże i za ciągłe udzielanie sakramentów. Dziękujemy za codzienną Eucharystię, która jest źródłem życia.
Miłosierny Boże, prosimy Cię, aby w naszych parafiach pogłębiało się życie modlitewne. Niech nigdy nie zabraknie w nich modlitwy w rodzinach, modlitwy we wspólnotach i grupach oraz wspólnej modlitwy w naszych kościołach.
Dobry Boże, spraw, aby nasze indywidualne i wspólnotowe doświadczenie spotkania z Twoim Synem nieustannie ożywiało i budowało nasze wspólnoty parafialne. Niech Twój Święty Duch pobudza w nas także pragnienie zorganizowania Parafialnego Dnia Modlitwy.
Maryjo, Patronko naszej diecezji, wstawiaj się za nami. Amen.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję