Reklama

Parafia Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie

Parafialne święto

Lipcowy odpust w parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie ma już wieloletnią tradycję. Wierni z całego miasta gromadzą się w barokowej świątyni, aby za pośrednictwem Apostołów wypraszać wszelkie łaski. Tegorocznym modlitwom podczas Sumy odpustowej przewodniczył ks. kan. Tadeusz Kawala, dziekan dekanatu Chełm - Zachód. Współkoncelebransami byli proboszczowie chełmskich parafii oraz o. Maksymilian Wasilewski, gwardian klasztoru Ojców Reformatów, i ks. dr Marek Sapryga z Lublina. Liturgia miała wyjątkowy charakter. Parafia Rozesłania Świętych Apostołów jako kolejna w Chełmie dokonała bowiem intronizacji Chrystusa Króla. Do tej niezwykłej uroczystości wierni przygotowywali się, odmawiając specjalną Nowennę.
„Dzisiaj na uroczystości odpustowej celebrujemy Liturgię w intencji intronizacji Chrystusa Króla. Ci wszyscy, którym patronują rozsyłani przez Chrystusa Apostołowie, chcą za nimi powtórzyć, że jedynym Panem, jedynym Bogiem, jedynym Królem jest Chrystus. Chcą go wziąć do swoich serc, rodzin, parafii. A wszystko po to, aby rozpłomieniał serca, rodziny, parafie i całe miasto Chełm swoją miłością” - mówił w słowie wstępnym dziekan ks. kan. Tadeusz Kawala.
Kazanie odpustowe wygłosił ks. kan. Grzegorz Szymański. Podkreślił w nim znaczenie uroczystości Rozesłania Świętych Apostołów dla wszystkich narodów. Podał również przykłady współczesnych Apostołów realizujących posłanie głoszenia miłości Chrystusowej. Zwrócił także uwagę na ważność wydarzenia, jakim jest intronizacja Chrystusa Króla w poszczególnych parafiach chełmskich. Parafialne intronizacje są przygotowaniem do tej najważniejszej, czyli ogłoszenia Chrystusa Królem całej ziemi chełmskiej. Nastąpi to podczas wrześniowego odpustu w sanktuarium na Górze Chełmskiej. „Królestwem Chrystusa na ziemi jest Kościół. To właśnie przez Kościół Jezus jest Królem ludzkich serc. Jako Król używał swej władzy nie do boju, agresji, lecz uzdrawiania chorych, wskrzeszania zmarłych, uwalniania grzeszników i niesienia pociechy wątpiącym” - mówił Kaznodzieja. „Potęga Chrystusa Króla opiera się na miłości. Bardzo dobrze rozumieli to rozesłani dziś Apostołowie” - dodał Ksiądz Kanonik. Na zakończenie życzył, aby intronizacja była dla wszystkich aktem ogromnej miłości, wierności i zaufania Panu Bogu.
Na zakończenie odpustu proboszcz parafii Rozesłania Świętych Apostołów ks. kan. Józef Piłat podziękował kapłanom celebrującym wspólnie z Księdzem Dziekanem Mszę św. siostrom zakonnym, służbie liturgicznej oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia odpustu, a także gościom z innych chełmskich parafii za przybycie na uroczystości. Wierni wspólnie z proboszczem odmówili również ostatnią część Nowenny do Chrystusa Króla. Liturgii odpustowej towarzyszyły śpiewy chóru działającego przy parafii Rozesłania Świętych Apostołów pod dyrekcją organisty Romualda Turowskiego.

Akt intronizacji Chrystusa Króla:

„Panie Jezu Chryste, Władco nieba i ziemi, bądź Królem naszej parafii. Zawierzamy Ci nasze rodziny, sąsiadów i przyjaciół, a także tych, którzy się od Ciebie oddalili. Bądź Królem dla błądzących, bezrobotnych, pokrzywdzonych i uzależnionych. Ucz nas budować ład społeczny w rodzinach i parafiach. Panie Jezu Chryste, bądź Królem naszej Ojczyzny, poprzez nasze rodziny. Niech przez nas powiększa się i umacnia Twoje Królestwo pokoju, prawdy i miłości. Amen”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Lidia

[ TEMATY ]

św. Lidia

pl.wikipedia.org

Św. Lidia (I w.) pochodziła z Tiatyry w Azji Mniejszej (słynącej z purpurowych barwników). Zajmowała się w Filippi (Macedonia) sprzedażą purpury (tkanina) dla rzymskiej arystokracji.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Marzenie Franciszka: Kościół jeszcze bardziej misyjny

2021-08-03 19:45

[ TEMATY ]

Franciszek

vatichnnwes.va

Tożsamość Kościoła polega na ewangelizacji – przypomina Franciszek w intencji modlitewnej na sierpień, która poświęcona jest Kościołowi w drodze. Papież wyznaje, że jego marzeniem jest jeszcze większe zaangażowanie misyjne wierzących.

„Możemy odnowić Kościół jedynie poprzez rozeznawanie woli Bożej w naszym codziennym życiu. I podejmując przemianę prowadzoną przez Ducha Świętego. Nasza własna reforma jako osób, to jest przemiana” – mówi papież. Modli się, by „Duch Święty, który jest Bożym darem w naszych sercach, przypominał nam o tym, czego nauczał Jezus i pomagał nam wcielać to w praktyce”. „Zacznijmy reformę Kościoła od reformy nas samych” – zachęca Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję