Reklama

Pomoc dla dotkniętych autyzmem w Toruniu

W 2001 r. powstał Toruński Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu. W trosce o dzieci i młodzież dotkniętą autyzmem od samego początku skupiono się na prowadzeniu odpowiednich terapii oraz szeroko zakrojonej działalności diagnostycznej. W tym m.in. celu już kilka lat wcześniej dr Jacek Błeszyński podjął współpracę z Instytutem Badań nad Autyzmem w San Diego. Systematyczny kontakt z tą placówką pozwala na pełne i przede wszystkim właściwe rozpoznanie zaburzeń występujących u dzieci z podejrzeniem autyzmu.
Czym jednak jest sam autyzm? Jest to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które ujawnia się do ok. 3. roku życia i trwa do jego końca. Oczywiście, nie oznacza to, że w takim układzie wszelkie działania rehabilitacyjne nie są wskazane. Wręcz przeciwnie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich oddziaływań terapeutycznych można zniwelować niektóre cechy charakteryzujące to zaburzenie. Taki stan rzeczy może zaś zwiększyć poziom przystosowania społecznego dzieci dotkniętych autyzmem, a jednocześnie wpłynąć na ich bardziej pozytywny odbiór ze strony społeczeństwa.
Niestety, bezpośrednich przyczyn autyzmu nie znamy. Z tego powodu stosuje się głównie terapie nastawione na niwelowanie obserwowanych symptomów składających się na omawiany zespół. Mówi się tu o tzw. triadzie upośledzeń, scharakteryzowanej przez Lornę Wing. Według niej u osób charakteryzujących się zaburzeniami autystycznymi zaobserwować można upośledzenie trzech zakresów: zakresu interakcji społecznych, komunikacji oraz wyobraźni. W ich wyniku osoby te charakteryzują się m.in. sztywnym sposobem zachowania, unikaniem lub nieinicjowaniem kontaktów interpersonalnych, używaniem języka w jego dosłownym znaczeniu, częstymi echolaliami.
W sprostaniu tym i innym trudnościom pomaga właśnie Toruński Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Placówka ta stara się zapewnić dzieciom dotkniętym autyzmem i ich rodzinom jak najlepsze warunki do dalszego pełnego rozwoju. W tym m.in. celu prowadzone są różnego rodzaju terapie. Obecnie przeszkoleni terapeuci pracują z dziećmi metodą Ruchu Rozwijącego, metodą Dobrego Startu, Stymulacją Polisensoryczną z elementami Programu Aktywności Knill’ów. Dodatkowo prowadzone są zajęcia z wykwalifikowanym logopedą oraz psychologiem. Już od września tego roku działalność ta ma zostać rozszerzona o jeszcze inne terapie, takie jak np. hydroterapia, terapia Szota czy hipoterapia.
Mimo znacznych sukcesów, które są osiągane m.in. dzięki szerokiej współpracy i zaangażowaniu rodzin dzieci, placówka boryka się z trudnościami. Najpilniejszą potrzebą jest znalezienie odpowiedniego lokum.
Niestety, do tej pory Toruński Oddział KTA nie posiada własnego lokalu. Jest to znaczne utrudnienie w prowadzeniu działalności diagnostycznej i terapeutycznej.
Każdego, kto w jakikolwiek sposób byłby zainteresowany działalnością Toruńskiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, zapraszam do skontaktowania się z nami pod numerem telefonu: (0-56) 611-46-78 (dyżur - wtorek godz. 15.00).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

"Pokazaliśmy im" - polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

2021-07-31 15:38

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40 przed Czarną Madonną

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję