Reklama

Bolimowskie wczoraj i dziś

Do parafii pw. Świętej Trójcy w Bolimowie „Niedziela Łowicka” zawędrowała z okazji odpustu. 26 lipca obchodzono tutaj odpust ku czci patronki jednego z dwu kościołów w tej parafii, św. Anny. Uroczystą Sumę odpustową w sobotę o godz. 13.00 odprawił i kazanie wygłosił ks. Henryk Andrzejewski - w świeżo odmalowanym prezbiterium.

Niedziela łowicka 34/2003

Trzy Kościoły

Parafia pw. Świętej Trójcy w Bolimowie sięga korzeniami aż do czasów średniowiecznych - erygowano ją w XIII w. Jak powiedział Niedzieli Łowickiej ks. Sławomir Skowronek, będący w tej parafii wikariuszem, a zarazem zapalonym badaczem śladów przeszłości i diecezjalnym archiwistą, dawniej Bolimów był dużym miastem i szczycić się mógł aż trzema kościołami.
Późnorenesansowy kościół Świętej Trójcy zbudowano w 1667 r., na miejsce drewnianego. Kilkakrotnie go przebudowywano. Jest kościołem jednonawowym, posiada cztery ołtarze, w głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kościół filialny św. Anny został zbudowany w 1635 r., również jest budowlą późnorenesansową. Barokowy ołtarz główny, z ok. 1640 r., poświęcony jest patronce świątyni. Trzeci kościół, Świętego Ducha, już nie istnieje.

Zachowanie dziedzictwa pokoleń

Największą świetność Bolimów przeżywał w XV i XVI w. Po potopach szwedzkich, a później po powstaniach narodowych miasto już się nie podźwignęło. Pamiątką tamtych dramatycznych czasów i przejawem żałoby narodowej po upadku powstania styczniowego jest choćby czarny ołtarz z kościoła św. Anny.
Przez wieki ludność miejscowa wraz z duszpasterzami brała czynny udział w upiększaniu, a w razie potrzeby także w remontowaniu swoich kościołów. Materiały archiwalne, który się zachowały w dość dobrym stanie, obejmują ostatnich 100 lat parafii. Do innych informacji można dotrzeć szperający w starych dokumentach.
„Każdy coś robi, każdemu księdzu zależy, żeby po sobie coś zostawić w parafii, wyremontować. Żeby parafia lepiej wyglądała. I o tym trzeba pamiętać” - podkreśla ks. Skowronek. I dodaje: „To wszystko z kolei dzieję się dzięki ofiarności ludzi”.
Nie sposób wymienić w jednym artykule wszystkie prace na niwie gospodarczej a zarazem duszpasterskiej, jakie miały miejsce w Bolimowie tylko w ostatnim stuleciu. Ale można się pokusić o odnotowanie tylko najważniejszych i najbardziej znaczących - aby oddać hołd wielkiemu zaangażowaniu ludzi, ich ciężkiej pracy i ofiarności, wypływających z umiłowania Chrystusa i potrzeby zachowania świątyń jako dziedzictwa poprzednich pokoleń.

Odbudowa świątyń

Reklama

I tak - wielkim zniszczeniom w czasie I wojny światowej uległ kościół św. Anny: ucierpiało sklepienie kościoła, mury poprzebijane były pociskami, szyby w oknach potłuczone. Według pisma Łowickiej Komisji Szacunkowo-Rolnej, zniszczenia kościoła i plebanii oszacowane zostały na 11749 rubli. Zaraz po zakończeniu działań wojennych ks. Nuwczyński wraz z mieszkańcami parafii przystąpił do remontu kościoła i plebanii. Również drugi bolimowski kościół pokryto dachówką holenderską.
W 1923 r. ks. Kazimierz Kwieciński przeprowadził prace restauracyjne w kościele Świętej Trójcy. Odrestaurował cztery ołtarze, ambonę, chrzcielnicę i organy. Odnowił również wnętrza plebanii i położył nowe dachy na budynkach parafialnych.
Jak wynika z zapisów po wizytacji bp. Antoniego Szlagowskeigo z 19 września 1938 r. w parafii ufundowane zostały trzy dzwony i rozpoczęto budowę dzwonnicy - dzięki ofiarności parafian. Nad tymi pracami czuwał ówczesny proboszcz, ks. Roman Fiks.
W czasie II wojny obydwa kościoły w Bolimowie zostały poważnie zniszczone. Zburzono wieżę w kościele Świętej Trójcy, dachy w obydwu kościołach zostały uszkodzone. I znowu - zaraz po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do szybkiej odbudowy kościołów.

Dbałość o domy boże

W okresie powojennym przeprowadzono w Bolimowie wiele prac remontowo-budowalnych, mających na celu zabezpieczenie i upiększenie obydwu kościołów. W 1984 r. wykonano lastrykową posadzkę w kościele Świętej Trójcy. W 1985 r. nad zakrystią kościoła św. Anny ks. Franciszek Augustyński wyremontował pomieszczenie, które przerobił potem na salę katechetyczną. W 1986 r. proboszcz i parafianie rozpoczęli prace remontowe na dachu kościoła św. Anny. Wymieniono część więźby dachowej, a sam dach pokryto blachą miedzianą. Przy remoncie trzeba było wykonać wiele prac towarzyszących - zrobili je sami parafianie.
W 1987 r. ks. Augustyński rozpoczął remont dachu kościoła Świętej Trójcy i dach ten również pokryto blachą miedzianą. Ks. Augustyński odzyskał plac pod budowę nowego budynku parafialnego i wybudował kaplicę przedpogrzebową. W latach 1989-1991 odrestaurowano zabytkowy ołtarz św. Anny.
W 1995 r. ks. Jan Pietrzyk wraz z parafianami rozpoczął budowę nowego domu parafialnego przy kościele św. Anny, a w 1998 r. otynkowano dotychczasową plebanię.
W 2000 r. ks. Waldemar Mazgajski zainstalował zegar na wieży kościoła św. Anny, a przy okazji montaży pomalowano wieżę i część kościoła. W 2002 r. została założona nowa posadzka w kościele św. Anny. Założono również nowe tynki na części kościoła.

Obecne prace

Obecny proboszcz bolimowski, ks. Dariusz Krokocki, kontynuuje przy pomocy parafian rozpoczęte przez poprzedników prace remontowo-budowlane przy obydwu kościołach i nowym budynku parafialnym. W 2002 r. dokończone zostały prace związane z tynkowaniem kościoła i pokryto dach nowego domu parafialnego. W 2003 r. odrestaurowano prezbiterium kościoła św. Anny, przywracając mu jego pierwotny wygląd. Malowanie kościoła wykonała Firma Ireneusza Menesa z Głowna, dobrze wywiązując się ze swojego zadania.

Ofiarność parafian

Na koniec powiedzmy jeszcze raz wyraźnie: wszyscy proboszczowie przez długie wieki historii parafii bolimowskiej wraz z parafianami dokładali wielu starań o tutejsze kościoły. Wszystkie prace możliwe były dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian przy prowadzonych pracach. W obecne remonty także są zaangażowani parafianie, którzy bardzo pomagają Księdzu Proboszczowi swoją ofiarnością. „Ludzie są chętni do pomocy, jak trzeba coś przywieźć, dostarczyć” - podkreślają obaj księżą z Bolimowa.
Dzięki takiej postawie całej parafii, liczącej sobie nieco ponad 3000 wiernych, oba kościoły w Bolimowie są żywe. W obydwu odprawiane są Msze św.: w dni powszednie w kościele św. Anny, a w niedziele i święta - w kościele Świętej Trójcy. Dlatego w Bolimowie uroczystości takie, jak niedawny odpust św. Anny, to również dobra okazja do wspólnej radości i dziękczynienia za piękne wczoraj i dobre dzisiaj.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję