Reklama

Wspomnienie o Ks. kan. Henryku Bagińskim

Niedziela toruńska 34/2003

Ks. Henryk Bagiński urodził się 5 lutego 1932 r. w Zakrzewie w powiecie działdowskim. Jego rodzicami byli Kazimierz i Augustyna z domu Sterna. Sakrament chrztu otrzymał 27 marca. Sakramentu bierzmowania udzielił mu 18 listopada 1948 r. w Brodnicy bp Kazimierz Józef Kowalski. W 1951 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy, a we wrześniu tegoż roku przekroczył próg Seminarium Duchownego diecezji chełmińskiej w Pelplinie.
Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Kazimierza Józefa Kowalskiego 28 kwietnia 1957 r. Pracował kolejno jako wikariusz w parafiach: Rogóźno (od 15 maja 1957 r.); Nowa Cerkiew (od 15 sierpnia 1959 r.), Chełmża (od 1 lipca 1963 r.). 9 czerwca 1965 r. został mianowany administratorem, a następnie proboszczem parafii w Papowie Biskupim. Od 9 czerwca 1975 r. był wicedziekanem dekanatu chełmżyńskiego. Od 14 lipca 1986 r. pełnił funkcje kierownika Chełmżyńskiego Ośrodka Dokształcania Katechetycznego. 1 grudnia 1992 r. został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Chełmżyńskiej.
Aktywną działalność duszpasterską Księdza Henryka przerwała choroba, która szybko postępowała od jesieni 2001 r. 20 października 2001 r. nowym proboszczem parafii papowskiej został ks. Stanisław Szuca, dotychczasowy proboszcz parafii w Łążynie, natomiast Ksiądz Henryk pozostał w Papowie jako rezydent. 2 grudnia 2001 r. został zwolniony z obowiązków wicedziekana. Zmarł 26 grudnia 2002 r. W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział ponad 80 kapłanów oraz setki osób z parafii i wielu znajomych długoletniego proboszcza papowskiego. Ksiądz Henryk został pochowany na cmentarzu przykościelnym, tuż przy swoich rodzicach.
Tyle mówią podstawowe fakty o życiu Księdza Henryka. Znacznie więcej pozostaje jednak w pamięci tych, pośród których posługiwał. Dotyczy to przede wszystkim parafian ze wspólnoty papowskiej, ale nie tylko, był przecież znany w całym dekanacie chełmżyńskim. W Chełmży i okolicach posiadał wielu przyjaciół i znajomych.
Parafia w Papowie Biskupim była jego pierwszym i ostatnim probostwem. Tu realizowało się dojrzałe kapłaństwo Księdza Henryka. Przez blisko 37 lat przepowiadał Dobrą Nowinę i udzielał sakramentów w średniowiecznym kościele św. Mikołaja. W czasie jego pasterzowania wikariuszami w parafii byli kolejno: ks. Bronisław Mitręga (1966-70), ks. Henryk Kowalski (1970-72), ks. Antoni Konkiel (1972-74), ks. Maciej Augustyński (1974-77), ks. Zygmunt Sadecki (1977-78), ks. Grzegorz Nadolny (1978-80), ks. Piotr Moskal (1980-82), ks. Zenon Dams (1982-84),ks. Wojciech Kalwig (1984-86), ks. Mirosław Łuczkowski (1986-89), ks. Andrzej Srebrzyński (1989-90), ks. Janusz Drószkowski (15 stycznia - 30 czerwca 1990), ks. Wojciech Zawadzki (1990-93), ks. Marek Górski (1993-97), ks. Jurand Paczkowski (1997-2000) i ks. Piotr Jankowski (2000-2002).
Zdecydowana większość parafian u niego pobierała naukę wiary. Był nie tylko duszpasterzem, ale także i gospodarzem, który inicjował i przewodził licznym remontom i budowom w parafii. W czasie, w którym był proboszczem, kościół poddany został kilkakrotnym remontom, a jego wnętrze zostało dostosowane do wskazań odnowy liturgicznej po II Soborze Watykańskim.
Największa działalność budowlana w parafii przypadła na lata 80. Od początku tych lat przebudowywano plebanię: dobudowano nowy piętrowy budynek mieszkalny oraz dokonano gruntownego remontu i częściowej przebudowy starej plebanii. W 1985 r. dzięki inicjatywie Księdza Henryka w miejscowości Bartlewo wybudowano dom katechetyczny, z którego wydzielono następnie kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego. W 1987 r. na cmentarzu parafialnym zbudowano kaplicę pogrzebową.
W sprawach wiary Ksiądz Henryk był człowiekiem bezkompromisowym, umiał jednak współpracować i nawiązywać kontakty z ludźmi. Bez wchodzenia w układy i wiążące zależności potrafił odnaleźć się w minionym systemie politycznym.
Jego duchowość została mocno zbudowana na odniesieniu swojego życia wewnętrznego oraz całej działalności duszpasterskiej do Maryi. Jej powierzał najtrudniejsze momenty swojego życia. Jak wspominał, to właśnie Matce Bożej zawdzięczał ostateczne decyzje co do swojego powołania. Duchowość maryjną zaszczepił w swojej parafii. Jedna z pierwszych jego decyzji jako nowego proboszcza w Papowie dotyczyła wprowadzenia Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy (od 1965 r.). Za jego posługi parafię nawiedzała kopia cudownego obrazu Matki Bożej w Wizerunku Jasnogórskim. Pod koniec lat 70. wielkim przeżyciem dla parafii była także peregrynacja obrazu Matki Bożej po wszystkich rodzinach. Owocem kultu maryjnego było wprowadzenie w parafii drugiego odpustu: Matki Bożej Częstochowskiej. W 1985 r. przy kościele parafialnym wzniesiono grotę dla uczczenia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Przez wiele lata każdego roku kilkadziesiąt osób uczestniczyło w pielgrzymkach: pieszej i autokarowej do sanktuariów maryjnych w Polsce. Ksiądz Henryk pielęgnował także w parafii dzieło Róż Różańcowych.
Charakteryzując postać Księdza Henryka, nie można pominąć jeszcze jednego aspektu: był zamiłowanym pszczelarzem. Praca przy pszczołach była dla niego nie tyle obowiązkiem, co przyjemnością, odpoczynkiem i czasem zadumy. Wielokrotnie powtarzał, że patrząc na pszczoły, można się od nich wiele nauczyć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję